Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Googlil jsem jako o život a ani ťuk ... já snad přehrabu malířský hračky ve sklepě, bylo to v papírový krabičce ...
Tak jsem to nenašel, někdo si to asi na vždy půjčil.
Ptal jsem se dvou lidí co malují a nikdo mi neuměl odpovědět.
Prý se to malovávalo zubním kartáčkem ... ale to myslel asi jako vtip.
Dík za snahu, já to risknu s tím pravítkem
Otec to kdysi opravdu dělal zubním kartáčkem a slabou dřevěnou lištou ale dnes je už jiná doba a jak to dělají profíci nevím.
...nachlup stejně jako před 50 roky. Brnknou slabou rysku a podle ní vytáhnou linku od ruky štětečkem příslušné tloušťky. Malířské pravítko použijí ve vyjímečných případech.
Se máš, mě už se klepou hrábě tak, že bych dělal záznam seismografu a ne linku.
Však já na to taky koukám s votevřenou hubou jako vrána. Ale nikdy neopomenu okomentovat, že to maj jako dyž sviňa chčije, aby si nemysleli.. To je zase moje práce..
my to vyřešili takovou páskou širokou asi 5cm, kterou jsme nalepili podél celého pokoje. Linky jsme dělali podle asi 2 metrové latě a lihovou fixou . Ne nedělám si srandu, opravdu liháčem.
bud malířská páska, pod paskou se barva nebostane a kolem ni se to presmrdla stetcem - jsou ruzne sirky takze i tady je mozna variabilita - problem - pri strhavani pasky muze jit dolu i nater pod ni (strhavat hned po namalovani dokud barva neuschne protoze potom je z barvy celistva krusta a paska si sebou veme i velikej flek.
a co se cite linky tyce tata kdysi maloval linku takovym tenouckym valeckem. dneska ale myslim uz se linky nedelaji proste se jede barva a pak bilej strop. mezilinka jine barvy - to uz sem dlouho nevidel.
http://www.barvy.cz/poradna.php?akce=openvetev&idse kce=2&strana=1&idvetev=34997#Postup-vytvoření-linky
Tuším, že když nám ve staré práci profík maloval kancelář, tak používal linkovač:
http://www.rollr.cz/katalog.php?&sekce=A&sel=7&sub= 7&nynisub=&nynisub2=&nynisekce=A
ty první dva na stránce. Je to takový naviják s dlouhým provázkem a světlou barvou. Na rohách se odměřila výška, natáhl se provázek,uprostřed se jako struna napnul proti zdi a pustil. Výsledkem byla úhledná světlá, přesně rovná čára, podle které malíř pak bez jediného zaváhání vystřihnul rovnou hranici malby. Musím uznat, že takhle perfektně vymalováno po jedné vrstvě barvy jsem ještě nikdy neviděl.
Ten provázek se v linkovači namočí inkoustem nebo práškem. Problém je v tom, že tuhle slabou linku musíš perfektně obtáhnout válečkem nebo štětkou. Jednodušší by asi byla nějaká ta páska - tam máš větší šanci vyhnout se přetahům.
Vsak take pisu, ze to byl profik
Profi malíři nosí ve štaflích provlečenou asi dvoumetrovou lištu. Je tam ze dvou důvodů. 1. Aby jí neztratili. 2. Provlečením mezi šprušle štaflí získá krásný obloukový tvar. Když si malíř udělá cvrnknutím do špagátu (viz výše Džejár) vodící čáru, tak linku dělá malým kulatým štětcem za pomocí té lišty jako pravítkem. Prohnutí je velice důležité, neboť nezateče barva pod to pravítko, jak by se stalo, kdyby přiložil ke zdi normální lištu nebo pravítko. Méně vynalézaví malíři použijí rovné pravítko a při linkování pod něj strčí prst.
Soused lakýrník tomu říká "cvrnkačka"
Já taky.
My tomu vždycky říkáme "brnkačka" - jiný název jsem ani neslyšel.
----
Problém s přechodem jsme doma vyřešili samolepící ozdobnou páskou. Malířská páska nešla použít vzhledem ke stavu štuku a přes brnkačku a ručním vylinkování se mi výsledek moc nelíbil - linka nebyla ideálně rovná.
--
Před použitím brnkačky a barvícího prášku bych doporučil brnknout jednou "na prázdno" a potom brnknout na zeď - linka bude hodně tenká bez "roztřepených" krajů.
Co vystřelit hroudu barvy vzduchovkou kolem stěny?
Linka mezi stropem a zdí
Nachystáme si suchý provázek a přetřeme ho suchou křídou. Provázek napneme od rohu do rohu místnosti v požadované výšce a napnutím a puštěním provázku (jako tětiva luku) se křída obtiskne na zeď. Poté pomocí malířského pravítka a tenkým štětcem s dlouhým vlasem namalujeme požadovanou linku.
Malířské pravítko k dostání Zde : http://www.mbcalibr.cz/prodej/produkt/146-pravitko- drevo-malirske/
Linkovací štětec k dostání zde : http://www.barvy.cz/katalog.php?akce=vyrobek&idsekc e=240&idvyrobek=545
mnoho zdaru.
Kdybych to vzal do svých stařeckých rukou ... už ani neudržím ... byl by výledek štětcoidního linkování tragický a nezachránila by to ani výsledná mazanice ztrácející se kdesi nahoře u vysokýho stropu a museli bysme znovu vymalovat.
Podařilo se mi přitlačit na správným místě a ejhle kouzelná linkovací mašinka je na světě!
Jmenuje se to - malířský linkovací strojek.
Vyrobeno 1990, mám to dokonce v originál obalu i s návodem k použití a vzorníky linek, který se dají udělat kouzelnými gumovými kolečky, která přebírají barvu od molitanového válečku).
Díky téhle postrevoluční technologii, lze jednoduše na stěně vykouzlit více čar vedle sebe a každá může vypadat jinak. Např. vlnovka, rovná linka, přerušovaná linka, linky o různých tloušťkách.
Zklamu vás, nikde jsem to na internetu nenašel. Výroba asi zanikla - vyrábělo to Výrobní družstvo invalidů, Ostrava 1.
Pokud se odvážím udělat praktickou zkušenost, vložím příspěvek s nějakou fotkou.
Najdeš všecko - http://aukro.cz/stare-malirske-valecky-linkovac-i1 822936321.html
Myslel jsem, že v dnešní době existuje něco vymakanějšího, než tyhle středověké metody (udělat pěknou rysku a pak ji šmrdlat rukou, je samozřejmě k ničemu). Já vyzkoušel pár postupů a nejoptimálnější (rychle a pěkně) se mi osvědčila hrana tenkého kartónu a přejet ji válečkem požadované barvy.
Linky se skutečně dělají podle naznačené rysky (provázkem) a potom linkovacím štětcem podle pravírka se táhne linka požadované tlouštky (různá velikost linkovacího štětce).Samozřejmě to chce cvik. V dávných dobách řemeslných se pomocí linek malovaly fiktivní lišty a římsy v iluzivní architektuře. Tam se muselo umět udělat linku i slabší než 1 mm. Dříve to zvládl každý zručnější malíř pokojů.