Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavební povolení

Zdravím,chci začít stavět domek a na st. úřadě mi řekli, že potřebuji ke st. povolení
průkaz energetické náročnosti budovy.Nevíte někdo co to obnáší? jak a kde to sehnat, popř. co to stojí?
Předem dík

V ČR jsou průkazy energetické náročnosti budov zaváděny právě nyní. Od 1. 1. 2009 musí mít průkaz každá nová budova nebo budova, která je rekonstruována a jejíž celková podlahová plocha je větší než 1000 m2. To je každý větší bytový dům, škola nebo úřad.
zdroj

Takže normálního rodinného domku by se to týkat nemělo...

každá nová budova nebo budova, která je rekonstruována a jejíž celková podlahová plocha je větší než 1000 m2.

Já si to vyložil tak, že každá nová nebo rekonstruovaná budova, která má plochu nad 1000 m2.

A ten jejich dodatek "To je každý větší bytový dům, škola nebo úřad." mě v tom jen utvrzuje.

Ta citace je z EkoWattu.

No to je právě ono. Reprodukce zákona na EkoWatu už je jen nesprávný, až zavádějící výklad. Proto je důležité nahlédnout do samotného zákona a upravujících vyhlášek. Člověk se pak vyhne možným problémům, nebo je alespoň lépe připraven, co ho může potkat v podobě neznalého úředního šimla.

Zákon č. 177/2006 Sb
§ 6a
Energetická náročnost budov

(1) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek 5) musí zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a splnění porovnávacích ukazatelů, které stanoví prováděcí právní předpis 6a) , a dále splnění požadavků stanovených příslušnými harmonizovanými českými technickými normami. Prováděcí právní předpis stanoví požadavky na energetickou náročnost budov, porovnávací ukazatele, metodu výpočtu energetické náročnosti budovy a podrobnosti vztahující se ke splnění těchto požadavků. Při změnách dokončených budov jsou požadavky plněny pro celou budovu nebo pro změny systémů a prvků budovy.

(2) Splnění požadavků podle odstavce 1 dokládá stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek průkazem energetické náročnosti budovy (dále jen "průkaz"), který musí být přiložen při prokazování dodržení obecných technických požadavků na výstavbu 5a) . Průkaz nesmí být starší 10 let a je součástí dokumentace podle prováděcího právního předpisu při
a) výstavbě nových budov,
b) při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m 2 , které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
c) při prodeji nebo nájmu budov nebo jejich částí v případech, kdy pro tyto budovy nastala povinnost zpracovat průkaz podle písmene a) nebo b).

Ze zvýrazněného textu vyplývá, že že stavebník je povinen doložit energetickou náročnost stavby, ale že má být součástí projektové dokumentace. Takže se v první řadě obraťte na projektanta samotného, nebo energetického specialistu, kterého vám doporučí.
O cenách se zatím vedou spíše jen spekulace ve třech rovinách:
a) do 10000kč :-/
b) 30-60000kč :-?
c) je to dezert k projektantskýmu korýtku :-D

Více info je možné nalézt na tzb-info

U nás na st. úřadě čumel ten blb do nějakého ústřižku z novin a podle toho radil
Sám věděl kulový, projektant mi Někoho dohodí za energetický štítek chce 1500kč a za průkaz energetické naročnosti budovy chce 20 litrů. tak sám nevím

podle toho co jsem precetl je to:
každá nová budova nebo budova, která je rekonstruována a jejíž celková podlahová plocha je větší než 1000 m2
tedy kazda budova ktera se nyni chce stavet to musi mit
a nebo:
kazda rekonstruovana budova, kde je celkova podlahova plocha vetsi nez tech 1000.. tedy jestli to dobre chapu, tak kdyz si postavim i sebemensi baracek, tak musim mito toto posouzeni a jestli chci rekonstruovat budovu ktera ma vice nez 1000m2 tak take... takze ve vasem pripade je to nutne...

No paráda...

V létě chci stavět barák synátorovi (začínám vyřizovat papíry, snad to stihnu, abychom to dostali pod střechu), takže živit dalšího darmožrouta 3-[
Řekl bych, že je každému ho*no po tom, co a jak postavím. Platit nějaký průkaz a následně teplo za mě/syna nikdo nebude.

Dnes jsem byl na našem stavebním úřadě pro soupis, co je třeba doložit pro územní rozhodnutí a stavební povolení. O nějakém energ. průkazu mi nikdo nic neříkal.

Zlatí komunisti :-? Žádné opruzy se stavebním dozorem (můj ani nevěděl, kde barák stojí), stavebním deníkem, nějakými "kontrolními dny"; při kolaudaci by byl kolaudátor velmi překvapen, kdyby nakoukl do projektové dokumentace :-* Plány stačily stavební, žádné topení, voda, elektřina (= jen "lobistické" tahání peněz z kapsy stavebníka, který si pak stejně toto udělá podle svého).

Zlatí komunisti

V tomhle s tebou souhlasím. Teď je samá buzerace všude, na každém rohu. Zákazů tři prdele, kam se podívá. Prej zákaz alkoholu kvůli bezdomovcům, známej si dal pivo před odjezdem autobusu v nějaké vesnici, stálo ho to 5 000.-, bezdomovci stáli vedle našrot, jen se mu smáli, debilní měšťák prej co si na nich vemu, nic nemají. Pro koho a pro co ty energetické cedulky, koho z normálních lidí to zajímá. Jak jsem však z oficiálních zdrojů svojí firmy slyšel, zelení lumpové připravují zákon, dle kterého se energeticky náročnější rodinné domy (dle jejich nějakého limitu) budou muset zbourat nebo přestavět na méně náročné. Proto potřebujou mít hezky na zlatém tácu ty certifikáty, jen do nich sáhnout. Máme se na co těšit. To všechno prej jen proto, aby dokázali, že nepotřebujeme jaderné elektrárny.

známej si dal pivo před odjezdem autobusu

Tomu vůbec nerozumím, to jako cestující nesmí v autobuse nafoukat? :-?

Doufám, že se zelení už do parlamentu nikdy nedostanou, to fakt raději budu fandit komunistům a socanům. A lidovci kdyby skončili na smetišti dějin, taky bych neplakal.

To nemusej foukat, ale zrovna v té vesnici (jak to měli návštěvníci vědět), bylo zakázáno konzumovat alkoholické nápoje ve vyjmenovaných ulicích. Jako v Praze, tam taky někde je zákaz a někde není a nikdo z příchozích neví kde. Na houmelesáky měťáci prděj, protože z nich nic nevyrazí a nemají tudíž nárok na prémie za pokutovné, tak buzerujou netušící cizince a návštěvníky. A pak prej, že je ten zákaz chlastu jen proto, aby neotravovali lidi opilí homelesáci.