pripevneni pudnich schodu
uvazuji o instalaci techto pudnich skladacich schodu. nemate nekdo zkusenosti jak nejlepe to upevnit ? planuju, ze asi hmozdinkama, ale nevim uplne presne jaky typ, pripadne postup. dik za pripadne info.
uvazuji o instalaci techto pudnich skladacich schodu. nemate nekdo zkusenosti jak nejlepe to upevnit ? planuju, ze asi hmozdinkama, ale nevim uplne presne jaky typ, pripadne postup. dik za pripadne info.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ano, i já považuji přečtení návodu za osobní selhání...
Jo aha, ono jde spíš o typ hmoždinek. Zlatý komunistický myjavský když se to s nima umělo. Dnes doporučím Fischer.
Použít přesně ten typ, který je vhodný na materiál, do kterého budete upevňovat. To víte vy.
Přesně vyvrtat otvory příslušného průměru a hloubky, vysát, nebo vyfouknout zbytkový prach, vsunout hmoždinky, osadit schody, našroubobat vruty příslušného průměru a délky.
no, ja si navod precet. nicmene jsem zvykly pouzivat klasicke hmozdinky do zdi, sadra, kmozdinka. inu stara skola.
samozrejme vim, ze existujou hmozdinky do betonu. nicmene ted jsem nejake pouzil (ne rovna fischer, ale neco podobneho) a teda muzim rict, ze z toho uplne nadsenej nejsem.
vyvrtal jsem do betonu diru, sazadil hmozdinku a souboval. no a nekter srouby se mi zacaly protacet. coz by nemely. takz eproto se ptam, jestli me nekdo nejekj lepsi typ. jeste jsem slysel o chemickejch kotvach, ale vzhledem k jejich cene a tomu, ze ma ponekud strach o vysledek se mi do nich moc nechce...
No jestli se šrouby protáčely, tak klidně mohly být příliš slabé šrouby. Nebo taky krátké. Nebo nebhodný typ hmoždinky.
Zkus si projít virtuální dům. To je pěkná pomůcka, kde si můžeš vybrat typ, co a jak použít.
Chemické kotvy jsou TOP, ale IMHO zrovna na tohle by to bylo vyhození peněz
ty hmozdinky a srouby do betonu se prodavaly komplet dohromady (sroub+hmozdinka)...
ojoj.. Tak to byl nějakej provar. Pro výběr správné hmoždinky, nebo vůbec kotevního prostředku je rozhodující do jakého materiálu se bude kotvit. Např. mezi hutným betonem, plnou cihlou, voštinovou cihlou a sádrokartonem jsou dost zásadní rozdíly. Pak ještě jestli bude kotva namáhaná na tah, nebo na střih.
Ono ve starém baráku je někdy svízelné hmoždit. Tenkrát snad dělali baráky ze spár a ne cihel. Když vrtám, pochopitelně se trefím do spáry, tam nic nedrží. Nebo je tam nezničitelná cihla, taková černá, dvakrát pálená (s nápisem Kohn & syn), ta je pevnější železa. Do ní nechce ani vrták. Vzpomínám na doby, kdy jsem tyhle cihly sekal majzlíkem a kladivem. To bylo sprostejch slov!
no a srovnej zivotnost domu z kamenu a palenych cihel (drtiva vetsina u nas stareho mesta, sam bydlim ve vice nez 150 starem dome a to je ten z mladsich) a dnesnich staveb z porothermu obehnanych polystyrenem. Kdo koho prezije?
Ty už jsi viděl nějaký dům z "porothermu obehnaný polystyrenem" po 150 letech