Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Odhlučnění bytu v paneláku a praskliny ve spárách

Zdravím všechny, zajímalo by mě, zda by problém odhlučnění vyřešil sádrokartonový podhled s nějakou cca 5cm minerální izolací? Sousedi nad náma jsou v důchodovém věku, zřejmě trochu nahluchlí a mě už nebaví poslouchat jejich TV. Zároveň bych se takto chtěl zbavit stále praskajících spár mezi panely, neboť předchozí majitel původní žlábky něčím zadělal a v důsledku toho, jak panely pracují se neustále objevují prasklinky. Tyto praskliny jsou také na zdech, protože zde byly spáry zatmeleny také. Napadlo mě, že by se ty zdi daly také obložit sádrákem nalepením pomocí tzv. "buchet" přímo na zeď. Předem děkuji za názory.

Nejdřív bych zjistil, jestli je ta polohluchota skutečná.
Co jim nalíčit kolem bejváku smyčku a sluchátka pro lepší poslech?
Třeba ani nevědí, že taková možnost je a rádi by si to zaplatili.
Jak si na sluchátka zvyknou, odbourá se tak syndrom hlučný zvukový kulisy.
:i:

Už jsem přemýšlel, že bych jim pořídil jako dárek k vánocům naslouchátka. 8-) Ale zpět k věci, já jsem v paneláku vyrostl, takže jsem na to, že je občas někde něco slyšet, celkem zvyklý, ale v tomhle domě se mi to zdá až nějak moc. Hrozně je tu slyšet i každé zavření dveří, ať už je to pod bytem ve sklepě nebo nahoře u sousedů. Někdy bych si skoro mohl u telky vypnout zvuk a poslouchat to od nich ze zhora. Nevim čím to je, ale vzhledově je ten panelák úplně stejnej, jako ten co jsem v něm bydlel u rodičů, postavený jsou přibližně +- ve stejném roce, ale zvuk se tady šíří nehorázným způsobem.

Blbě postavenej. Teda ten panelák. To se občas stávalo, že někdo rozkradl zvukovou izolaci nebo jí zapomněli dodat... Také jsem prošel spoustu paneláků, někde je skutečně slyšet všechno jak v tunelu. S tím se ani nic nenadělá, nechceš-li vystavět uvnitř pokoje ještě jeden, odhlučněný.

No tak se s tím holt asi budu muset smířit, ale co bych skutečně rád nějak vyřešil jsou ty praskající spáry mezi panely. Zkoušel jsem to nejdřív opravit sádrokartonářskou sádrou, ale vydržela jen do léta a jakmile se barák ohřál, tak se zas udělala trhlinka. Nepomáhá ani akrylátový tmel (vyzkoušeno zase na jiné spáře). Panely prostě stále pracují. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaké trvanlivé řešení?

Nedávno jsem nad něčím podobným přemejšlel taky. Moje ložnice susedí s obývákem vedlejšího bytu a občas slyším od sousedů TV, zvláště ty prokletý reklamy, který jsou o 50% hlasitější. Jedné takové bezesné noci jsem v hlavě už stavěl nějakej dřevěnej rám na stěnu asi 5 cm tlustej a do toho nějakou izolaci - otázka je jakou? Minerální vatu? Polystyren? Existuje něco speciálně protihlukovýho? A na to sádroš. Jen nevím, jestli ta dřevěná konstrukce nebude přenášet ty zvukový vibrace na sádroš a celá práce přijde vniveč. Stěna je cihlová.

Zdravím!Vaše diskuse mě velmi zaujala.Řeším podobný problém,ovšem s hlukem v domě i mimo něj.Bydlím ve zvýš.
přízemí-na chodbě každej projde kolem mých dveří a vykecává se u výtahu.Pod oknama klábosí pejskaři,psi vyjí
a štěkají,z hospody se trousí rozeřvaní pivaři-prostě sídlištní klasika.Chtěla bych odhlučnit kompletně ložnici,
a pak už mi ke spokojenému bydlení nebude nic chybět.Dejte, prosím,vědět, jak Vaše pátrání po nejvhodnějším řešení pokračuje.Děkuji Alice S.

rada pro vsechny: VATU DO UŠÍ :!:;-)

---

obavam se, ze v panelaku je to naprosto neresitelna zalezitost. Kdo chce klid, musi si poridit vlastni domek na samote.

P.S. Ja zase v poslednim patre slysim vytah, ale z predchozich zkusenosti to radeji neresim a zvykam si.

Nedávno jsem po dvou měsících navštívil známého :puff:a ten řešil obdobný problém a to v novostavbě. Stěnu od ložnice měl se sousedním bytem,kde byl obývací pokoj se stálým provozem TV a domácího kina. Na stěnu své ložnice nalepil korkové desky o tloušťce 8mm. Na korkovou stěnu dále nalepil dekortivní polystyrenové profily a útlum je cca 70% dle jeho odhadu. Stěnu má o výměře +-12m2 a celá investice přišla na 9800Kč - dělal to svépomoci jeden víkend.

No konecne nejaka dobrá rada kdyby to fakt fungovalo bylo by skvělý chodím na tri směny a na ranni se nevyspím a po nocni taky ne takze si asi dokážete predstavit jak jsem uz unavená!!Jsem byte teprve měsíc a už začínám litovat ze jsem radši nesla pod stan!Sousedi hluchý nejsou jsou v důchodu hovno cely den dělaj a milujou Tv nahlas a jeste se do toho hádaj!Myslíte ze by to neslo nejak i zalevneji

Polystyren, nejlépe fasádní, jestli potom přestěrkujete do jakozdi nebo na něj nalepíte ten dekorativní je na vás. Asi by se vhodným lepidlem dal i oplácat tapetou. Tady byl drahý ten korek. Raději oželte 10cm místa a dejte tam silnější.

Bohužel zde bych oponoval co se týče širšího polystyrénu. Polystyrén nemá protihlukové vlastnosti jako korek:-(, je spíše vhodný jako tepelná izolace. Mám to ověřený, bratr to aplikoval před několika lety a výhodou bylo jen srovnání stěny k odhlučnění to téměř nevedlo.

My zase máme nad sebou bandu debilů, kteří dupou jak sloni, když k nim přijdou fakani, tak lítají po bytě jak střelení a ta stará kráva s něma.Jsou v posledním patře, takže jim tohle nad hlavou nikdo nedělá, ale jakmile někdo jenom ťukne už bouchají.jsou to paka a celý dům je nesnáší.Takže potřebujem snad kryt, aby jsme je neslyřeli.

Ahoj,

bydlím krátce v podkrovním bytu,takže sousedy nade mnou nebudu naštěstí nikdy řešit,ale ty pod námi jsou snad nejhorší sousedi na světě. Jsou to magoři, tak mám pocit,že bydlím s nimi - co se hluku týká.
Existuje ale firma, která se na odhlučnění specializuje - prodává speciální protihlukový materiál.
Mrkni na stránky www.rockwool.cz

Nemám s tím zatím ale osobní zkušennost. Myslím, že hluk jde hlavně stěnami, podlahou jen minimálně.

Pokud se týče odhlučnění stropů,moc možností není.Nelze se uchýlit k montáži silných vrstev,které by měly splnit účel,protože by se byt stal neobyvatelný s příliš nízkým stropem.U stěn je to už lepší,fyzikální zákony z akustiky říkají ,že vyšší kmitočty se zeslabí nejvíce ve vláknitých strukturách,nízké kmitočty hlavně ve velké mase-hmotě.Ideální by byly sendvičové panely zavěšené,nebo volně pohyblivé v mezeře ze sádrovláknité desky,která je sama o sobě velmi dobrý tlumič hluku.Ten sendvič by se skládal ze sadrovláknité desky a dvou rockwool.vrstev z obou stran ,vložených volně mezi profily a zakrytý další deskou,sádrokartonářsky namontovanou na profilech.Desky se lepí k sobě čelně nízkoexpanzní pěnou.Okraje ve styku s panely jsou odděleny od těchto příček PUR pěnou nastříknutou nebo jako proužek vložený a zatmelený akrylem.
Co se týče průniku hluku vstupními dveřmi a okny,je vhodné izolační čalounění na plochu dveří a kvalitní těsnění na futrech vchodových dveří a u oken vše řeší plastová okna s trojskly.
JABRAKA

Díky moc! Intuice mi to trochu napovídala, že je to divné. Jsem ráda, že se tím už nemusím zabývat. Nevím, ve které debatě to proběhlo - cosi o korku na zeď. Prosím, netušíte, zda to bude funkční? Chceme mít už klídek od sousedů z boku - televize. Zdravím Hemaho

Dovoluji si oponovat proti instalaci korku, neboť jak známo se jedná o lehký materiál a ten nemá valný vliv na zabránění prostupu zvuku. Rozhodně doporučuji použít těžké materiály (sádrokarton) v kombinaci s pohltivými (minerální izolace) a též si myslím, že tyto práce by měla provádět specializovaná firma na odhlučnění.

Velice se tu pletou dva termíny stavební akustiky.Průzvučnost (nedávno jsem to diskutoval s redakcí Dům a byt,oni říkají průvzdušnost)- a pohltivost stěn.
Na průniku zvuku má vliv jeho frekvenční charakteristika.Zvuky nízkého kmitočtu s e pohltí v materiálu větší hmotnosti a vyšší kmitočty zase ve vlánitých,či komůrkových systémech.Takže je tu kombinace,kterou jsem popsal v minulém příspěvku.A pohlcení zvuků,které vydávají naše zdroje,tam se uplatňují ty obklady stěn pórovitými materiály,děrované členité a měkké desky.Také plastické tapety zlepšují akustiku místnosti.Tady už přichází v úvahu i ovlivnění pohody v bytě.
JABRAKA

Dobry den, take resim odhucneni bytu, konkretne stropu - nad mou loznici stoji sousedova stara lednice, ktera piska :-(. Mohl byste mi prosim, vysvetlit jake kmitocty ma lednicka - nizke, nebo vyssi ? Velice bych podekovala za Vasi odpoved na muj mail: marketaruzickova@seznam.cz. Dekuji, Ruzickova.