Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vzduchová vývěva

Zdravim. Chtěl bych si postavit vzduchovou vývěvu, ze který bych potom nějak postavil odsávačku cínu. Mam dvě vodní čerpadla z ostřikovačů stěračů a v učebnici fyziky jsem našel schéma vývěvy, mohlo by to fungovat (viz obrázek)? Jinak učebnice cituje: Při značném zúžení trubice kdy rychlost proudící kapaliny nabývá velkých hodnot, může poklesnout tlak až pod hodnotu tlaku atmosférického. V zúženém místě trubice vzniká podtlak a do manometrické trubice se nasává vzduch.
Nebo je lepší nějaký motor z vysavače? Odsávačka by měla mít velký sací efekt. [vvvafd6.png]

No ten cín bych ohříval normálně pájkou, v druhý ruce bych měl tu odsávačku. Normální mechanickou odsávačku mam taky, ale ta mi neodsaje všechen cín, takže musim cín z odsávačky odstranit a pak znova spoj zahřívat, s tou z vysavače by to mělo jít rychlejš a najednou.

Profi odsávačky mají dutej hřející hrot, kterým se přímo odsává, za hrotem je nádobka, kde se cín zachytává. Hrot hřeje stále, odsávání se provádí krátce stiskem tlačítka, stálé odsávání by zbytečně chladilo hrot. Podtlak tam není nijak velkej, tekutej cín to odsaje slušně.

S tím vysavačem - jakej by to mělo výkon motoru? Aby příliš velkej tah neochlazoval odsávané místo, což by působilo kontraproduktivně.

Můj otec si udělal zajímavou odsávačku z klystýrovýho balónku, do kterýho nastrčil plastovou trubičku z fixy. Zvládnulo to odsát slušný množství cínu, než se ta trubička ucpala. Pak stačilo trubku prošťouchnout, nebo nasadit novou.

Sice nemám tušení proč se odsává cín atd., ale jako dobré vívěvy se dá použít ledničkového kompresoru - jednou stravou fouká a druhou saje, takže si můžeš i vybrat zda odsávat nebo odfukovat:-D. Při tom odsávání je ještě celkem nutnost zařadit před vstup do komprasoru nějakou nádobu (jako na obrazku - ten krátký vývod ke kompresoru, dlouhý až ke dnu pro vstup)kde by se zachytily případný kusy toho cínu, aby to nešlo přímo do motoru. Ta voda by tam být asi nemusela - můžeš tam dát třeba vatu, nebo nějakej olej.
[lahevrs0.jpg]

V podstatě ani jeden reálný návrh.Není ani důležitý skutečný podtlak,ale síla proudu vzduchu,která roztavený cín strhne s sebou.Proto profesionální odsávačky cínu mají podobu injekční stříkačky,s pístem na pružině a místo jehly trubičku z teflonu.Píst je v dolní poloze zajištěn na stlačené pružině a spouští je uvolněn a pružinou vymrštěn velkou rychlostí nahoru.Proud vzduchu strhne cín z tištěného spoje dovnitř teflonového nátrubku.Účel je uvolnit zapájenou součástku z plošného spoje a nahradit.Všechny ostatní nápady jsou ze sekce námětů na perpetum mobile.Takovou odsávačku používám už dlouho a nedovedu si představit jednodušší a funkčně nejspolehlivější zařízení,které ani při práci nepřekáží.
Její cena je oklo 60 Kč.Takže vyrábět ji je totální nesmysl.
Pokud se týká vodní vývěvy,lze ji ve skleněném,nebo plastovém provedení také koupit.Asi za 700Kč.
JABRAKA

JABRAKA:
Naprosto správný názor a rada, o ničem jiném nemá cenu uvažovat!! A jen na dokreslení-vývěva funguje na principu LAVALOVY dýzy a než by se vytvořil správný podtlak, který by se musel kumulovat tak je tišták znehodnocen, protože je třeba cín natavit a okamžitě odsát a to splňuje právě Tebou uvedená odsávačka