Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlhký byt

Dobrý den, chtěla bych poradit, jak se nejlépe zbavit vlhkosti a s tím souvisejících plísní v bytě. Je to asi 40 let starý byt RPG, bez žádných oprav.
V létě jsme položili plovoucí podlahy a nyní jsem zjistila, že už jsou "chycené" plísní.
Děkuji za radu

Díky za rychlou reakci.
Okna stará dřevěná, izolace neznámá - jen vím, že jsou vlhké+mokré sklepy, byt je přízemní.
Větráno je dostatečně, topíme taky docela dost. Je to zrovna dětský pokoj, tak mě to mrzí o to více. Pod plovoučkou je hobra a pod ní je stará palubková podlaha. RPG o podřezání zdiva nechce ani slyšet a já na to nemám prašule.

Tak to je hodně špatné, plesnivá podlaha zrovna v dětským pokoji. To je o zdraví!
Neřešil bych jen, jak to prakticky odstranit, ale snažil bych se povolat odpovědné hlavouny z RPG. Nikdo přeci nechce svoje děti pro vždy odsoudit k celoživotní alergii a astmatu. Plísně jsou neskutečný prevít. Člověk neví, kdy a kde se mu to později vymstí na zdraví.

Sklepy jsou větrané? Jestli je to uzavřené, zatuchlé a vlhké, vůbec se nedivím, že je to plesnivý. Základ vidím v dobrém odvětrání sklepa průvanem i za cenu zvýšení nákladů na vytápění bytu.
Je málo pravděpodobné, že s vlastníkem hnete (je to moloch), ale určitě bych to nevzdával. Hygiena by nepomohla?

Je pod palubkovou podlahou nějaký rošt? Mě by to nedalo a po dohodě s vlastníkem bych to všechno vyrval až na beton. Laicky bych to řešil topným kabelem do novýho betonu a na to dlažbu nebo lino. Jak je řešené vytápění bytu? Koberec bych dětem do pokojíku určitě celistvý přes místnost nedal.

Děti jsou už obě alergické, dcera má přímo potrvzenou alergii z plísní a syn je od 6 měsíců astmatikem.
Topíme plynem. Teplota v bytě je nestálá, takže nastavené topení je na 22 stupňů, ale právě v dětském pokoji bývá vždy tak o 2 - 3 stupně méně.
Stejnou podlahu jsme s manželem "vyrabovali" v obýváku. Z mého laického pohledu byly pod deskami trámy a nějaký štěrk. Podle "starousedlíků" tam zedníci dávali všechen binec ze stavby.
Jinak sklepy větrané jsou dostatečně, protože okna nejdou dovřít.
A abych se vrátila k podlaze v dětském, koberec tam byl před plovoučkou - části kolem stěn byly celé mokré a plesnivé. Proto jsme zkusili změnu. Dnes mají koberec jen kusový uprostřed místnosti, kde si hrají.

Nechci sahat do svědomí, ale nastavená teplota v dětském pokoji, kde si hrajou děti na zemi 19° je docela málo. Možná i proto je tam plíseň. Zvýšit teplotu nelze? Vlhkost může mít na svědomí rosný bod. Tohle bude na řádné honění majitele bytu. Ve vlhkém a studeném bytě nelze bydlet. Vlhko ještě více sníží pocitovou teplotu. Docela bych se bál o zdraví dětí.

Jestli jsou to malá dítka a lezou po zemi, tak tím hůř. 19 ˚C mi taky přijde málo. To je tak na spaní. Určitě ne příjemná denní pocitová teplota pro dítě. Napadlo mě, co kdyby se to z podlahy všechno vyházelo (stejně tam plesnivou plovoučku nechat nemůžete) a položit teplovotní topení (neumím poradit do jakýho betonu) a na to dát dlažbu. Studený to nebude, když to bude hřát od nohou. Kdykoliv to vytřete s přídavkem Sava ...
Je to těžký bydlet v takových podmínkách. Lidé kolikrát vedou celoživotní marný boj s plísněmi ve svém obydlí. Uvědomte si, že spóry plísní se přenáší vzduchem dále. Vdechují se atd. Tohle je vážně na dost prudkou reakci vůži hlavounům.

Teplovodní podlahovka pod dlažbu do dětského pokoje rozhodně ne! Do dětského pokoje spíš lino, nebo koberec.

Ta dlažba se tak neprohřeje. V dětských pokojích jsme dali koberce, protože ty jsou "teplé" samy o sobě. Máme nastavenou teplotu na 22 °C, vzduch je prohřátý, termostat vypne, ale podlaha je studená (na hraní). Příjemná teplota podlahy se dosáhne až při nějakých 25 - 26 °C, ale to už je zbytečný hic a moc drahé topení...

Možná jsem to napsal nejasně.

Teplovodní podlahovka do dětského pokoje rozhodně ano. Protože s tím souhlasím, mám jí v celém domě.

Do dětského pokoje rozhodně NE dlažbu nebo plovoucí podlahu, ideální mi přijde koberec nebo případně lino.

Jestliže je plíseň z vlhka a nízké teploty, tak pomůže přitopení a větrání, o tom se nijak nepřu.

Šlo mi jen o tu nevhodnost dlažby pod malé děti...

Protože se okolo podlahových topení hodně motám mohu potvrdit jejich vhodnost i do starých kamenných neodizolovaných baráků kde opravdu rapidně snižuje vlhkost obvodových zdí a majitelé jsou nadmíru spokojeni,samozřejmě se musí větrat jako všude jinde. A pokud je podlahovka (teplovodní) odborně udělaná (délky smyček, jejich rozteče a teplotní spád) tak věřte že dlažba nepálí a je příjemná na dotek.
Polemizoval bych o drahém topení, ale to je na obsáhlejší diskusi, ale jen stručně: Podlahové topení se chová jako infra zářič - vzduch u podlahy je teplejší než u stropu zato u klasických radiátorů je to přesně naopak a vyhříváte právě vrchní strop což není ve většině případů žádoucí. Energie kterou dodáte do podlahy nebo do radiátorů se stejně u obou dvou vyzáří v podobě tepla do místnosti.
edit:Dlažba není v dnešní době podmínkou pro PT, je spousta krytin od koberců, lin a plovoucích podlah k tomu určených.

Tím "drahé" jsem to myslel tak, že každý stupeň navíc prodražuje vytápění... Ať už jde o elektřinu nebo o další polínko.

Já nemám žádné dlouhodobé zkušenosti, jen mám nově postavený RD, kde máme všude pouze podlahové topení teplovodní. Zdroje tepla jsou tři - solární panely, teplovodní krbová vložka, kde topím pouze bukovým dřevem a jako třetí jsou topné elektrické spirály. Spirály jsem zatím nepoužil.

Celé přízemí je izolováno 10cm podlahovým polystyrenem, v obýváku je laminátová plovoucí podlaha, zbytek přízemí je dlažba. V patře jsou pouze koberce (ložnice, pracovna, dětské pokoje) a dlažba v koupelně.

Máme veškeré komponenty od Regulusu, akumulační nádrž DUO-E 600/150 http://www.regulus.cz/Aku-nadrze-se-zasobnikem-TUV. asp

Když topíme čistě na solární panely, tak se bez problémů ohřeje 150 l TUV na nějakých 45 °C, což bohatě stačí na mytí, sprchování. 600 l otopné vody se takto ohřeje na nějakých 30 - 35 °C, což stačí do podlahy.

Při topení krbovou vložkou je TUV během chvíle kolem 90 °C, otopná kolem 70 °C (někdy i více).

V každé místnosti je samostatný okruh ovládaný termostatem.

Při slunečném počasí nebo při topení v krbu se zároveň prohřeje vzduch v místnostech (obytné místnosti jsou na jih), takže většinou se stává, že na termostatech je nastaveno 21 nebo 22 °C a této teploty je dosaženo dříve než se stačí prohřát podlaha.

Teplá podlaha by se dosáhla použitím elektropatron, které ohřívají pouze tu podlahu.

V dětském pokoji u tříletého syna je na termostatu nastaveno 22 °C a podlaha je většinou studená, na hraní to moc není. Když chci, aby byla podlaha příjemně teplá na ležení a hraní, je potřeba nastavit termostat na 26 °C. A mít termostat nastaven na těchto 26 °C mi přijde zbytečně "drahé" - když neberu v potaz solární energii.

Právě použitím krbů je jakákoliv sebelepší regulace dalšího zdroje prakticky na nic, ale to jste jak píšete prakticky zjistil sám.
Možná by pomohlo řídit PT ekviterně a při zatopení v krbu se smířit s vyšší teplotou v místnosti kde je krb ale to je právě ono - krby jsou v těchto případech vždy problém vše sladit dohromady.
Hodně se to řeší zde:
http://vytapeni.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=107499&star t=0
Je tam spousta dalších ale možná že už to znáte.

Děkuji za příspěvky! Jsou to super stránky, škoda, že jsem je neobjevila dřív - něž jsme s renovací podlahy vůbec začali. Jak vidím, byly to jen vyhozené peníze a zbytečná námaha. Vůbec nepočítám s tím, že by se "ledy hnuly" u majitele bytu - společnosti RPG (bývalé OKD byty), takže abych začala šetřit na novou podlahu. Sice ještě nevím jakou.
S tou plísní se to vleče již asi 5 let a zatím nám z bytovky doporučili pouze Savo! Předloni byly stěny mokré po celé délce v šíři asi 30cm od stropu i od země + plísně. Proto jsme zdi obily téměř na cihlu, nově vymalovali Primalexem proti plísním a byli zvědaví, zda to pomohlo. Teď vidím, že vůbec!

Otloukl bych na cihlu, proškrábnul pečlivě spáry a poradit se s odborníky, aby to ohledali a doporučili vhodnou sanační omítku. Zkuste se zeptat u nějaké stavební firmy.
Jsou takové, které se příležitostně při cestě zastaví, zdarma obhlédnou a navrhnou postup řešení s přihlédnutím i k vašim finančním možnostem. Zásah pak dělá jiná firma z regionu, která použije jejich technologii a materiály. Konzultační firmu neplatíte, dostanete hodnotící zprávu a je na vás jak to využijete. Teď si nevybavuju název firmy, jsou tuším z Liberce a byli velmi ochotní a slušní. Pokud si vzpomenu, napíšu ...

A jaké roční období je nejvhodnější na tyto práce? Nebo na tom vůbec nezáleží?
Naši sousedi stejný problém vyřešili tím, že spojili trubkami topení do vedlešího pokoje. Vedli to podél zdi asi 30 cm od podlahy. Prý jim to pomohlo! Je fakt, že oni jsou prostřední byt a my krajní. No a taky ta poškozená zeď je na severní straně.

Z právního hlediska by bylo možné požadovat slevu z nájemného z důvodu, že byt má závadu, na kterou byl pronajímatel upozorněn a která podstatně zhoršuje užívání bytu. Právo na slevu však zaniká, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad. Případně spory s pronajímatelem je vhodné řešit za pomoci právníka. Na nájemní vztah se uplatní zjm. občanský zákoník § 685 a násl.