Předmět Autor Datum
Chápu, můžou být finanční problémy či nedostatek lidí (než noví lidé dorostou), ale obávám se, že ni…
Rce 02.07.2008 22:11
Rce
Dobrý den,zadal jsem si"vodní kámen v potrubí",hned toto :vodni-kamen a spousta dalších.U nás je tak…
Lubomír 03.07.2008 08:11
Lubomír
Díky moc,googlit jsem jaksi zapomněl.Jenom mám obavu,aby to chemické čistění nevzalo celou trubku.Vo…
miroslav 03.07.2008 22:47
miroslav
Obávám se, že to je spíš prevence. Když už je zacpáno, je pozdě...
Rce 04.07.2008 00:02
Rce
Kámen se dá jistě "rozpustit",ale něčím agresivním.Kdysi jsem z blbosti čistil buben z automatické p…
miroslav 04.07.2008 00:19
miroslav
Kámen se dá jistě "rozpustit",ale něčím agresivním. Chtěl bych pak pít tu vodu z kohoutku... ;-) Vy…
Rce 04.07.2008 01:11
Rce
Dobrý den,píšete,že teplá teče slaběji.Máte bojler?Závada bývá totiž v bojleru,když je malý tlak,neb…
Lubomír 04.07.2008 08:21
Lubomír
Pokud je zanešené skutečně potrubí, trochu pomůže resp. zastaví další usazování ten elektronický ods…
Sobtik 04.07.2008 15:06
Sobtik
Existují firmy které profesionálně vyčistí trubky od usazenin...osobně jsem to viděl a funguje to...…
Ferko 05.07.2008 15:20
Ferko
Neco podobného jsem resil pred pár lety v bytě. Rozvod byl v pozinku a studená voda tekla jakš takš…
HoHo 05.07.2008 17:10
HoHo
Většinou jsem viděl zanesený potrubí v celý dýlce. Co zkusit nechat cirkulovat ocet nebo roztok kys…
veckoo 05.07.2008 19:17
veckoo
Díky za reakce,nastudoval jsem,co se dalo,takže čistění chemickou cestou dělají firmy,jaké mají know…
miroslav 05.07.2008 21:35
miroslav
Dobrý večer,myslím,že by to v pohodě zvládlo čerpadlo z vyřazené automatky.Mluvil jsem o tom z otcem…
Lubomír 05.07.2008 23:59
Lubomír
To je zajímavý že kyselinou mravenčí. Nejsem taky chemik, občas ale míchám a zatím mi v rukou nic ne…
veckoo 06.07.2008 12:27
veckoo
Bingo ! To čerpadlo z pračky mě nenapadlo,určitě nějaké najdu :-D
miroslav 06.07.2008 16:08
miroslav
Na čerpadlo z tatramatky pozor, není stavěné na trvalý provoz a po půl hoďce chodu určitě shoří (oso…
Skipi 06.07.2008 18:32
Skipi
Dobrý,teď jsem šel na jedno kouknout do dílny,má i větráček na chlazení,když opravdu shoří,tak sunde…
Lubomír 06.07.2008 19:32
Lubomír
Muzes me presneji popsat jak vytvorit proplachovaci okruh. Kde to napojim , kudy doplnim tu kyselinu…
Patma 04.06.2014 08:53
Patma
Dobrý den, Je možné aby byla chyba v okolí toho pojištovacího ventilu u bojleru, když v koupelně te…
MS 14.09.2010 13:28
MS
Měl jsi odmontovanou celou baterii od přívodních trubek? Tam bývají sítka, to může být zanešené.
Zerozero 14.09.2010 16:08
Zerozero
jojo, i sítka jsou čistý. Mě by hlavně zajímalo proč v ostatních bateriích voda teče a v této ne:)
MS 14.09.2010 16:25
MS
Pak už zbývá jen potrubí od místa nějakého rozbočení, kde to je ještě průchozí. Ale je divné, že by…
Zerozero 14.09.2010 16:59
Zerozero
Tak díky za snahu ale už jsem to vyřešil-přehodil jsem baterie a teče to. Problém je někde uvnitř va…
MS 14.09.2010 17:42
MS
Nepíšete jaké máte trubky zda pozink nebo plast.Pokud máte pozink tak vám pomůže jenom výměna.
dabac 04.06.2014 11:53
dabac
Po tech 6. letech uz ma snad novy a jeste mu nezarostli.
bahno 04.06.2014 13:01
bahno
Já zrovna podobný případ řeším. 50 let staré potrubí v bytě jinak vnější okruhy jsou měněny. Teplá b… poslední
Milan 2014 31.12.2014 03:23
Milan 2014

Chápu, můžou být finanční problémy či nedostatek lidí (než noví lidé dorostou), ale obávám se, že nic jiného než výměna nepomůže :-/.

