Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak dostat chrom z plastu?

Ahoj kutilové,

neví někdo náhodou, jak rozpustit chrom z plastové poklice u auta? Tak aby se úplně rozpustil. Pokovení pak již nebude problém. Normálně v práci po pokovení zkoušíme kvalitu kyselinou, jenže ta vrstva má pár mikronů, takže to je hned, jenže tenhle pravej americkej chrom má víc jak milimetr na tloušťku. Foto v příloze.

Za každný nápad dík.

cituji co maji na wikipedii:

Přes svoji značnou chemickou stálost se chrom pomalu rozpouští v neoxidujících kyselinách (kyselina chlorovodíková)

podle me se rozpusti touto kyselinou i nekolik mm silna vrstva, ale otazka je "prezije to plast"?

Je to už dlouho na odpověď.Ale k té poklici.Pokud se používaly povlaky kovů na plasty,buď v originálu se jedná o nalisování plastu na plechový výlisek,tam by ovšem šlo o měděný plech s niklchrom povlak.Nevím,proč by jinak dělal někdo tak silný chromový povlak,vždy se jedná o galvanicky nanesené vrstvy,nebude to jistě celé chrom.I galvanické vrstvy se skládají :Chemické stříbro,molekulární vrstva,měď pro další zvýšení vodivosti,nikl na tloušťku a nakonec mikronová vrstva chromu pro tvrdost povrchu.
JABRAKA

Riccardo,nikl se v HCl rozpouští špatně.Na zrcadla se používá cín,nebo stříbro,na plastové odrazky napařený hliník.Dnes se prakticky všechny kovově-Chromově- se lesknoucí povlaky dělají vakuově napařením hliníkové vrstvy a následnou eloxací,aby byla vrstva tvrdá a odolná.
JABRAKA