Bojler nebo průtokáč??
Zdravím.
Tak na mě také došlo odsložil BOJLER DRAŽICE 125L, byl 10 let stár.
Ale teď nevím jak se rozhodnout, bojler vs průtokáč.
Jsme 3 člená rodina a bydlíme v 3+1, nekoupeme se ale sprchujeme se, nádobí nemejem mám myčku
Ocením vaše názory a hlavně zkušenosti.
Jedná se mi hlavně o spotřebu el. energie atd.
Děkuji
Když jsem ještě bydlel v podnájmu, tak jsme tam měli 24 KW průtokáč. problém tam byl že se v podstatě nedala regulovat teplota protékající vody, protože se spínání ovládalo průtokem vody. Třeba už tím modernější provedení netrpí, nebo by se to dalo vyřešit termostatickou baterií. Já bych si to ale domů nedal.(ačkoli je možné že je to úspornější řešení než boiler)
Uvědomte si, že průtokáč běží ve vysoké sazbě. Možná máte dojem, že ohříváte v bojleru moc vody, ale pořád za nižší cenu. Taky na ten komfortní průtokáč musíte mít jističe a z těch se platí paušál ČEZu. Osobně upřednostnuji bojler a kupuji ty nejlevnější, a když odejde, vyměním.
Pohrajte si s teplotou vody, aby třetí v řadě končil s teplou vodou a určitě na tom budete cenově lépe. Nezapomeňte, že k průtokáči musí jít 2 nebo 3 fáze a pořádném kabelu - 18-24kW příkonu. Bojlery mají ani ne 2kW (tedy malé), třeba 80l má 1,3kW.
Rozhodně bojlér, pro tříčlennou rodinu co se nekoupe doporučuji 75 litrů. Jak bylo již řečeno, průtokáč je čůrek, nejhorší sazba, velký odběr a pro ne tak dokonalou izolaci jako u bojléru má i vyšší ztráty.
Děkuji za odpovědi, nevíte někdo jak je to s tříděním bojlerů vůči spotřebě??
Neznáte někdo tynejúspornější??
Ten co jsme měli Dražice, byl celkem žrout
Co říkáte na tento??
http://koupelny.baushop.cz/svisle-bojlery/drazice-d -lux-okhe-typ-100
Já budu čistě teoretizovat, ale podle mě nebudou mezi bojlery moc velké rozdíly. Z elektřiny se dá teplo získat velmi snadno a bezezbytkově - pokud nějaký bojler spotřebuje míň elektřiny, tak bude i míň topit.
Jistý prostor k úsporám je v tepelné izolaci nádoby s ohřívanou vodou a venkovním pláštěm bojleru - čím lepší, tím úspornější by to mohlo být. Nicméně těch pár bojlerů, co jsem za poslední dobu viděl (i starých) mělo izolaci dost slušnou a byly na povrchu v podstatě studené nebo velmi málo teplé.
Ano to je pravda proto jsem si vybral bojler viz odkaz, má nejmenší ztrátu tepla ze všech co se dělaj.
Dost je také rozdíl jak ohřev probíhá zda anodovou tyčí nebo keramickým tělesem, keramika ohřeje vodu rychleji takže levněji.
Tyto termity mě zaujaly, můžete přiložit obrazky uvedených?
Odkaz je o 3 patra víše
Na anodovou tyč a keramické těleso?
Nee na bojler kterej má keramicé vyhřívání , anodová tyč je klasika, co se používá již 40let.
To keramické těleso nevím jak vypadá ale dle umístění na bojleru bych řekl že je to něco jako topnej kámen v terárkách
Proklikni si řez bojlerem, keramické tělěso je v suché šachtě, proti výrobkům před 40 lety je šachta úzká na rozměr tělěsa. Takže dříve byla větší teplosměnná plocha a vzduchová mezera.
Já mám topné telísko přímo ve vodě, jako v rychlovarné konvi. Vyndám ho i s tou anodou a celý bojler vyčistím, protože za rok je tam tak půl kýble sypkého písku a kamene.
Pokud to neděláš, je šachta s keramikou zasypaná kamenem a topíš do pryč.
Anoda je něco jiného, hořčík má nahradit vápník v solích a zabránit usazování vodního kamene.
Tolik k těm odporným termitům.