Dobrý den,zadal jsem si"vodní kámen v potrubí",hned toto :vodni-kamen a spousta dalších.U nás je také hodně tvrdá voda a vše zarůstá,vyrobil jsem si toto:http://www.paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/ vodni_kamen.html ,je to opravdu účinné,dříve sítka v bateriích dvakráte do měsíce zanešena,nyní čistím tak třikráte do roka.Záleží však na složení kamene který máte v potrubí a nalézt účinné řešení.

Díky moc,googlit jsem jaksi zapomněl.Jenom mám obavu,aby to chemické čistění nevzalo celou trubku.Vodu máme děsnou,když jsem před léty sundal spodní víko z elektrického bojleru (již nepoužívaný),tak mě to málem zasypalo.To zařízení snad zbastlím,kdysi jsem měl na výstupu z vodárny magnety,což údajně mělo také pomáhat.

Kámen se dá jistě "rozpustit",ale něčím agresivním.Kdysi jsem z blbosti čistil buben z automatické pračky ve vaně,snad v tom byla kyselina fosforečná a vzalo to i se smaltem 3-[
Takže v tomto případě to může vzít i s trubkami.Jsou tam 35 let a tenkrát jsem prozíravě volil 3/4 místo obvyklé 1/2 a redukoval to až přímo u baterií.Teplá již teče slaběji a v souvislosti s nově zřizovaným vodovodem jsem se tím začal zabývat

Kámen se dá jistě "rozpustit",ale něčím agresivním.

Chtěl bych pak pít tu vodu z kohoutku... ;-) Vyprdni se na experimenty, půjč si svářečku trubek a za víkend máš hotovo. Já dělal vodovod ještě dávno z kovových trubek, řezal je pilkou, dělal závitnicí závity, pakoval koudelí. To byla prácička...

Dobrý den,píšete,že teplá teče slaběji.Máte bojler?Závada bývá totiž v bojleru,když je malý tlak,nebo v přívodním přetlakovém ventilu.A uvnitř bojleru co je vývod teplé vody u vrchu,tak tam je trubka přichycena takovým účkem ve kterém se dtží nánosy,zanese se to a pak neteče voda,čistil jsem to před patnácti lety,bojler na dvůr a tu usazeninu jsem bral naostro kyselinou solnou,upozorňuji,že i po tomto zásahu bojler běhá dodnes.

Pokud je zanešené skutečně potrubí, trochu pomůže resp. zastaví další usazování ten elektronický odstraňovač. Ale není to žádný zázrak... a navíc by to chtělo udělat doma, nebo nějaký "značkový" Tomu výrobci odhaněčů hlodavců bych moc nevěřil... viz: OVK1.pdf
Prodává se to přes 1000 Kč a součástky tak za 50. ale zase hezky bliká ne?

Vlada

Existují firmy které profesionálně vyčistí trubky od usazenin...osobně jsem to viděl a funguje to...ale cenu nevím, musíte se dotázat u firmy....ale pokud chcete rekonstrukci tak vše vyměnit za plasty, ..ale je to mnohonásobně pracnější /např při rekonstrukci koupelny, kuchyně/...

Neco podobného jsem resil pred pár lety v bytě. Rozvod byl v pozinku a studená voda tekla jakš takš ale teplá mizerně. Vzhledem k úderu blesku a zničení bojleru jsem se rozhodl vyměnit rozvod. Dal jsem to do hostalenu práce v pohodě a horší pak byly úpravy vlastních povrchů v koupelně (obklady atd. ) než vlastní výměna potrubí. Proč to píšu? Při vlastní demontáži trubek ( vyřezání) jdem si všiml, že byly všude po celé délce zarostlé, ale né tak aby vyloženě snížili tlak, kromě místa před pojištťovákem který je před bojlerem. Tam byla rázem z 3/4" dírka ani né na obyčejnou tušku tj 6-8 mm. Možná je to blbost ale treba by stálo za to skontrolovat toto místo eventoelně uvolnit, vyměnit , aby to chvíli vydrželo.

Ať se daří. HoHo

Většinou jsem viděl zanesený potrubí v celý dýlce.

Co zkusit nechat cirkulovat ocet nebo roztok kyseliny citrónové a průběžně proplachovací roztok přefiltrovávat a znovu vhánět do potrubí?
Nic agresivnějšího bych neriskoval, protože pokud je potrubí velmi staré, mohlo by to začít někde pročůrávat do zdi.

