Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem starožitný šicí stroj

Dobrý den,
prosím o radu. Koupila jsem si starý šlapací stroj značky pfaff, který se snažím zrenovovat. Bohužel mi chtěl přítel pomoci a demontoval a vyhodil plech co spojoval nožní pedál a točil kolem. Nevíte někdo jak ho nahradit? Bude v tom nějaký fígl, protože tam byl dřevěný kousek a navíc to nejde nevléct, bude se to muset spojit.
Děkuji Lucie

O co se jedná jsem zkusila znázornit na fotkách. Děkuji za rady.

Co všechno vyházel? Na fotkách je označené táhlo spojující "šlapku" a "klikovku". Jestli táhlo vyhodil, vyhodit přítele. :-)

Dřevěný kousek a navíc to nejde spojit

To zas vypadá spíš na řemen spojující náhonové kolo a hnané kolo samotného stroje....
Prostě mi ty dvouřádkové údaje nějak nejdou dohromady.

Šlapku se zbytkem spojuje tyč, která je dole nasazená na šlapku, nahoře na klikovku. eee, já to jdu radši namalovat, jak to asi vypadalo. Ale bude to jen odhad.

Řemen spojuje to veliký kolo dole s menším přímo na šicím stroji, ten snad nepřehlédnete. Mluvil jsem o něm jen v souvislosti s tím "dřevěným kouskem", protože nevím, jak by se "dřevěný kousek" dal napasovat jinam. Pokud tam řemen je, tak na tuhle moji poznámku zapomeňte. :-)

Hlavně jsem zvědav jak to chceš zrestaurovat. Jsem dělal zachovalejší Singrovku, ale rozebrat jsem musel stojan do mrtě. Vršek jen očistit, ale opatrně, jsou to ruším lihové barvy, a černá je nějaká dehtovka, či co.
Táhlo může být celodřevěné z tvrdého dřeva na jedné straně jen otvor, a u klikovky oválný otvor s kovouou vložkou a štělovacím šroubkem. Plechový to určitě nedělali. Buď kov nebo dřevo. Plech vypadá na opravu...
Bez demontáže klikovky a velkého kola to tam nenasunete.
Jedině jestli máte nějakého opravdu velmi šikovného kutila s frézou, že by vám to vyrobil tak aby se to kolo nemuselo demontovat.
Osobně jsem celej rám rozebral, nechal otryskat a nanést černý Komxit.
Horní desku jsem nechal nalepit novou ořechovou. Ostatní dřevěné díly jsem opatrně obrouil a napustil bezbarvým Luxolem asi 5x. nždy nechat řádně uschnout, práce na měsíc...

A nebylo by lepší za poměrně malou částku koupit stroj nový, resp. starožitně jiný ? Vidím, že se vyskytují hojně i na Aukru.

Já jsem manželce sehnal v Liberci v obchodě se starožitnostmi funkční stroj v pokojovém stavu (deska v třešňové dýze) za 1.500,- Kč včetně odýhovaného poklopu.