Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lignát

Dobrý den,
chceme koupit 50 let starou nemovitost částečně postavenou z materiálu Lignát. Mám obavy, že je tento materiál zdravotně závadný - karcinogenní. Můžete mi prosím poradit?

Vážený pane Kuzma,
jak poznáte, že je v materiálu zvaném lignát obsažen AZBEST? Jen analýzou vzorku materiálu! Lignát je obchodní název cementovláknitých desek s obsahem celulozy a často i tzv. mikroazbestu. Naše firma (dříve pod názvem Foster Bohemia spol. s r.o.) se zabývá problematikou azbestu již bezmála 10 let. V rámci naší společnosti působí 2 akredititovaná střediska a to Laboratoř č. 1150 a Inspekční orgán č. 4036. Provádíme inspekce - průzkumy výskytu azbestu a analýzy vzorků materiálů a také měření koncentrace respirabilních azbestových vláken ve vzduchu. Naši činnost provádíme podle německých norem VDI 3866 a 3492, které jsou platné v EU. Z našich dlouholetých zkušeností a konzultací s pracovníky, kteří se na výrobě lignátu podíleli vyplývá, že do lignátu se azbest někdy přidával a někdy ne. Proto je, speciálně u tohoto materiálu, velmi šarlatánské bez analýza prohlásit tento materiál za azbestový či neazbestový.
Pokud budete mít další dotazy neváhejte a obraťte se na nás.
S pozdravem Doležalová

Ing. Zuzana Doležalová, vedoucí inspekčního orgánu
+420 221 966 154
zuzana.dolezalova@skanska.cz