Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč "probíjí" osvětlení

Před časem jsem náhodně zjistila,
že akvarijní osvětlení Resun při dotyku jemě brní a to i po vypnutí osvělení (pokud je zapojeno v zásuvce).
Vzala jsem zkoušečku a ta při dotyku kovových součástek osvětlení (např. šroubky) svítí.
Podobně jsem vyzkoušela i další 4 osvětlení stejného typu od tohoto výrobce a dopadla jsem stejně.
2 osvětlení jsou již po záruce, 1 jsem dala reklamovat a byla jsem obvyněna se zásahu do elektroinstalace výrobku (tu jsem ale neprovedla), zprvu prý i tak provedli, nicméně popisovaná závada trvá.
Druhé reklamované světlo mi bylo vráceno s odpovědí:
Vaše světlo je zkontrolováno revizním technikem a žádná závada na něm nebyla shledána, viz dokument v příloze.
Bohužel tomu moc nerozumím.
Je uvedená zkouška dostatečná k tomu, aby byla prokázána bezpečnost výrobku?
Vylučuje provedená zkouška to, že světlo probíjí?
Zkrátka při přiložení zkoušečky ke kovovým součástem osvětlení zkoušečka svítí.
Je možné, že svítí na díky nějakému malému proudu, který však nedosahuje nad povolený limit?
Bohužel elektro vůbec nerozumím, bojím se abych nepřišla k úrazu.
[http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=dlatta ch;topic=10382.0;attach=4422;image]

Jak je připojeno do sítě? Pokud je tam třípólová zástrčka, nesmíte to dávat do rozdvojek, které mají na jedné straně fázi v pravé dírce. Použijte prodlužovačku s více zásuvkami v řadě.
Další věcí může být elektroinstalace v bytě.

To předělání na spotřebič 1.třídy spočívá připojení třížilového vodiče, kde vodič na kolík zásuvky spojíte s kostrou - kovovým krytem. Pokud koupíte vodič hotový, včetně zástrčky, tak je to žlutozelený drát a fáze je hnědá nebo černá a pracovní nula modrá. U těchto dvou by mělo být zapojení lhostejné.

Jenže mě už prodejce nařknul, že jsem s osvětlením (s elektrikou)něco dělala i přes to, že jsem nic nedělala. Do žádný výměny se pouštět nebudu. Je to v záruce. Já chci jen poradit, jestli věřit papíru od revizáka a prohlášení prodejce, nebo si mám dupnout, že to není normální, aby zkloušečka svítila a světlo brnělo, a chtít to řešit dál. K tomu bych ale musela mít argumenty.

A když se ta plochá zástrčka zastrčí do zásuvky opačně tak to po doteku zkoušečkou (asi máš klasický šroubovák s doutnavkou?) svítí taky ?

Není ta zkoušečka - šroubovák vylepšená - s baterkou a diodou ?

Jo a když to brní nedržíš se třeba ledničky ? Nebo něčeho jiného kovového ?

No je to u vody má to kovové části a plochou zástrčku? OMG! Kdyby to světlo bylo napájeno 3 žilově tak žádné brnění se nekoná to asi pana "revizáka" moc nes*re. No bejt to moje světýlko tak se vyprdnu na záruku když mě odmítly si to prostě předělám na 3 žilovku a basta, ale to by byl můj případ. No jestli znáte nějakýho šikovnýho kutila do elektra tak ať vám to udělá myslim, že to jinak snad ani nevyřešíme, je to skoro normální jev to brnění, proto se všechno uzemňuje. Nebo se sebrat a omlátit jim to o hlavu a přísně žádat náhradu. Jde o to jak se rozhodnete. :-)