Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krov

Zdravím všechny znalé i neznalé.
Chystám se do realizace krovu.Měl by být krokvový(bez vaznic)sklon střechy je 45°,délka krokve od pozednice k vrcholu je 4,5m.Šířka domu je 6m délka 12m s přesahem střechy 40cm.Jaký rozměr trámu bych měl zvolit myslel jsem 100x200?
Prosím bez připomínek typu na co je projekt ap.
Vítám jakoukoli radu i k realizaci - na co si dát pozor ap
Díky

Zdravím, rozměr krokvy je dost závislý na regionu kde se stavba nachází, přesněji o sněhové podmínky, ale myslím , že 10x20 je rozměr dostatečný, bohatě by stačil i 10x18, výhodou je 45° , nepodcenit kleštiny, mimálně 6(5)x18, dobře sešroubovat zav.tyčí, osobně preferuju 12-ku pozinek. Kdyby bylo po mém asi bych tam dal minimálně vrcholovou vaznici, dost to střechu zpevní a i srovná (ideální je somozřejmě stolice).
Ta rozteč 100cm je spíš ošemetná vůči střešním latím, někteří projektanti a i pokrývači bečí , že je docela velké riziko prolamování latí pod tíhou tašky (to jsi neuvedl -krytinu taky docela důležité).

Pokud budeš dávat tašku a taky krajáky tak bacha na rozteče krajních krovů , jsou tašky které nemají téměř žádnou vůli, vše je většinou uvedeno na stránce výrobce.
Ať se dílo daří ;-)

taky musis mit pozednice pozichrované na 110% je za potřebí si uvědomit, že bez vaznic jsou veškeré tlaky jen na nich. Mívají tendence se točit vrchem ven, proto je lepší dávat "závitové tyče" více do středu baráku , tzn. pozednice má rozměr např. 16x14 takže šroub by se dal 9 cm od venkovní hrany pozednice. Dávají se taky pásoviny omotané kolem pozednice a z vnitřní strany liplé do stropáků (beton, stěny).

Ještě jedna otázka,v projektech jsem si všiml že je druhá a třetí krokev z čela je těsně u zdi.Nevím jestli správně ale vydedukoval jsem z toho že jsou zapřený o zeď kvůli pohybu v ose hřebenu.Zkrátka aby se krov nesložil jako domino.Napadlo mne že bych dal jednu krokev na převis přes půdorys domu(50cm)a druhou do vnitřní strany domu těsně na zeď(rozteč cca 90cm),aby se zapřela o štít a ze strany štítu bych vynechal kleštinu,aby mohly trámy být opřeny o zeď,šímž by se zamezilo pohybu do strany v ose.Takže na první krokvi v domě by kleština u zdi nebyla,byla by jen z té druhé.

Nevím jestli je to dost srozumitelně napsané,možná by pomohl nákres.

no nevěř tomu že štít ti nějak podrží krov,byvá to naopak třeba u starších staveb, krov musí být pevný sám o sobě, tzn , že ho musíš nejak zavětrovat. Zavětrovat ho můžeš např., zapuštěnou deskou v krovech uloženou diagonálně jedním koncem nad sedlem s pozednicí a druhým koncem na vrcholu krovu u sedla vrcholové vaznice, problém je že oslabíš krov ale není to tak drastické, záleží na dimenzaci krovu, osobně používám desku (colku) znám tesaře co zapouští stř. latě. Lepší způsob je ale plný záklop (pokud ho máš v plánu) zavážíš si krovy heftneš je deskou zase zešikma od pozednice k vrcholu, a pobiješ druhou stranu, poté desku urveš a pobiješ i tu . Další možnost tě nezajímá protože nemaš stolici ]:)]:)

V žádném případě nedoporučuji kotvit krov do štítových zdí! Vzhledem k různé roztažnosti tepelné i vlhkostní dřeva a vlastního baráku může dojít (a určitě by došlo) k poškození štítového zdiva, samozř. pokud by nešlo o dostatečně dimenzovaný ŽB:-). Je potřeba zavětrovat konstrukci krovu - většinou stačí střešními latěmi ve vnitřním prostoru krovu. V tvém případě by mělo stačit pouze v prostoru nad kleštinami.