Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odstranit zelenou vrstvu patiny z mosazného předmětu

Mám starožitný artefakt z mosazi (poměrně tvarově členitý, takže by šel špatně mechanicky opracovávat) a ten má typicky mosazově zašlou patinu, jež však na mnoha místech přechází do brčálově zelené.

Vím, že existuje nějaký chemický prostředek (lázeň Sitol ???), kterým se čistí mosaz, ale ta ji vyčistí do zlatoskvoucího lesku, což nechci. Mým cílem je zašlá patina bez příměsi zelené.

Půjde to nějak ?

Cola je velmi blízko, obsahuje asi 4% kyseliny fosforečné.Tuto kyselinu obsahuje též přípravek na odstraňování vodního kamene Pulirapid (cca 17%). Silnou vrstvu měděnky lze odstranit roztokem 5% kyseliny sírové, já používám směs kyseliny fosforečné (70%ní) a dusičné (45%ní) v poměru 10 dílú fosforečné na jeden díl dusičné, což ale vyžaduje poměrně rychlou práci. Další recepty hledej na Podmínky reklamy: advertising (Kurt) , kde lze i potřebné chemikálie koupit