Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Termostat - komparator s LM741 - problemek...?

Matlam takove celkem jednoduche zapojeni - komparator s 741 operakem, ma to regulovat vytapeci kamen v terarku... Rekl bych ze na tom neni co zkazit, ale problem - i kdyz je komparator v stavu "zavrenej" tak je trvale na vystupu z nej cca. 1,8V - jak na prazdno, tak pri cca. 1k odporu proti zemi = je to celkem "na tvrdo" ??? Jinak zapojeni funguje, ale musel jsem oddelit bazi toho tranzistoru na vystupu od peraku bilou LED. Netusite kde je chyba, co jsem nedomyslel?

[http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ termostat.png]

u komparátorů se musí pohlídat, jestli nemají na výstupu jen otevřený kolektor. pak by mohl budit buď pnp tranzistor, nebo přidat pull-up odpor.
ani netuším kde bych v tomto století vykopával pazourkem mac111 - a radši nechcu vědět v jakém se dělaly pouzdru.
jinak zapojení je jen komparátorem, je skoro jedno co se tam foukne.

tazatel:
741 je chromý zastaralý operák, dnes naprosto k ničemu, zapomenout na něj a vyhodit z šuplíku ven.
(přesto nemá v takovém zapojení smysl starat se o kompenzaci vstupů, to byl nějaký školní vtip. ale je to i tím že dnešní operáky/komparátory mají normálnější vlastnosti.)
inspiruj se řadou LM2904/LM358, TL061/062. komparátory třeba LM2903, nebo onen LM311 (nemá atypicky nohy? - podle Padsu je to tak).

pokud ti záleží na teplotní stabilitě, místo 9V zenerky použij jakoukoli referenci, běžné jsou LM336, LM385 - jsou na 2V5 - použít raději 3-nohové zapojení pro cca 5V celkových = místo stávajících 9V. dělicí poměry můžou zůstat. anebo jen 5V6-6V2 zenerku, mají menší relativní změnu napětí s teplotou.

No jo, ja vim ze pouzivam priserne archivalie, ale setrvacnost, nebo spis - uz roky a roky nebyl zadny duvod neco bastlit. Az ted pricuchnuti k teraristice zase k tomu privedlo, holt je to obor kde nelze vse resit stylem "koupim-zapojim-zapomenu" :)

Zkusim to teda prekuchat na neco s rozumnejsim operakem - dal jsem tam 741 taky s tim ze "na komparator staci cokoliv"... (a nejaky se vyhrabal ze supliku, samozrejme ;-) ) Na vystup zkusim dat IRF510 nebo 530 a myslim ze to bude OK. Nejaka absolutni presnost me moc netrapi, ta zenerka je tam jen pro klid v dusi - stejne to vse nakonec napajim ruznymi impulznimi adaptery ktere si napeti drzi docela stabilni. Myslim ze i tak to udrzi v pohode na nejakou tu desetinu stupne, a pri tomhle konkretnim pouziti by me nejak netrapilo ani o rad vic.

pokud to bastlíš do nějakého univerzálního či jiného plošáku, pro 741 použiješ dil8 nohy, pak vývodovým ekvivalentem je ten TL061.
ty IRF jsou tuším mosy, čili nevidím problém.

je to můstek, kde se komparuje poměr těch děličů, čili na dlouhodobé stabilitě napájení moc nezáleží, stačí tam jakákoli zenerka.
pro jistotu - pokud bude napájení 12V bráno ze stejného zdroje ze kterého půjde výkonový odběr někam pryč, přemostil bych tu zenerku filtračním elytem, třeba 47u - ať to nedělá neplechu právě na hranici přepínání komparátoru. je tam sice hystereze, ale jeden kond navíc nic nestojí.