
Z čeho stavět - dilema bílé (Ytong ) či červené (Porotherm, Heluz) nebo úplně něco jiného???
Prosím o radu zkušenějších,
rozhoduji se z čeho stavět domek více méně svépomocí + parta zedníků..., tzn. jaké zdivo...
Většinou se u nás (okolí Plzně) všude okolo staví z Ytongu, červené cihly už tolik nejsou vidět, cca 70/30 pro Ytong. Projektant nám navrhl ještě jinou zajímavou alternativu (zatím jsem nikde neviděl v reálu) - tvárnice z Betonových staveb Klatovy - uvnitř tvárnice je polystyren. Tak nevím....
Děkuji za rady
Mí rodiče nedávno dostavěli domek. Stavěla jim ho firma ovelos a základem místo cihel či ytongu jsou vyschlé bedničky od granátů ze smrkové dřeva. více info zde: ovelos.cz
Dobrý den, taky se rozhodujeme zda jít do stavby s firmou Ovelos. Líbí se nám nápad i cena. Ale po té co jsem začala pčítat diskuze na netu jsem docela nahlodaná do toho nejít. A ti hlodavci jak píiše tady pán pod Vámi mě dorazili
! Můžu Vás poprosit o nějaké zkušenosti s touto firmou a jak se rodičům bydlí? Děkuji 100klaskova@seznam.cz
No, nevím, ale cihla je cihla. Po všech možných zvažovaných variantách jsem rád, že jsem skončili u cihly. Cca za 14 dní se budeme stěhovat, těším se jak malej harant na vánoce
další možností je také bednění z veloxových desek vylitých betonem.. Segra v tom bydlí přes 10 let a je to bez problémů..
Stavěl jsem z tvárnic bez malty od TESUZ Staví se velice ryhle....technologie suchého zdění.Staví se velice ryhle.Za víkend jsme postavili celé přízemí.Do dutin jme sypali drcený polysyren.Kdybych znovu stavěl tak znovu z těchto tvárnic. www.Tesuz.cz
tohle neni prímo k puvodnimu tematu, ale docela me zaujal ten system sucheho zdeni. jestli to chapu dobre tak ty diry se nestridaji, ale jedna se tahne odzdola az na horu. a mezi temi derami s polystyrenem je beton ci co. podle meho nazoru tam jsou docela znasne tepelne mosty. takova stavba si zaslouzi oplasteni izolaci jako klasicka cihlovka.
a co kdyz budete vrtat do zdi abyste neco pripevnili? to se provrtate do polystyrenu?
i to je jedna z otazek z ceho stavet. kazdy material a system ma sve naroky na zavesny system at uz budete veset policky obraz nebo linku. do ruznych materialu jdou ruzne zachytne prvky a maji jinou nosnost.
Nevím proč by můj by moje odpověď nebyla k tématu:"nebo úplně něco jiného?"Zavěšování není vůbec problém,i nejslabší tloušťka tvárnice vše udrží,určitě lépe než porobeton nebo sádroš.
Materiál zé tvárnice je něco jako keramzit,tedy porovitá hmota spojená minimem betonu.Její pevost je velká.Tepelné mosty co vznikají u cihelné stavby,protože se nepoužívá malty tu nejsou.Ten polyst. a nebo perlit v dutině je něco navíc.Jistě přidat kabát na celou stavbu by asi nevadilo...ale i bez něj je to tepelně víc než vyhovující.
ja myslel tu moji reakci. ze se rejpu v tvym prispevku misto reakce na puvodni tema. jinak jako podnet k uvazeni to stoji za to.
Velox + armování s 10 izolací bydlíme už 30 let a je to O.K. (PŘÍZEMÍ A 1 PATRO)
Dříve jsem si myslel, že nejlíp vyjde dřevostavba (cenově, prací i provozními náklady), ale dnes bych nestavěl z ničeho jiného než z betonových skořepinových tvárnic BST)s vnitřním zateplením, ať už se prodávají pod jakýmkoliv obchodním názvem. Nosná obvodová zeď 20 cm asi 350,-/m2 + levný polystyren na pur pěnu kolik kdo chce + levný sádrokarton. Masivní, odolná stavba s teplým povrchem obvodové stěny, co se chová tepelně jako dřevostavba (jedna z mála jejích výhod) - ideální řešení, které ve Francii používají už desítky let. A kdo je jo konzervativní, tak na druhé místo bych dal broušenou cihelnou tvárnici s celoplošným lepidlem, ale jen tl. 25-30 cm s vnějším zateplením šedým polyšem. Žádný měkký porobeton typu Ytong a jiné, co zmokne a rozpadne se nebo zplesniví. Zvlášť v záplavových a seismických oblastech je to velké riziko. Jediná výhoda - lepí se na lepidlo, takže se to zedníkům dobře dělá, ale stejně vám nesleví.
Vytáhl jsi staré vlákno.
A porobetonové tvárnice mám pohozené jako schůdky už pár let a ani neplesniví, ani se nerozpadly. Tím neříkám, že je to správně, ale ten materiál se nijak expresně nerozpadá.