Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Návod na nabíjení autobaterie

Ahoj,
prosím o rady s nabíjením autobaterie :
1.Mají být při nabíjení otevřené "špunty" u baterie ?
2.Jak dlouho se má dobíjet ?
3.Jak se pozná, že je baterie dobitá (bez měřáku )?

různých rad,co s baterkou jsou tu haldy.Vcelku jsou správné,ale spíše pokusnické.
Nejprve k nabíječce.Před 5 lety jsem v Globusu koupil nabíječku za 750 Kč.I když jsem byl zrazován,že je to šunt,koupil jsem ji.Do té doby jsem nabíjel s nabíječkou vlastní výroby navrženou tak,aby nabíjecí proud postupně klesal,až při konci nabíjení je téměř na nule.Takový způsob nabíjení je velmi efektivní,zamezí přebíjení baterie a tím i plynování.To je u bezúdržbovek důležité.Nu a ta nová nabíječka má také stejnou vlastnost,při konci nabíjení proud je na velmi nízké úrovni.Názor,že je napětí naprázdno velké,je zcestný,protože nabíječka je vlastně proudový zdroj,ne napěťový.
Ale především,baterie by se měla stačit dobíjet v autě.Pokud dobíjecí proudy alternátoru nestačí na používanou baterii,je vhodné vyměnit alternátor za silnější.
Doba dobíjení je navrhována správně,optimálně desetina jmenovité hodnoty v Ah
Takže dodržením všech doporučených opatření šetříte baterii.
Ještě bych přidal,nenechávat dlouho baterku nenabitou,sulfatujou se elektrody.
V zimě by mohlo zamrznutí ellytu poškodit články.Při delším odstavení vozu připojit nabíječku ve voze a nastavit malý proud,asi 0,1 A
JABRAKA

:i:
Vyvaroval bych se nákupu tam kde prodávají rohlíky a máslo.
Rozhodně koupit nabíječku ve specializovaným obchodě (třeba tam kde se sortimentem zaměřují na baterie, akumulátory a příslušenství, včetně poskytnutí servisního zázemí zákazníkům).

:x:
Aby to pak nedopadlo stejně špatně jako tady (nabíječka FILSON z Kauflandu), protože jak se říká - Levná věc, drahá věc! To pak zůstávají oči pro pláč ...

Edit:
Lidé jsou neponaučitelní :))
http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=74847&fid =31