Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem spodní voda ve sklepě

Dobrý den. Potřebuji radu. Po již průměrných deštích se mi začně ve sklepě prosakovat spodní voda ( cca. 1- 2cm nad dlažbu), kdy při několikadeních deštích je schopna voda ve sklepě vystoupat i na několik desítek centimetrů nad úroveň podlahy (stává se tak 1x ročně). Mám v plánu vykopat díru v rohu sklepa ( u kraje u okna ze sklepa) o hloubce cca. 1m a do této posadit ponorné čerpadlo s plovákem a při zvednutí hladiny spodní vody by čerpadlo seplo a vyčerpalo vodu ven přes okno ve sklepě. Úroveň podlahy sklepa je cca. 2,5m pod úrovni venkovní zeminy. Pod podlahou sklepa" cca. 3cm pod dlažbou" jsem již narazil na izolaci " vanu". Bojím se tuto izolaci prorazit, aby se náhodou situace radikálně nezhoršila a budoucí čerpadlo by nestíhalo vodu odčerpávat. Je mi jasné, že izolace již nyní musí být někde porušena když voda prosakuje, ale nevím co by to udělalo po vykopání díry v izolaci - mám v plánu kopat díru o průměru cca. 20 cm. Jen pro informaci udávám, že cca. 200m od domu na úrovní RD je menší rybník. Děkuji moc za radu a pomoc.

Předmět Autor Datum
Máme ten samý problém, akorát tam už tu díru máme a ta voda se musí údajně musí dostat do sklepa neb…
Kamikaze591 21.11.2008 14:05
Kamikaze591
Nebylo by vhodnější udělat studnu (nebo více) odolo domku a odčerpávat spodní vodu odtamtud?
Jack 21.11.2008 17:23
Jack
Okolo domu by byla díra nebo studna daleko nákladnější. Protože bychom se s dírou museli dostat až p…
ron 21.11.2008 22:32
ron
Jinak pro upřesnění uvádím, že voda ve sklepě prosakuje na více místech najednou po celém půdorysu s…
ron 21.11.2008 22:35
ron
Ona asi nebude řádně spojená - svařená. To je dost časté. Není jednodušší koupit některou tu pumpu c…
kejki3 21.11.2008 23:36
kejki3
Je to 30 let starý dům a problémy začaly tak posledních 10 let. Určitě se to změnilo po postavení no…
ron 23.11.2008 10:01
ron
Hezký den, máme studnu i venku a vůbec to nepomhá. Čím více se odčerpává, znovu se tam dostane nová…
Lenka 007007 07.08.2013 08:44
Lenka 007007
http://kutilska.poradna.net/question/view/1879-voda -ve-sklepe
Moas 22.11.2008 14:28
Moas
Jde mi hlavě o to, jestli se mám bát udělat díru do izolace a situaci tím ještě nezhoršit nebo si dí…
ron 23.11.2008 10:04
ron
Situaci tím nezhoršíte, protože to budete v té díře odčerpávat. Ale zajímejte se o to, kam je odvede…
kejki3 23.11.2008 14:53
kejki3
Mám podobný problém, který jsem řešil pomocí malého kalového čerpadla umístěného do šachty pod úrovn…
Martajs 06.04.2013 16:54
Martajs
Zdravím. Měl jsem úplně stejný problém. Izolaci jsem v rohu sklepa vyříznul, udělal jímku a usadil č…
kocoour 07.08.2013 22:23
kocoour
Mam to samé,,Dum již stoji ai 80let či více-je na jílu..Celá léta bylo ve sklepě sucho,dokonce tam b…
q.ben 10.08.2013 21:37
q.ben
bene, odkud se bere ta voda do sklepa?
milan.cukrar 12.08.2013 11:30
milan.cukrar
Zdravím. Spodní voda je prevít. Mám chatu ve svahu a ve sklepě se mi letos po létech zase objevila v…
sailor 17.07.2021 23:30
sailor
Děkujeme za informaci, i když bez rady a skoro po 13 letech od dotazu. poslední
Karel04 18.07.2021 01:14
Karel04

Máme ten samý problém, akorát tam už tu díru máme a ta voda se musí údajně musí dostat do sklepa nebo se jinak nadzvedne barák. Tak mi to bylo řečeno taťkou. Nejhorší je že když voda stoupne o půl metr tak už nemůžeme nebo se zaplaví kotel a plyn nemáme. Vodu odčerpáváme z té díry taky, ale lepší je jestli máte studnu tak odčerpávejte studnu. Manipulace s čerpadlem ve sklepě není příjemná (čerpadlo není moc lehké). Prý ta díra ve sklepě a studna fungují na principu spojených nádob.

Okolo domu by byla díra nebo studna daleko nákladnější. Protože bychom se s dírou museli dostat až pod úroveň základů, celkově cca. 4m díra. Dle mého názoru by jen jedna díra stejně nestačila. Snažím se najít dostupnější řešení. Bojím se jen abych díru uvnitř baráku skrz izolaci nenadělal víc škody než užitku.

Ona asi nebude řádně spojená - svařená. To je dost časté. Není jednodušší koupit některou tu pumpu co běží do 3mm hladiny? Ať budete odčerpávat v díře, nebo na podlaze je v podstatě jedno, užitnou hodnotu sklepa tím moc nezvýšíte. Čistě proto, že je podlaha pod hladinou spodní vody.
Je to starší dům? Byl tento problém už dřív? Nedošlo ke změně? Nějaké stavby v okolí?

Je to 30 let starý dům a problémy začaly tak posledních 10 let. Určitě se to změnilo po postavení nových domů nad úrovní toho našeho. Já si osobně myslím, že izolace bude již asi porušená. Ta izolace začíná hned pod dlažbou, takže se nedá udělat ani malá díra aniž by se celkově ( v daném místě) neporušila vrstva izolace. Ještě je možno vykopat díru hned vedle baráku vedle základů, ale to by bylo určitě mnohem dražší, protože by díra musela být o dost hlubší až pod základy.

Situaci tím nezhoršíte, protože to budete v té díře odčerpávat. Ale zajímejte se o to, kam je odvedená dešťovka z nových domů. Jestli tam nebyla nějaká meliorace, která se při stavbě domů zrušila. Klidně je možné, že se zrušila nějaká stružka, že je špatná dešťová kanalizace.

Mám podobný problém, který jsem řešil pomocí malého kalového čerpadla umístěného do šachty pod úrovní podlahy sklepa. Rok to fungovalo docela dobře. Bylo to však nákladné řešení. (elektrika, opravy čerpadla) Po roce se asi pročistily kanálky v zemi a čerpadlo pomalu přestávalo stačit. Zprvu zapínalo po půlhodině ke konci běželo téměř v kuse. Proto jsem se rozhodl pro radikální řešení. Vykopat beton i s izolací položit drenáž a znova zaizolovat. Vodu z drenáže odvést do kanálu, který odvádí dešťovou vodu. Tuto práci jsem asi neudělal moc dobře, protože se mi po třech létech začínaly objevovat na podlaze vlhké fleky. V místě kde byl flek nejmokřejší jsem udělal v betonu díru a ejhle. voda stála hned pod nopovou folii. Tehdy jsem zjistil, že drenáž je zanesená takovým oranžovým slizem, který narostl v drenážních hadicích (ø 80mm) po prošťouchání pomocí zahradní hadice a vypláchnutím vodou je zase všechno OK, ale hladinka spodní vody v místě kde jsem prorazil beton jaksi né zmizet. Jsem už z toho zoufalý.
Každý týden nyní čistím drenáž a vody neubývá a sliz se tvoří dál. Sliz, který ucpává husí krky je prý voda, která obsahuje hodně manganu a železa a ta na vzduchu tvoří právě tento sliz. A fčil babo raď. :-(
Takže s děrováním podlahy a ničení hydroizolace bych nespěchal.

Mam to samé,,Dum již stoji ai 80let či více-je na jílu..Celá léta bylo ve sklepě sucho,dokonce tam bývalo dříve do uhlí,než se dal plyn před 40 lety..
Ted když je mokro venku,mám boule v podlaze,jako zvedlou podlahu a je prasklá, tím prosakuje vody..Když hustě prší je tam voda asi 2cm,,take přemyslím udělat diru tim snižím tlak na okolní beton a voda se stáhne do te jimky,kterou bych pumpoval čerpadlem,,Možna by to chtělo udělat asi i celou novou podlahu s moderní izolací,co?
Stavař nejsem,jen strojař,takže trochu mimo obor,ale ty tlaky tam jsou..

Zdravím. Spodní voda je prevít. Mám chatu ve svahu a ve sklepě se mi letos po létech zase objevila voda, sice jen 5 cm ale vše je mokré i stěny.
Izoláce pod podlahou je v háji, to vím už spoustu let, voda kdysi nadzvedla celou podlahu a izolace popraskala. Pod podlahou je jíl takže když je sucho je vše ok, pokud hodně prší, nebo je moc sněhu a začne rychle tát, voda se vsakuje do země,ale jílové podloží jí nepustí a tak se objeví ve sklepě. Za pár hodin se ale zase vsákne. Taky mě napadla ta jímka v podlaze,ale ještě uvidím, naštěstí nemám vodu ve sklepě každý rok. Jinak mám cca 100m od chaty rybník, jeho hladina je asi 50 cm nad úrovni mé podlahy ve sklepě. Vodu ale ve sklepě běžně nemám,takže to s tím nesouvisí.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru