Vodovodní trubka, spoj
Potřeboval bych spojit dvě plastové trubky na vodu a nemám ten vehement na sletování.
Nedělal to někdo něčím jiným? nebo nezná někdo nějakou vychytávku?
Potřeboval bych spojit dvě plastové trubky na vodu a nemám ten vehement na sletování.
Nedělal to někdo něčím jiným? nebo nezná někdo nějakou vychytávku?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Kuš! Huš!! Okamžitě na takové experimenty zapomenout. Kutilství je jistě přínosná činnost, ale do určitých mezí a tohle hranice rozhodně přesahuje. PPH polypropylen se jednak neletuje, ale spojuje tavením a stlačením. Pro dokonalý spoj je nezbytná přesně stanovená teplota a doba natavení obou spojovaných konců. Sice je to poměrně jednoduchá operace, snadná na pouhé okoukání, ale rozhodně nedoporučuji pouštět se do toho bez předchozí zkušenosti. Pokud jsi to nikdy nedělal, snadno se ti muže stát, že spoj nedohřeješ a poteče, nebo naopak přehřeješ a při dotlačení spojovaných trubek proti sobě uvnitř vytvoříš naválku, která ti značně sníží světlost trubky, ne-li téměř uzavře. Setkal jsem se s obojími případy a samotnému se mi často zdařila prvotřídní naválka, než jsem vychytal. A nesmíme zapomínat, že profi svářečka má teflonová kopyta, bez kterých by se trubky sice také natavily, ale už by se z kopyta nesundaly.
Jestli můžu poradit, obtelefonuj pár půjčoven s ručním nářadím. Věřím že uspěješ a bude to na jistotu. My jsme zaprděný okresní město a tohle se dá půjčit.
CINK
Já bych nedoporučoval ani to. Pokud se jedná o běžnou tlakovou vodu (což asi jo), tak je lepší si pozvat profíka, který to, přesně jak říkáš, udělá kvalitně a napoprvé. Já jsem sice svařoval pár PPR dílů k sobě nahřátím horkovzdušnou pistolí, ale to nebylo na tlakovou vodu, trubky byly ve spádu a navíc se v nich objevila voda jen asi třikrát do roka. Drželo to mechanicky výborně a ani při tlakové zkoušce to neukapávalo, ale...
Když šlo o nové rozvody v kuchyni, tak bez debat jsem si pozval instalatéra.
jedna se jen o vodu ze sudu která teče samospádem
Huš, nestrašte! Dělal jsem komplet rozvody vody i topení v domě tímhle způsobem. Ač nejsem z oboru, po pár zmršených spojích to už šlo jak po másle a pátý rok vše funguje (a neteče ).
Jakým spůsobem
Takhle:
www.ekoplastik.cz
Proti tomuto nemám nejmenších námitek, neb jak jsem již psal
čímž pochopitelně nevylučuji že se to technicky zručný člověk při troše snahy nenaučí sám.
Tak jsem si to půjčil za 50,- na den a opravdu na tom nic není natlakoval jsem to hadicí a je to OK
No vidíš, kluk šikovnej. Gratuluji.
Jednou si jeden perfekcionalista půjčil toto zařízení a když ho vrátil, byla kopyta perfektně čistá a lesklá, neb takovou černou špínu na tom nemohl strpět. Majitele omývali.
u toho vracení bych rozhodně chtěl být přítomen jako pozorovatel... muhehe
To byl nějakej profesionální uklízeč, ne?!
Dobrý den,
jestli to bylo na vodu k sudu, tak mě napadá rychlejší a možná i levnější řešení. Elektrikáři používají silnostěnné teplem smrštitelné bužírky, které mají na vnitřní straně lepidlo. Pokud by byly trubky přesně rovně uříznuté a do hladka zbroušené, vůbec bych se nebál to takto spojit a vznikl by tak samonosný spojovací vehement, který by šlo jednou v případě potřeby ostrým nožem odstranit. Ke smrštění stačí horkovzdušná pistole, nebo jsem viděl, že to ohřívali plamenem od PB bomby a nevěřil jsem vlastním očím, jak je ten materiál po několika minutách v plameni neopálený a neseškvařený.
Jinak souhlasím s výše uvedeným - pokud svářet trubky v bytě - buď se to pořádně naučit a doufat, že si jednou člověk nebude rvát vlasy, až bude po roce osekávat v nově zrekonstruované koupelně dlaždičky a nebo to svěřit profíkům, dát jim vydělat a mít záruku a jistotu, že kdyby to začalo po roce "čůrat", jako se to stalo známému, že to budu mít komu omlátit o hlavu s cílem nápravy a včetně úhrady nákladů na nové obklady v koupelně.
Jo jo u nás když montujem a zapojujem lampy tak ty bužírky občas používáme, nebo když prodlužujem přípojku a opalujem to hořákem s propanbutanovou lahví, ty bužírky vydržej hodně moc potvory, a dají se použít snad na všechno.
Ano, to je přesně to co jsem popisoval. Ukazoval mi to kamarád co tahá vedení po stožárech a dělají všechno možné i po stavbách ... Opravdu stojí za to se s touhle vymožeností seznámit ...
Tak tak, jsou trochu dražší, ale zato moc výkonné mají suprové izolační vlastnosti, a velkou odolnost a vodotěsnost. Zápory jsem snad nenašel. Ten kdo to vymyslel tak je frajer.
Ještě dodám, když by někdo tápal o čem tu píšeme.
Ve slaboproudé elektronice se používají teplem smrštitelné bužírky a tohle je to samé jenže v trochu větším měřítku ...
Na tom jsou ze všeho nejdůležitější ty kopyta. Pak je vcelku jedno čím se nahřívají. Opatřil jsem je dřevěnými držáky (tepelná izolace) a peru je teplem z vařiče. Časy si odpočítávám. Je to absolutně nejlevnější, kopyta stojí pár set a ještě nic neprasklo a to ani venku na zdi. Jo a mimochodem, žádný řemeslník není záruka kvalitní práce, snažte se věcem rozumět.
1. Pět let Stare téma
2. Než shánět vařič, je lepší koupit svarecku za litr s.php