Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem co s živým plotem?

Na zděděné zahradě máme živý plot neskutečné výšky, šířky a stáří.Jedná se o ptačí zob a nevíme co sním.Nejlepší by bylo ho asi vytrhat,ale to si neumí představit.Jestli seříznout u země,ale čím,motorovka se mě moc nezdá,je to šílený flák.Má někdo podobnou zkušenost? Děkuji předem.:-)

Nejprve se rozhodnout, jestli zachovat nebo zničit. Při zachování zakoupit motorové nůžky na živý plot, třebas elektrické. Těmi lze poměrně snadno držet chroští na uze. Jestli zničit, tak když to nejdou moc velké klády, použít křovinořez. Vypěstovat živý plot dá práci, moc lidí by vám ho závidělo, je škoda ho vyhubit. Lépe ho držet ve vymezených mezích, nedá to zase tak moc práce. Má spoustu výhod: Kolemjdoucí či sousedé nevidí, co se děje za plotem, brání prachu, zadržuje vichr, udržuje stín na zahradě a velké soukromí, nikdo dovnitř nečumí.

Ano o výhodách jsme přesvědčeni, ale on má na šířku i 4metry a to je fakt dost.My jen nevíme jestli s dá omladit, stříhaný je každý rok,a nebo zasadit nový.Ve spodní části je proschlý a to nejsou větve,ale ty klády.

4 metry? To je jak hradba.
Co zkusit na straně, kde to nebude tolik vidět udělat testovací drsnější prořez a sestřih? Ponechat jen pár větví a doufat, že přežije do příštího roku a obrazí a tím zhoustne.
O tomhle bych se radši poradil se zahradníkem.
Pokud bych měl finance, asi bych ho zrušil a vysadil nový.
A radši něco jinýho, protože tenhle ptačinec dělá fleky na autech.

Dobrý den,nebojte se to užezat vše klidně u země,mám ptačí zob mezi mnou a sousedem několik desítek let a tak každý rok stříháme a stříháme,ale tak jednou za pět let ořez u země naprosto komplet,nejlépe vyrýt,jinak to je na jaře zpět,nebo hrabátko,jestli toho máte hodně a polikvidovat až do požadované šíře a to další uřezat u země,na jaře Vám to obrazí a pak již záleží na Vás ,jak upravíte dále.

Dobrý večer,roste mnohem rychleji,mám ho na stinném vlhkém místě,odnožuje do šířky ,což je nežádoucí,proto vyrývám,chtěl jsem tazateli přiblížit vlastní zkušenost a né tu být pro srandu,ale když jinak nedáte,nevadí,humor miluji.

Dobrý den,jsem z venkova,na zahrádce roste všechno možné,zajímám se o přírodu od svého dětství,jinak mám chov papoušků.Dále dílnu plnoukrámů a výmyslů,celý život něco kutím ,od každého řemesla něco,chtěl jsem mít,nebyly peníze,takl jsem se musel spoustě věcí naučit.Vše se snažím dělat precizně,neboť vím,že odfláknutá práce nikam nevede.

No doprčic! Ten váš rychlenej ptačí zob vám závidím. Zatímco já nemám při stříhání 2-3 ročně přírůstek vyšší, než 5 cm/rok, vy hnedle takovej kus. Máte opadavý, nebo neopadavý? Jestli on si třeba ten váš přes zimu neodpočine. ;-)
Jsem taky z těch, kteří chtějí zkusit všechno - zahradničina mě i živila (ale teď na mě neprší a prachy mám lepší). :))

Upřímně - na ten pámelník jsem to právě tipoval, nejste jediný, kdo si tyhle dvě kytičky zaměnil. Proto jsem uváděl latinský název "Ptačího zobu" - tj. Ligustrum. Otázkou pak ale je, co je vlastně za kytku ta v dotazu. ;-)
Takže uvedu odkaz na foto "Ptačího zobu" (resp. detailu listu a plodu): http://img165.imageshack.us/my.php?image=ligustrumv ulgareqp0.jpg
A co se týká vašeho pámelníku - to je rostlina velmi nekulturní až divoká, jeho vysazování na zahradách je omyl, na veřejných místech jej lze ospravedlnit snad právě jen velkými přírůstky a tedy tím, že poměrně brzy pokryje požadovanou plochu (což je vykoupeno tím, že neustále přerůstá a nelze jej prakticky nijak udržovat).
Takže pámelník zrušit a vysadit něco vhodnějšího - např. ptačí zob. :-)

Já vím,zsadili ho moji rodiče před téměř čtyřiceti lety,udržujeme ho stále .Jinak pro milovníky rostlin posílám fotečku bonsaje z přísavníku pětiprstého,je stará okolo dvaceti let,počalo to odnožemi pro známé do kelímků a taky si to nevyzvedli a zůstalo to zapomenuté na zahradě bez zalévání kolik let,tak jsem dostal tento nápad,mám jich více,spoustu jsem jich rozdal známým,nevěřil bych dříve,že to jde i z popínavé rostliny.Zde : http://img329.imageshack.us/my.php?image=hpim2555am 2.jpg

Tak v tom dotazu se opravdu jedná o ptačí zob(Ligustrum).Ani nevíme jak dlouho je tam vysazený,je to ještě po původních majitelích.Snažili jsme se ho hodně zastřihávat, ale silnédřevo je už hodně vysoko.Právě jsme ve fázi,že uvažujeme co s ním.Já bych ho nejraději vytrhala a vysadila nový.Jen jsem se ptala jetli s tím nemá někdo zkušenost s neporadil by.;-)