Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odtah digestoře

Dobrý den, prosím vás o radu , mám nový byt. Obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem ( cca 25m2) a nevím si rady s výběrem digestoře. Otvor pro odtah z kuchyně přes koupelnu do šachty je nahoře v rohu kuchyně. Vzdálenost od digestoře ke stěně bude metr a půl , dalších 110 cm vzhůru k otvoru pro odtah a v koupelně je to dalších 1,75 m rovně do šachty. Vypočítala jsem podle vzorečku na internetu potřebný výkon odtahu digestoře na 500 m3/hod , ale bojím se , že je to moc daleko a nebude to stačit a recirkulaci nechci. Můžete mi prosím poradit, jakého výkonu bych se měla držet při výběru , aby zvolená digestoř při těchto podmínkách neztratila svoji funkci? Málokterá digestoř splňuje všechny moje požadavky ( cenovou dostupnost, tichý chod a vysoký výkon).
Předem děkuji za odpověď Jarka

Předmět Autor Datum
tichý chod a vysoký výkon Tak na to zapomeň. Já jsem po netu dlouho vybíral digestoř, aby byla tich…
Prasak 04.01.2009 19:41
Prasak
Děkuji za tip a odpověď. Tu hlučnost bych asi nějak překousla ( stejně se ty maxima pohybují okolo 6…
Martini3 05.01.2009 21:25
Martini3
Já mám taky tzv. obývákokuchyni, takže mi byla doporučena digestoř s vyšším tahem, což je právě tato…
Prasak 05.01.2009 21:51
Prasak
Já mám taky tzv. obývákokuchyni Nójóó! To musí mít silnej cuc, luftuje i smradlavý nohy natažený na…
Remca 05.01.2009 21:55
Remca
Nojo, ale když ti pokličky na hrncích na sporáku levitují deset centimetrů nad hrnci, tak je to doce…
Moas 05.01.2009 22:25
Moas
Zase si nepopálí chapadla, když přijde domů a: "Copak jsi tatínkovi uvařila dobrého?"
Remca 05.01.2009 23:26
Remca
Bacha na tu odtahovou - výfukovou štreku! Situace: roura průměr 150 (160?). Od odsávače 60 cm nahoru…
Noe 09.01.2009 09:37
Noe
tlačit vzduch je vždy na draka. sehnat ventilátor, dát ho až na konec potrubí, vytvoří oddtlak a nas…
paul 13.01.2009 21:21
paul
Ona je ta výška přesně daná, u plynových sporáků dokonce často porušovaná. Takže žádné nízko neexist…
kejki3 13.01.2009 23:04
kejki3
A kolik to prosím je??cm.....
paul 14.01.2009 12:32
paul
Zkuste Google, ale myslím, že 60 elektrika a 70 plyn, každopádně to nad těmi plynovými kamny bylo hn…
kejki3 14.01.2009 17:03
kejki3
"Podle platné normy ČSN EN 60335-2-31 je minimální vzdálenost mezi povrchem plotny a nejnižší části… poslední
kejki3 14.01.2009 17:10
kejki3
Jde taky o to, aby člověk digestoř správně používal. Žádná normálně dostupná digestoř o rozumné hluč…
Moas 13.01.2009 22:15
Moas
Přesně tak. Málo hluku, málo cucu. Vzduch musí mít možnost někudy do místnosti vnikat, jinak je z di…
Rce 14.01.2009 00:39
Rce
Dobré rady a hezké obrázky zde.
Rce 14.01.2009 12:58
Rce

tichý chod a vysoký výkon

Tak na to zapomeň. Já jsem po netu dlouho vybíral digestoř, aby byla tichá (vestavný model). Schválně jsem nebral nejlevnější modely, papírově byla o mnoho tišší a ve výsledku je to hlučný úplně stejně, jak digestoř za dva tisíce.
Koupil jsem si tuto
tf-5260-nerez.html
a nakonec jsem to rozebral a jeden motor odpojil, aby byl hluk snesitelnej. Odtah je i s jedním motorem dostačující. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že ty papírový výpočty jsou nějak moc předimezovaný.

Děkuji za tip a odpověď. Tu hlučnost bych asi nějak překousla ( stejně se ty maxima pohybují okolo 60 dB), kdyžtak bych ji pouštěla jen na nižší stupeň, ale jde mi hlavně o to, že do obývákokuchyně je lepší dát vestavnou digestoř ( výsuvnou) než komínovou s estetického důvodu a jestli budu potřebovat vyšší výkon než těch 500 m3/hod , třeba 700 - 1000 m3 , tak mám problém, protože co jsem zatím viděla na internetu nebo i jinde , tak ty výsuvné takový kvalty nedaj.
Jinak moc děkuji za radu Jarka

Já mám taky tzv. obývákokuchyni, takže mi byla doporučena digestoř s vyšším tahem, což je právě tato. Jenže spojení obýváku s kuchyní je kámen úrazu při použití digestoře. Digestoř hučí a i na nejnižší stupeň to DOST ruší při sledování televize. Takže digestoř pouštíme jen v případě, že se vaří něco smradlavýho (smažená cibulka), nebo co produkuje hodně páry.
Myslím to dobře - dívej se hlavně na tichou digestoř. 60dB je po čertech randál.

Stejně nechápu, z čeho ty výpočty potřebnýho výkonu vychází. 1000m3? To je jak do vývařovny. Mě by stačila i mnohem slabší digestoř, než jsem koupil, i když mi ji s ohledem na odtah doporučili.

Já mám taky tzv. obývákokuchyni

Nójóó! To musí mít silnej cuc, luftuje i smradlavý nohy natažený na konferenčním stolku při zmíněným sledování televize.

Bacha na tu odtahovou - výfukovou štreku!
Situace:
roura průměr 150 (160?). Od odsávače 60 cm nahoru - koleno 90° - 120 cm vodorovně - koleno - 60 vodorovně přes nosnou zeď - koleno - cca 450 cm svisle přes střechu - taška s komínkem.
Odsavač už 5 let starý(Whirpool, vysouvací, 2 motory, 3 rychlosti, tehdy nejvýkon.)

Odstraněna část lapačů tuku a i když jede na max, tak páru od hrnců NESTRHÁVÁ! Tedy fce naprd - prej je to těma kolenama. Doporučuju konzultaci se vzduchotechnikem.

Ať nedopadneš jako já = vymýšlím dodatečně vložit do potrubí ještě jeden ventilátor
zapojený paralelně s odsávačem.

tlačit vzduch je vždy na draka. sehnat ventilátor, dát ho až na konec potrubí, vytvoří oddtlak a nasaje. tak by to mělo být správně. pak by to hučelo jinde než v kuchyni. Nad sporákem by pak stačil kónus o ploše sporáku, a pokud možno co nejníže. Podíval bych se po klempíři a zkusil se optat jestli y to neudělal. Možná by to vyšlo i levněj....za zeptání nic nedáš. zkus vygooglit klempíře a zkus e e-mailem otat

Ona je ta výška přesně daná, u plynových sporáků dokonce často porušovaná. Takže žádné nízko neexistuje.

Zkuste Google, ale myslím, že 60 elektrika a 70 plyn, každopádně to nad těmi plynovými kamny bylo hned vidět, že to nějak ulítlo. Pak jsem to ještě potkal u prodejců digestoří.

"Podle platné normy ČSN EN 60335-2-31 je minimální vzdálenost mezi povrchem plotny a nejnižší části odsavače par 65 cm, jestliže je odsavač instalován nad plynovým sporákem. V případě instalace digestoře nad elektrický sporák, bude tato vzdálenost 50 cm. Pokud výrobce digestoře předepisuje v návodu na instalaci tuto vzdálenost větší je nutné ji dodržet. Digestoř se instaluje přímo nad desku."
A v mnoha případech je skutečně výrobcem uvedena větší. :puff:

Jde taky o to, aby člověk digestoř správně používal.
Žádná normálně dostupná digestoř o rozumné hlučnosti (menší než start Concordu) nemá takový odtah, aby hned po spuštění začala účinně odsávat kouřící jídla na sporáku.
Digestoř se má správně zapínat dvě až tři minuty před začátkem vaření, v místnosti, kde jsou zavřené dveře a okna, resp. není absolutně žádný průvan. Vzduch se musí nasávat skulinami kolem dveří, případně mírně pootevřenou ventilačkou na opačné straně místnosti od digestoře - tak aby vzduch účinně proudil od míst, kde je čerstvý, až ke sporáku, kde bude odsáván a vyfukován pryč.

Kuchyně, kde hned vedle kuchyňské linky je okno, jsou sice příjemně prosvětlené, ale pokud to okno byť jen kousíček pootevřete, tak na správnou funkci digestoře může člověk zapomenout.

Tyhle moudra nejsou mojí dedukcí, ale tvrzením, které jsem slyšel z vícero profesionálních zdrojů, když jsem před nedávnem zařizoval svou kuchyň.

Přesně tak. Málo hluku, málo cucu. Vzduch musí mít možnost někudy do místnosti vnikat, jinak je z digestoře vývěva chatrného výkonu. Nejlépe aby vzduch vnikal protilehlými dveřmi/oknem od digestoře. Nenechme se mýlit velikostí prostoru. Jestli jsou v kuchyni dobře těsnící plastová okna, na chodbě plastové dveře ven, bude jen žalostný odcuc.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku