Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak na tvrdou vodu

Zdravím, máte někdo zkušenosti s tvrdostí vody a myčkou?
Po umytí nádobí zůstává na všem opravdu hodně šedý povlak, asi kámen.
začalo to dělat tak po 3 měsících provozu.
Samozřejmě sůl a leštidlo pravidelně doplňujeme.
Myčka je napojena na vodu ze studny.Chtěl bych před myčku vřadit nějaké
slušné změkčovací zařízení za rozumnou cenu.
Nemáte prosím někdo s tím zkušenosti? (magnety ne)
Dík!

Dobrý den,bydlím v městečku kde máme všichni podobný problém,mám svoji studnu a voda tvrdá a vše po celá leta zrůstalo šíleným způsobem,nádobí narostlé,bojler každé dva roky vyčistit,bývaly dva kbelíky vodního kamene,perlátory na bateriích byly většinou vyjmuty,jinak třikráte do měsíce sítka proběhla očistou v kyselině solné,neboť přestávala propouštět vodu.Počal jsem se o tuto problematiku zajímat včetně elektronické úpravy vody.Našel jsem na netu schema a nakoupil nějaké součástky ,něco z vlastních zásob zbastlil a přístroj namontoval,mám ho již asi pět let zabudovaný ,závity kabelu jsou namotané na pozinkové pětičtvrtce a účinnost dobrá,později jsem přístroj vyrobil kámošovi a namotal závity na trubku plastovou,mám pocit,že účinnost je lepší.
Můj soused má podobný přístroj kupovaný ,cívky dvě ,studny máme tři metry od sebe,takže voda stejná,jen jeden velký rozdíl,jeho přístroj je na parádu a byl dosti drahý.
S mým přístrojem jsem velice spokojen,sítka perlátorů čistím jednou za čtvrt roku,spíš prevence,varná konvice též narůstá minimálně,na podzim jsem měnil v bojleru těleso a velice mile překvapen po mnoha letech jen jeden kbelík neztvrdlé kaše vodního kamene,takže přístroj rozpustil i starší vodní kámen.Ale vše má jeden háček,pokud nastavíte na bojleru teplotu nad šedesát stupňů celsia ,tak účinnost úpravy vody klesá.Zde odkaz na schémátko a koncový tranzistor použijte ihned silnější jak doporučuje autor,já tomu tak neučinil a mám ten původní nadoraz a domnívám se,že ten silnější ještě zlepší účinnost přístroje. http://paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/vod ni_kamen.html

Jako chemik vím,že žádný elektrický přístroj neodstraní soli,ve vodě rozpuštěné.Nakonec i většina uživatelů různých magnetických změkčovačů nakonec přizná,že je to nesmysl.
Co skutečně funguje,je použití iontoměničů pro technologickou vodu a použití reverzní osmozy pro vodu pitnou.Tyto technologie mají procentuálně největší ekonomické přínosy v průmyslu,ale i pro domácnosti jsou zpracovány přístroje pro malé průtoky.V Informacích na Google je však dost chaos,je tam spousta článků tvrdé reklamy,takže je nutné se v tom orientovat.
JABRAKA

Dobrý den,nic nepropaguji z důvodu komerce,jsem ID,který se snaží pomoci sobě co nejlevněji a efektivně.Jako chemik by jste mohl vědět,že elektronická úprava pouze upravuje vodu na určitý čas,mění její vlastnosti,nelze vodu upravovat do zásoby.Pouze na určitý čas upraví strukturu částic ve vodě obsažených.To co jsem výše napsal jsem uvedl pravdivě ,nejsem lhář ani podvodník,prostě to u nás funguje,nezaručuji,že to bude takto fungovat jinde,neboť příměsi obsažené ve vodě jinde mohou být na elektroniku imunní.

Odstraňovač vodního kamene -elektronický....
Mám to vyzkoušený,voda max 3 dny je změkčena a ne na trvalo odstraněn kámen, jen je měkký a lze jej lehce odstranit....toto je 5 letá zkušennost v RD...A´t si každý udělá obraz jaký chce....

Protože jako vědecký pracovník(dnes v penzi), nedám na nevědecky prokázané fakty dané pouze slovním tvrzením,mohu jen opakovat,že mě taková argumentace nepřesvědčí.Pokud tvrdá voda projde magnetem,po chvíli se zase všechny její součásti vrátí zpět do původního stavu.Rozpuštěné soli se vyloučí stejně jako by magnetem neprošly.Rozhodně se vyplatí investovat do změkčovací stanice.Zařízení pro myčku s iontoměniči,vlastně jen s katexem,by bylo levné a pokud by se využilo jen pro myčku,i s dlouhou životností do regenerace.
JABRAKA

Dobrý den,proč nedáte na nevědecky prokázané věci,uvedl jsem vlasní praxi,copak k prokázání jakékoli věci musí být člověk vědec.Znám spoustu zajímavých vynálezů,které vymysleli prostí lidé,záměrně,nebo náhodou a lidstvo je používá s velkým přínosem.

Souhlasím, úprava vody pro technické účely mi není až tak cizí a trvalého změkčení lze dosáhnout opravdu jen na základě rozboru vody katexovými nebo anexovými filtry nebo poněkud dražší reverzní osmózou.
Není toto vaše odpověď na jiném portálu v obdobné diskusi:

Skoro před 40 lety jsem na katedře chemie dostal za úkol prověřit výsledek jedné zprávy časopisu, kde paní docentka popisovala dávkování flokulantu, urychlení vytváření vloček a zvětšení jejich velikosti po průchodu permanentním magnetem. Mělo to snížit náklady na úpravu pitné vody.
Tehdy jsme po zkouškách s permanetním magnetem dospěli k tomu, že
1. Vločky se vytvářely asi se dvou až tří hodinovým zpožděním proti kontrolnímu vzorku.
2. Vliv permanentního magnetu byl velmi závislý na rychlosti průchodu vody štěrbinou permanentního magnetu a málo závislý na intenzitě magnetického pole. Pokud si dobře vzpomínám, tak rozdíl +/- 5-10% od optimální rychlosti prakticky rušil vliv magnetického pole na tvorbu vloček.
3. Na katedře se tehdy dospělo k tomu, že efekt permanentního magnetu na rychlost úpravy vody je záporný a tudíž se výsledek paní docentky postavil na úroveň Lysenkových pokusů pěstovat meruňky za polárním kruhem.
Obávám se, že se všechny poznámky už dávno vyhodily a z tehdejší katedry dnes už buď nikdo nežije nebo je jistě dlouho v důchodu.
Pokud bych výsledky po letech aplikoval na vnitřní vodovod, tak jsem velmi skeptický. Všude, kde jsem se já se zařízením setkal, nebyly výsledky valné. Ano, průtok vody magnetickým polem má jistý vliv na krystalovou mřížku látek, které voda obsahuje. Protože však voda ve vnitřním vodovodu protéká v čase dramaticky proměnlivou rychlostí, nelze zatím najít zařízení, které bude zajišťovat průtok vody magnetickým polem přesně takovou rychlostí, která je pro ovlivnění nezbytná. Změna intenzity magnetického pole v závislosti na rychlosti nemá takový vliv, jako doba průchodu magnetickým polem.
Ing. Palčík nechal zabudovat permanentní magnety (belgický výrobek) do hotelu International v Brně někdy v 70tých letech. Po třech letech si je firma odvezla a vrátila peníze, protože se na kontrolních vzorcích potrubí nepotvrdil deklarovaný vliv zařízení na ochranu potrubí.
Pro všechny tyto důvody se přikláním spíše k chemické úpravě vody nebo volbu materiálu rezistentního vůči vlivům složení protékající vody. Dokonce podezírám firmy, že svoje výsledky opírají o výsledky zkoušek ze stolic, ve kterých je udržována konstatní rychlost vody nebo používají vodu určitého složení - nemohu to samozřejmě dokázat.

