Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna jističů

Mám dotaz, dají se vyměnit slabší jističe za silnější? Je to byt ve starším paneláku. Třeba 6A za 10A atd... Děkuji za odpověď. :-/

Dají se 6A za 10A při požití vodičů měď 1,5 a z 10A na 16A při vodičích CU 2,5 /průřez/...u hliníku je to o stupeň větší tj. AL 2,5 a 4 ...má to ještě více aspektů jako uložení, impedance a pod...
Obecně lze říci že 6 za 10 , a 10 za 16 lze...

Jestli ten byt neni prasácky zapojen tak to můžete vyměnit v pohodě, zjistíte to tak, že v tý svorkovnici u sporáku bude jen jeden přívod a ne i odvod, jen jeden kebel který vede ze zdi, ale předpokládám, že to nebude nasmičkované a vedli ten sporák rovnou z jističe. Takže se dá říct, že tam tu 16ku můžete hodit.;-)

No tak v tom případě to tam můžete dát, ale v nejbližší době by bylo dobré tam hodit měď 2.5, protože ten hliník je nebezpečný, a to vedení je dimenzováno hlavně na těch 10A, já osobně bych tu propojku, která vede z koupelny do kuchyně odpojil a natáhl novou měď 2.5 z kuchyně k jističům. Ta 2.5 hlína je fakt dost o hubu kvůli přílišnému zahřívání kabelů, velkých ztrát, a nechtěnému přerušení v zásuvkách a jiskření a to by se právě stalo v tý koupelně (možnost i vyhoření), protože ta kuchyň dost žere a k tomu ta pračka to je prostě moc. Jo prostě vysekat drážku z kuchyně k jističům šoupnout tam kabel, a tu hlínu, která vede od jističe do koupelny bych tam nechal.:-)