Čistící procedůru bych zakončil dezinfekcí, do potrubí bych vehnal roztok vody a sava a nechal přes noc působit a druhý den bych pečlivě potrubí opakovaně proplachoval vodou.
;-)

Díky za reakce,nastudoval jsem,co se dalo,takže čistění chemickou cestou dělají firmy,jaké mají knowhow netuším,jen jsem se dozvěděl,že to trvá kolem 10 hodin.Domnívám se,že skutečně používají kyselinu citronovou.Tak by to chtělo připravit roztok do vaničky a prohánět některým okruhem,místo baterie připevnit hadici,vlastně vratné potrubí.Kyselina by se měla "opotřebovávat",neutralizovat,což by se mohlo kontrolovat lakmusem.Cena kyseliny není nějak závratná,tak jen sehnat vhodné čerpadélko.

Dobrý večer,myslím,že by to v pohodě zvládlo čerpadlo z vyřazené automatky.Mluvil jsem o tom z otcem,rozumí chemii,kdysi vyplachoval zarostlé ústřední topení kyselinou mravenčí,nepoškozuje potrubí,ale vše se uvolňuje dost pomalu.Ale účinek byl velice dobrý.

To je zajímavý že kyselinou mravenčí.
Nejsem taky chemik, občas ale míchám a zatím mi v rukou nic neřáplo.
Vycházel jsem z úvahy, že kyselina octová a kyselina citrónová se běžně používají v potravinářství ke konzervačním účelům a v nízkých koncentracích nejsou zdraví škodlivé.
Savo bude větší prevít ...
;-)

Dobrý,teď jsem šel na jedno kouknout do dílny,má i větráček na chlazení,když opravdu shoří,tak sundejte chladící vrtulku a pohánějte vrtačkou,ta to vydrží.

Muzes me presneji popsat jak vytvorit proplachovaci okruh. Kde to napojim , kudy doplnim tu kyselinu citronovou a jak to nechat cirkulovat. Mam stary cinzak s 8 byty a jen jeden hlavni uzaver vody. Nelze tedy delat okruhy jen jednolivych bytu. Diky moc. Peter

Dobrý den,

Je možné aby byla chyba v okolí toho pojištovacího ventilu u bojleru, když v koupelně teče teplá voda malinko jen ve vaně? Hned vedle (sprcha a umyvadlo) teče normálně. Baterii ve vaně jsem rozdělal a žádné nečistoty tam nebyly. Kde by mohl být problém? Děkuji.

Pak už zbývá jen potrubí od místa nějakého rozbočení, kde to je ještě průchozí. Ale je divné, že by to zarostlo jen tam a jinde ne. Jak je potrubí dlouhé? Jestli by to nešlo třeba nějak prošťourat drátem. Nebo propláchnout kyselinou. --Zavřít hl. přívod, napojit hadici na fungující výtok a nechat pomalu protéct kyselinu pomocí výškového rozdílu zvednuté hadice. Kyselinu nechat vytékat v místě odmontované baterie, ale tak aby netekla na obklady ani do vany, je li smaltovaná. Kys. možno použít opakovaně, než zcela vyreaguje. Nejlépe reaguje kys. solná (zředit tak 1:1, aby se tolik nevypařovala). Ale jsou li trubky z pozinku, může se stát, že s kamencem z vnitřku trubky zmizí i zinek, což může vést budoucí rezavé vodě. Další možností je, že se do potrubí dostal nějaký vmetek, například kus vod. kamene z ohřívače, který se tam někde uchytil. Zkusil bych potrubí mezi nefunkční a funkční baterií profouknout zpětně, tlakem vody, lze li semostatně zavřít přívod do ohřívače.

Tak díky za snahu ale už jsem to vyřešil-přehodil jsem baterie a teče to. Problém je někde uvnitř vanové baterie...

Já zrovna podobný případ řeším. 50 let staré potrubí v bytě jinak vnější okruhy jsou měněny. Teplá bez problémů, ale u studené vnitřní potrubí tak zarostlé za ty roky až hrůza, tekl už jen pramínek.
Začal jsem s aplikací kyseliny citronové v horké vodě velmi koncentrované vstříkat stříkačkou do toho potrubí vždy na noc po uzavření vody a odmontování jedné baterie a ráno pustil vodu bez sítek na konci. No tekl pěkný humus, ale musím říct, že výsledek je více než uspokojivý.Už to dělám takto 3 měsíce celkem asi 6x a musím říct, že je to nejlepší a nejbezpečnější způsob vyřešit zarostlé potrubí. Rozhodně lepší, než sekat a vyměňovat na to je vždycky času dost až na konci možností.
Kyselina citronová byla vždy velký pomocník čistotných hospodyněk, můžete si to ověřit snadno u rychlovarné konvice,kde kyselina úžasně konvici vyčistí velmi rychle a původní materiál nepoškodí. Ocet je málo učinný.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku