Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počkat se střešními okny až na vestavbu?

Hezký den!

Čeká mě kompletní výměna střechy, časem pak pod střechu plánuju vestavbu. Počítám s několika střešními okny a všiml jsem si, že s nimi bývá problém skrz rosení. Proto se chci zeptat: Je lepší osadit okna rovnou během vyměňování střechy, nebo mám radši počkat, až budu dělat půdní vestavbu? Protože dokud nebude půdní vestavba, nebude nahoře žádné topení. Nerosila by se ta okna? Strop je celkem silný, takže by nahoře mělo být prozatím zima i zevnitř. Tím pádem by problém s případným rosením měl být menší, pravda?

A druhá věc: Až se bude dělat půdní vestavba, je nutné pod každé okno šoupnout zdroj tepla? Nebo se kvalitně zasklená a usazená okna rosit nebudou? Všiml jsem si, že některá okna umístěná mimo zdroj tepla se rosí ukrutně, zatímco jiná vůbec.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Okna můžete osadit při opravě střechy. V tom není problém. Jen musíte mít naprosto dokonale rozmyšle…
sHpy00n 20.01.2009 17:19
sHpy00n
V zásadě souhlas až na malou připomínku: v detailu napojení ostění na rám okna by měl být cca 5-8cm…
jose_lt 26.01.2009 19:02
jose_lt
Jsou tyhle věci popsané v nějaké knize? Nebudu střechu dělat svépomocí, tedy alespoň ne úplně, ale p…
zoul 27.01.2009 11:05
zoul
Mám z knihovny Obytná podkroví a půdní vestavby od pana Radomíra Měšťana (ISBN 80‑85920‑14‑X a 80‑85…
zoul 17.02.2009 08:41
zoul
Zabývám se podobnou úvahou - Počkat s montáží střešních oken na půdní vestavbu, nebo to udělat při s… poslední
veckoo 17.02.2009 21:03
veckoo

Okna můžete osadit při opravě střechy. V tom není problém. Jen musíte mít naprosto dokonale rozmyšlenou dispozici budoucí vestavby, aby nebylo nutné s nimi pozěji hýbat. Rosení se není třeba obávat. Pod střechou bude témeř stejná teplota jako ve vnějším prostoru a i při sychravém počasí bude v půdním prostoru podstatně nižší vlhkost vzduchu, než venku. Ta tam bude víceméně konstantní, protože tam není žádný zdroj vlhkosti. Pokud samozřejmě nebude nedej bože kanalizace, nebo nějaká vzduchotechnika vyústěná do půdy.
Umístění topidla pod každým střešním oknem je naprosto nezbytné, stejně jako správné provedení ostění kolem okna. Nevhodné provedení bývá velmi častou chybou a příčinou rosení až plesnivění i při umístěném topidle. viz ilustrační obrázek
[19-osteni-png]

Jsou tyhle věci popsané v nějaké knize? Nebudu střechu dělat svépomocí, tedy alespoň ne úplně, ale přirozeně bych o tom chtěl něco vědět, abych se pokud možno vyvaroval průseru. (Teda ono je jasné, že jsou popsané v nějaké knize, ale můžete někdo doporučit nějakou dobrou? Střešní vestavby for dummies :–)

Mám z knihovny Obytná podkroví a půdní vestavby od pana Radomíra Měšťana (ISBN 80‑85920‑14‑X a 80‑85763‑07‑9), druhé vydání z roku 1995, a jsem velmi spokojený. Řeší úplně všechno, včetně koupelny a topení v podkroví, typů podlah, příček, technologických postupů a podobně. Akorát je kniha všude beznadějně vyprodaná :–(

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru