Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Radiátor ve spodní části nehřeje

Dobrý den. Bydlíme ve staré zástavbě v posledním 4. patře. V obývacím pokoji máme velký litinový radiátor s 21 žebry a regulátorem na levé straně. Radiátor dobře hřeje ve své vrchní části. Ve spodní části hřeje míň a v pravé spodní části nehřeje vůbec, ikdyž je regulátor na maximum. Slyšel jsem, že to může být slabou cirkulací vody. Náš technik družstva nám však řekl, že radiátor je zavzdušněný a musím ho odvzdušnit nejlépe dva až tři belíky vody. To jsem udělal. Radiátor v místech ve vrchní části hřeje víc, ale spodní pravá část je pořád studená. Děkuji za radu.

Těleso může být také špatně vyspádované, tzn. že se v něm drží vzduchová bublina, která zamezuje cirkulaci vody. Jestli máš na konci tělesa odzdušňovací šroub, tak tato strana musí být o trošku výš, než strana s ventilem. Vodováhou to jednoduše zjistíš. Pokud tomu tak není, musí se těleso na straně odvzdušňovacího šroubu mírně zvednout, je na to takový šroubovací "vorychtung".

Jo jasně, ještě jednou jsem si pročetl úvodní dotaz, k tomu špatně vyspádované topení po celém bytě.. stará zástavba, litinové radiátory > staré rozvody >> stará technologie.
Bylo by dobré zjistit, jestli stoupačky topení nepokračují výš. Buď až na půdu, kde bude otevřená expanzní nádoba, nebo jsou někde pod stropem osazeny odvzdušňovací automaty.
Ale nemyslím si, že bude problém v zavzdušněné soustavě. Špíš bych tipoval na bídné, nebo vůbec žádné zregulování průtoků. Tedy vzhledem k předpokládanému stáří otopné soustavy. Pokud to tak skutečně je, pak máte problém. Sám si totiž neporadíte. Bude nutná spolupráce všech nájemníků i družstva.

Ten šroubovací forichtung najde leda na plechových deskových tělesech. Na litinovém megaradiátoru s 21 články (nejspíš hafo le starém) ho těžko bude hledat, takže bude nutné zvolit jiný způsob jak radiátor správně vyspádovat, ale možná je problém úplně jinde.

Mno.. už nějakej pátek se motám kolem stavařiny, takže ve spojení spádování radátoru se šroubovacím forichtungem vím naprosto přesně, co si mám pod pojmem šroubovací forichtung představit. Určitě to ale nebude hydraulický hever obecně známý jako panenka. To fakt ne.
Už pan Nárožný říkával v jednom skvělým českým filmu "...formuluj přeně..."

odvzdušnit nejlépe dva až tři belíky vody

Odvzdušňuje se vzduch, jak název napovídá. Jakmile přestane ucházet vzduch (radiátor přestane dělat cssss cssss), je další vypouštění vody zbytečná práce. Lépe počkat do druhého dne a opakovat proceduru tolik dní, dokud se nashromáždí nějaký vzduch.

Souhlas s Filutem,to co řekl ten dotyčný abys vypustil 3kýble vody je prasečina,ten technik ví naprosto h..o o topení.Pokud je radiátor osazen automatickým ventilem,jak praví vyhláška-povinně!Tak ten ventil sám reguluje teplotu v místnosti.Proto nemůže,ani náhodou být radiátor celý teplý-jelikož je předimenzovaný.Nejlépe se to vyzkouší jakmile se otevře dokořán okno,pak by měl hřát celý za předpokladu dostatečného příkonu tepla(není zavřený nebo uškrcený).

pokud radiator hreje po cele delce horni strany,nemuze byt zavzdusneny,jak znamo vzduch je lehci nez voda a stoupa vzhuru,rekl bych,jak uz tu nekde padlo,ze radiator je predimenzovany,proto nemuze voda prohrat cele teleso,navic termostaticky ventil nepusti vice tepla do radiatoru,protoze pri urcitych teplotahc proste vypne a voda se stihne ochladit,jeste me tak napadlo,neni nahodou hned nad ventilem parapet??to byva taky casty kamen urazu,prosstor mezi parapetem a termoventilem se nahreje a ventil proste nesepne a nepusti do telesa vice tepla..............pokud by bylo v systemu malo vody nebo tlaku,tak by nesel z odvzdusnovaku ani vzduch a ani voda,pri opacnem spadu se muze odvzdusnit pres sroubeni na termoventilu,povolit a pres nejaky hadr............jeste je mozno primo pod termohlavici vyzkouset zvysit prutok ,tzn.odmontovat termohlavici,pod ni je kolecko a na nem cisla od 0 do 6 tusim,ale zalezi na typu termoventilu...........ale pokud to udelate,tak je mozne,ze na jinem radiatoru,treba nekde u sousedu se prutok zmensi a bude mit kosu on............:puff: