Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počkat se střešními okny až na vestavbu?

Hezký den!

Čeká mě kompletní výměna střechy, časem pak pod střechu plánuju vestavbu. Počítám s několika střešními okny a všiml jsem si, že s nimi bývá problém skrz rosení. Proto se chci zeptat: Je lepší osadit okna rovnou během vyměňování střechy, nebo mám radši počkat, až budu dělat půdní vestavbu? Protože dokud nebude půdní vestavba, nebude nahoře žádné topení. Nerosila by se ta okna? Strop je celkem silný, takže by nahoře mělo být prozatím zima i zevnitř. Tím pádem by problém s případným rosením měl být menší, pravda?

A druhá věc: Až se bude dělat půdní vestavba, je nutné pod každé okno šoupnout zdroj tepla? Nebo se kvalitně zasklená a usazená okna rosit nebudou? Všiml jsem si, že některá okna umístěná mimo zdroj tepla se rosí ukrutně, zatímco jiná vůbec.

Okna můžete osadit při opravě střechy. V tom není problém. Jen musíte mít naprosto dokonale rozmyšlenou dispozici budoucí vestavby, aby nebylo nutné s nimi pozěji hýbat. Rosení se není třeba obávat. Pod střechou bude témeř stejná teplota jako ve vnějším prostoru a i při sychravém počasí bude v půdním prostoru podstatně nižší vlhkost vzduchu, než venku. Ta tam bude víceméně konstantní, protože tam není žádný zdroj vlhkosti. Pokud samozřejmě nebude nedej bože kanalizace, nebo nějaká vzduchotechnika vyústěná do půdy.
Umístění topidla pod každým střešním oknem je naprosto nezbytné, stejně jako správné provedení ostění kolem okna. Nevhodné provedení bývá velmi častou chybou a příčinou rosení až plesnivění i při umístěném topidle. viz ilustrační obrázek
[19-osteni-png]

Jsou tyhle věci popsané v nějaké knize? Nebudu střechu dělat svépomocí, tedy alespoň ne úplně, ale přirozeně bych o tom chtěl něco vědět, abych se pokud možno vyvaroval průseru. (Teda ono je jasné, že jsou popsané v nějaké knize, ale můžete někdo doporučit nějakou dobrou? Střešní vestavby for dummies :–)

Tak určitě bude na trhu několik titulu. Ale nemám přehled a neznám jejich obsah. I tak bych jejich nastudování považoval spíše za všeobecný uvod a podrobnější informace bych hledal na stánkách výrobcu. Technologie se mužou časem pozměnit a pokud kniha není aktuální, vpřepracovaném vydání, nemusí už zcela platit. viz názorný příklad s ostěním u střešních oken. 4 roky jsem vynechal stavební výstavy a veletrhy a už vidím, že mám zase co dohanět. Nechci ale tvrdit, že je prostudování knihy zbytečné. To jistě ne. Bez globálního přehledu unikají souvislosti a težko se pak skládají střípky z manuálu od jednotlivých výrobcu aby se složil bezproblémový, dobře fungující cele.k

Mám z knihovny Obytná podkroví a půdní vestavby od pana Radomíra Měšťana (ISBN 80‑85920‑14‑X a 80‑85763‑07‑9), druhé vydání z roku 1995, a jsem velmi spokojený. Řeší úplně všechno, včetně koupelny a topení v podkroví, typů podlah, příček, technologických postupů a podobně. Akorát je kniha všude beznadějně vyprodaná :–(