Jak odstranit zelenou vrstvu patiny z mosazného předmětu
Mám starožitný artefakt z mosazi (poměrně tvarově členitý, takže by šel špatně mechanicky opracovávat) a ten má typicky mosazově zašlou patinu, jež však na mnoha místech přechází do brčálově zelené.
Vím, že existuje nějaký chemický prostředek (lázeň Sitol ???), kterým se čistí mosaz, ale ta ji vyčistí do zlatoskvoucího lesku, což nechci. Mým cílem je zašlá patina bez příměsi zelené.
Půjde to nějak ?
Mám pocit, že se to jmenuje SIDOL. Ale nikdy jsem s tím nepracoval, jen jsem si vzpomněl na ten název. Kdo poslouchá Tři Sestry, tak ví
Ne, Sidol je něco jako brusná pasta. Naproti tomu Sitol je tekutý chemický přípravek, do kterého se mosazný předmět ponoří a vyjme se světle žlutý...
IMHO (jez.) jde o měděnku (soudím mj. podle toho, že mosaz jest slitinou mědi a zinku). V tom případě by mohl pomoci tento špenátový postup.
Já právě výraz "měděnka" nechtěl u mosazi použít. Možná máš pravdu, ale ta Pepkova metoda je poměrně fyzicky náročná...
Mosazenku zkus mechanicky odstranit mosazným kartáčkem s jemnou srstí. Viděl jsem je prodávat po trojici (ocelový, mosazný, úmělohmotný) v nějakém OBI či co. Celkem měkké oštětí (=štětinový porost) zalezou i do nejmenších skulin složitě tvarovaného nebo i gravírovaného povrchu. Možná by šel pak na jemnější dopuc použít ještě ten kartáček s úmělohmotným porostem. Touto soupravou pucuju členité předměty. Možná to ještě napatlat týden předem tím špenátem. IMHO bude účinnou látkou z toho zeleného hnusu asi kyselina šťavelová, nevím zdali jde někde sehnat koncentrovaná.
//Edit: Teď jsem si uvědomil, jestli onen starožitný artefakt není kotel z parníku Titanic, vyzvednutý z hlubin. Pak by to chtělo patrně trošku větší kartáček...
Vždyť mě znáš, potřebuju něco bez práce.
Takhle už to vidím: kartáč - štětina pod nehtem - oslňující bolest - sepse - hospitalizace - operace - reoperace - pitva - spory o dědictví - exhumace - až za hřbitovní zdí atp.
Já bych potřeboval ten předmět (jakýsi půlkilový stojan na obálky) postříkat nějakým sprejem a pak to utřít kapesníkem, nebo něco takového....
Jsem zahlédl chemické sajrajty na mosaz v GM elektroniku v Karlíně tohle a nebo ještě toto. Budou to děsné utrejchy, ani to neposílají na dobírku a musí si člověka osobně prohlédnout, jestli je to schopen přežít. Dej pozor, abys pak neměl kratší a poněkud kostnatější prsty. Pak oslňující bolest - sepse a dále viz tvůj příspěvek. Určitě asi nebude dobrý nápad se koupat v tom společně s tím stojanem na dopisní balvany z doby kamenné.
Možná pomůže toto:
Kovy.htm
Tek odkaz je fakt dobrý a zejména multifunkční.
Ukládám do bookmarků...
Odkazy dobrý, ale víc než kartáčku bych se bál těch děsivejch výrazů hydroxid, fosforečnan, kyselina... Evokuje to u mě představu dvou dvacetilitrovejch kanystrů s lebkou a hnátama a kostry s cvikrem ve vaně.
Budu sledovat večerní zpravodajství o zásahu chemické jednotky.
Vůbec bych se nebál klasického sidolu, kartáčku na zuby a hadříku, na drážky párátka...
Vím, je to manuální práce, ale už uplynulo hodně vody od okamžiku, kdy odvážně přetřená zadní část starožitného mobiliáře sjednotila prostor v duchu feng šuej.
Tak proč s nevrhnout do dalšího dobrodružství?
Hlavně po očistění na mosaz nesahat holýma rukama.
Vzniklý vysoký lesk časem upadne do temné žlutě a protože Paullusovu skromnou kancelář tipuji někde na Smetanově nábřeží, tak tamní ozón to zařídí dost rychle.
Pro člověka, jemuž zní dosud v uchu ozvěna Velkého třesku, to bude mžik.
Příteli Čumile, koukám, že se svým kolegou Rce, oba jako mí téměř vrstevníci, máte tendenci mne neustále nutit k fyzické práci.
Té jsem si užil dost, když jsem stavěl v Egyptě pyramidy....
JInak zmíněný nátěr nábytku, to byla labutí píseň mého pracovního výkonu, jež se bohdá nebude opakovat.
Brzo skončím jako jeden z Kishonových hrdinů, volně parafrázuji: "Paullus odešel na Kutilskou poradnu bát se tam práce"...
Fyzickou práci též bytostně nesnáším již z dob lovu mamutů a kdy se za účelem práce používali pochytaní příslušníci cizích kmenů. Jsem ti výše vypsal dva tekuté fujtajbly na samopuc, k dostání přímo v Praze. Já vím, polejvání a močení artefaktu je též těžká práce, ale mohl byses trošku překonat, předmět pak již dokáže většinou uschnout vlastními silami. Nebo ti můžu zapůjčit jednoho výkonného cikána, který sloužil firmě k odhazování sněhu, kterýžto občan je nyní bez práce a jak známo, zahálka není zdravá. Případně zkus podplatit domovníka, jestli by se za mrzský peníz neujal pucování a ty můžeš působit jako kontrolní orgán, což by byla přijatelná námaha.
Výkonný cikán je to, čemu se tuším říká oxymoron...
Jj, oxymoron neboli slovní spor. Ten můj je vycepovanej. Když se mu řekne tady kopej kanál, tak ho někdo musí zastavit, nebo překope celou Prahu vejpůl.
Taky rád Kishona? Já rád Kishona.
Kdo nemá rád Kishona, nemá rád lidi....
Bych to ponořil do Coca-coly(original)...
Výsledek nezaručuju, ale když to umí i mince...
Cola je velmi blízko, obsahuje asi 4% kyseliny fosforečné.Tuto kyselinu obsahuje též přípravek na odstraňování vodního kamene Pulirapid (cca 17%). Silnou vrstvu měděnky lze odstranit roztokem 5% kyseliny sírové, já používám směs kyseliny fosforečné (70%ní) a dusičné (45%ní) v poměru 10 dílú fosforečné na jeden díl dusičné, což ale vyžaduje poměrně rychlou práci. Další recepty hledej na Podmínky reklamy: advertising (Kurt) , kde lze i potřebné chemikálie koupit
Když není zrovna nic "po ruce" pomůže na menší věci zubní pasta nebo cigaretový popel.
Předmět pastou ve slabé vrstvě namazat, počkat až uschne a leštit.