Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace odsávání do koupelny

Zdravím zdejší kutily,
potřeboval bych poradit, jak namontovat odsávácí ventilátor a potrubí v koupelně?

Ventilátor mám TD Mixvent 160/100 Soler&Palau
K tomu dva koncové průduchy, rozbočku "Y" a hliníkovou rouru (harmoniku)

Uvítám jakékoliv rady pro laika, na co si dát pozor při montáži nebo jak správně postupovat?
Ta trubka se musí zajistit nějakýma sponama nebo oblepit nějakou páskou? Nebo drží sama?
Neměl bych tam dát zpětnou klapku?
Nebude snížený výkon nebo zvýšená hlučnost, když za ventilátorem bude hned ohyb trubky?
Lze ten ventilátor namontovat i svisle?
Existuje do sádrokartonu nějaký poklop, aby se dalo k ventilátoru dostat kvůli čištění nebo opravě?

Děkuji za každý příspěvek.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/90-ventilace -koupelna-gif]

Nejsem odborník na vzduchotechniku, ale zrovna minulý týden jsem toto doma dělal, takže pár postřehů bych měl.
Ventilátor jsem namontoval do trubky co nejdál abych co nejvíc omezil hlučnost. Dal jsem ho úplně na konec, čili na půdu. Tím jsem si k němu zajistil i přístup.
Do sádrokartonu jdou eventuálně udělat dvířka.
Ovládání vyřešeno napájením z půdy, přes zásuvku s dálkovým ovládáním protože se mi nechtělo sekat zeď kvůli přívodu a vypínači (superhypermarket 2 zásuvky a jeden ovladač za 500 Kč, druhou zásuvku využiju jinde).
Nejdříve jsem to zkusil bez zpětné klapky na půdě, vřele nedoporučuji. Jelikož zrovna foukalo a na půdě byl průvan (zadní štít postaru z prken se spárami), v koupelně táhlo jako na motorce. Instalace klapky za 150 vše vyřešila.

Díky za tvoji reakci.

Moc se mi nechce dávat ventilátor na půdu, když je to součást bytu. I když z hlediska hlučnosti by to bylo ideální. Ale na půdě se jednou třeba bude dělat půdní vestavba, a pak by tam ventilátor stejně nemohl být.

Tu zpětnou klapku teda zkusím sehnat, taky si myslím, že by měla své opodstatnění.

A jak se tedy přidělává ta trubka k ventilátoru? Jen nasune? Nebo se musí nějak zafixovat?

Možná trošku odbočím od hlavního tématu, ale jeden ventilátor pro dvě místnosti se mi jeví nepraktický, odvětráváš oboje najednou:
- jdeš srát a vysaješ tím i koupelnu. Mimořádně příjemné, pokud se někdo zrovna koupe, protože mu průvan bude "táhnout na záda"
- po vykoupání budeš chtít odvětrat koupelnu a tím, že to půjde i z WC, bude odvětrání koupelny horší
- při delší troubě do koupelny bude WC odvětráváno více, než koupelna, dalo by se řešit přiškrcením
- na odvětrání WC by stačila mnohem kratší doba, než na koupelnu, ventilátor by jel pro WC zbytečně dlouho

Já mám právě pro každou místnost ventilátor zvlášť, jsou zabudouvány ve stropě (SDK) na začátku vzduchové roury. Ventilátory mají automatické žaluzie kvůli zpětnému tahu.

Mě spíš napadá, proč vůbec odsávat koupelnu. WC - chápu, někdo má trošku víc aromatičtější zbytky s dostřelem na 2km. A koupelna? Jestli tam pravidelně koupeš houmelesáky, tak taky jo. Jinak různé vonné sajrajty do koupele, co tam cpou ženský, spolehlivě přesmrdějí i vůni měsíc starých fuseklí.

To jsem si říkal při rekonstrukci baráku taky. Potom ale manželka 6 zim sušila prádlo v koupelně, na okno které by šlo otevřít naskládala serepetičky které se nikomu nechtěly sundávat. Pořád jsem likvidoval savem plíseň a přemalovával, až jsem kapituloval a udělal odvětrávání. V koupelně je problém vlhkost, ne smrad.

Ten jeden ventilátor pro dvě místnosti je z toho důvodu, že se v podstatě jedná o jednu místnost, ve které bude udělaná příčka+dveře, aby byl záchod oddělený. Dva ventilátory by se prodražily.

Rozdílnost délky trubek budu řešit přiškrcením, na to jsou koncové kryty uzpůsobené. A spínání bude ručně (vypínačem), takže doba a čas odsávání se bude řídit individuálně.

Asi to tak bude...N je napojené přímo a mezí LA a LB je přepínač. Nebo druhá varianta zapojení je že mezi LA a N je nějaka krabička s označením REB (čidlo?).

Stejně mi není jasné, že když se vypínačem budou přepínat ry\chlosti, jak se větrák vypne úplně? TO by vypínač musel být nějaký třípolohový, ne? No s tím už si známý (elektrikář) nějak poradí...

Já nechci moc rejpat, ale hliníková harmonika je sice hezká a zalomí se všude, stáhne se to "motexpáskou" na tu přechodku, ale hladká roura je hladká roura.
A je to hajsavý na poškození nesmí se to volně blomcat sem a tam, třeba nějakým průvanem, jinak to v té harmonice praskne.
Někde tady na začátku poradny kdosi nakreslil jak se dělá odvod z digestoře s odkapovým ukončením na kondenzovanou vlhkost. Neumím to najít.

Novodur kam až to půjde, nejlépe všude. Já nevím jak nebo čím se to připojuje dle výrobce.
Musí se to dát po směru proudění to jest harmonika přes novodur, pak bych to omotal nějakou izolačkou a přitáhl motexpáskou. Ta izolačka jen kvůli proříznutí hranou té pásky.
Mě se ta harmonika nelíbí. Urychlí sice práci, hezky se leskne, vypadá kosmicky, ale je moc háklivá i ta zmiňovaná myš to lehce prožere než zjistí, že tam nic není a pak to bude foukat vlhko tam, kam se nemělo dostat.
Prostě. No.

Odřezek novodurové trubky tady mám (průměr 10cm), tak jsem na to dnes koukal, jak by to šlo napojit. Harmonika má bohužel stejný průměr, takže by byl dost velký problém to do sebe nasunout. Jak to vyřešit?

A kdyby to mělo být po směru proudění (což by asi určitě mělo), tak by měla přijít harmonika do novoduru, ne? Za předpokladu že novodur bude svisle stropem a harmonika vodorovně v té skelné vatě.

Beru proudění od spoda nahoru do luftu, je to jako s vodou.
Po směru je když:
následující roura je navlečena zvenku na to předešlé. Pak nemůže proud čehokoliv narazit na čelní hranu nasunuté další roury.
Ta harmonika moc nepovolí. Buď si kup jinou, která tam půjde navlíknout, nebo redukci na novodur, v tomto případě asi na 75mm a na to by šla nasunout a stáhnout harmonika s vnitřním průměrem 80mm.
Přiznej barvu! Ty na té harmonice citově lpíš! :-)
Jinak bys už měl novodur doma na celý ten odvod.
Ještě si zkus jak se balí ten hliníkový had do vaty. Dokud je to jakoby zdrclé k sobě, tak to trochu drží. Jak je to trochu natažené snadno se to při manipulaci promáčkne nebo natrhne.
Znám sice Mistrův epitaf: "Budoucnost patří aluminiu", ale všeho s mírou.

Ježíšmarjá, ten novodur nahřej, aby byl tvarovatelný. Nemáš-li fénovací pistoli, tak stačí i nad plynovým hořákem, v nouzi i nad plynovým sporákem, nahřejvej opatrně za stáleho otáčení, novodur totálně zhadrovatí a když na to narazíš tu garmošku, uhne, nech ztuhnout a bude už to držet samo. Novodurové trubky se spojovaly jedině nahřátím a zastrčením druhé trubky dovnitř. Bacha, když se budou na novoduru dělat puchejře nebo bude černat, nahřejváš moc zhurta, zvolni a dej to dál od plamene nebo pistole.

Ještě poddotaz na zpětnou klapku:

Můžu ji umístit vertikálně i horizontálně? Když je horizontálně, tak mám pocit, že by se někdy nemusela vrátit do zavřené polohy.

Je nějaké pravidlo pro umístění té klapky? Např. těsně za ventilátor, nebo kamkoliv na potrubí, klidně i na konec?

Děkuji za odpověď na moje laické otázky.

Se podívej do technické specifikace té špérklapky, Jsou do vodorovného trubkovodu nebo do svislého či universální s pružinou. Umístění je prakticky fuk, ale volil bych takové, aby byla klapka snadno dobyvatelná v případě, že se (někdy v daleké budoucnosti) zasekne. Abys pak nenadával, kdo to tam tak pitomě dal, že se k tomu vůbec nemůže, že :-).

Do technické specifikace? Klapka je v kartonové krabičce bez jediného písmenka, na klapce samotné je jenom nalepená šipka znázorňující směr toku vzduchu. Takže jméno nějakého výrobce nebo typ nikdo neví, o technické specifikaci nemluvě.

Pružinu ta zpětná klapka má, ale nijak zvlášť silnou, asi aby to větrák protlačil - a mám obavu, aby se třeba klapka nějak nezanesla nebo se pružina neunavila a zavírala se - což ve svislé poloze jde lépe, když na klapku působí gravitace.

Jestli je tam pružinka a ne závažíčko, pak je pro libovolnou polohu. Obava ze zanesení klapky je zcela na místě. Klapka se časem zanese různým mastným humusem a přestane fungovat, gravitace jí pak už nepomůže. Proto montovat tak, aby se k ní za čas mohlo a šla vypucovat. Ostatně ty se nedobytného místa nemusíš obávat. Prostrčíš ruku trubkou a dosáhneš na ní v pohodě i kdyby byla až na střeše :-p.

Dobrý den,
Trubku je lepší zajistit sponama, i když vypadá že na ventilátoru drží utěsníte tím celí vzduchový systém.
Za ventilátor dejte určitě zpětnou klapku, např.
http://www.ventilatory-obchod.cz/spojka-zpetna-kla pka-plast-_ventilator_-124.html
jinak Vám tam bude vznikat průvan a v zimě Vám to byde vysávat teplo i když ventilátor nepojede.
Když je za ventilátorem ohyb, tak to výkon sníží a hlučnost zvýší, ale u těchto průměrů to není vůbec nějak dramatické.
Pokud je ventilátor opatřen kuličkovými ložisky, tak mu nevadí jakákoliv poloha. Pokud má pouze kluzná ložiska, tak by měl být ve vodorovné poloze.