Dobrý den, mám stejný problém s myčkou nádobí, sle i s dalšími spotřebiči (pračka nic nevypere, zanešené expanzní nádrže před boilerem po půl roce jsme expanzku museli odmontovat a vyhodit atd.). Máme tvrdost vody 17. Pořídili jsme si tedy magenety na vodu v hodnotě 5000,- Kč. Magnety máme namontované již druhý rokem na hadici. Firma od které byly magnety zakoupeny slibovala, že se kamenec z trubek uvolní do půl roku. Máme sundat perlátory z baterií, aby kamenec mohl z trubek odejí a trubky se pročistí do 3 měsíců. Nyní jsme měli instalatéra, který vyměňoval hadici, na které byly umístěny magnety. Hadice byla tak zarostlá a to kolínko před ní celé zanešené, že tam byl jen malý otvor, kudy protékala voda. Takže magnety jsou úplně na nic.

Nelze,než znovu opakovat.Pokud na to někdo má,aby si koupil zařízení,jehož funkce není stoprocentní,ale ani dokonce ne padesátiprocentní,ať své peníze vyhodí.Na druhé straně jsou tu přístroje a filtry,jejichž 100% spolehlivost je zaručená.Na této stránce stačí kliknout na Reklamu strejdy Google
JABRAKA

Není nutné hledat jiné řešení.Každá myčka nádobí má změkčovací filtr.Sůl,kterou tam sypete,je pro jeho regeneraci.Změkčovací filtr je nejlepší úpravou tvrdé vody.Sůl pro změkčovací filtr není nutné používat do tvrdosti vody 1 mmol/l (5,6 dH).
Vaše problémy s myčkou pravděpodobně spočívají ve špatné funkci změkčovacího filtru.Příčinou může být i kvalita vody ze studny.Většina podzemních vod v ČR v oblastech s tvrdou vodou má tvrdost kolem 25dH (4,5 mmol/l).Všechny myčky ji bez problému zvládají. Myčky nádobí se dají provozovat až do tvrdosti vody 60 dH (10,7 mmol/l).
Změřit tvrdost vody by neměl být problém.Testy na tvrdost vody dostanete koupit u prodejců bazénů nebo v akvarijních potřebách.Testem si můžete ověřit i funkci změkčovacího filtru.

Ja má jednoduchý krištalovy zmäkčovač zapojený na práčku,už asi treti rok,a funguje to dobre.Bude to dobrý asi aj na myčku.Dá sa zapojiť medzi bateriou a hadicou.Za rok by bolo treba krištále vymeniť - dá sa to rozobrať - ale ja ešte som to nemenil.Voda ide zo studni,a je taký vápnatý že keď zohrejem vodu v nejakej nádobe,vápno zostane na spodku.Krištálový zmäkčovač stojí okolo 10euro,treba raz zakupiť a potom stačí len krištali kúpiť.Foto v prílohe.

Mám technickou, do této trubky se vkládají krystaly polyfosfátu (chemická úprava vody). Najde se tu chemik co by vysvětlil co je to za svinstvo? :-D
http://www.filtry-vodni.cz/katalog/filtry/vodovodn i/1002.html

citace:
Fosforečnan vápenatý, který je konečným produktem části polyfosfátů v lázni na praní je ve vodě prakticky nerozpustný a představuje obvyklou složku anorganických nečistot vyloučených v prádle. Je vedle křemičitanů příčinnou vysoké prašnosti prádla, která je nebezpečná nejenom pro uživatele, ale taky i pro zaměstnance prádelen.
zdroj: http://www.dongemini.cz/articles/zivotni-prostredi -bezfosfatove-prostredky-na-prani-rady-don