montáž sádrokartonů
Chtěl bych použít sádrokarton místo sádrové omítky na vnitřní omítku zdiva z Ytongu
desky bych šrouboval přímo na zeď bez použití profilů,
Jestli má někdo zkušenosti prosím poraďte, zda je to možné,zda použít parotěsnou zábranu, atd.
Předem děkuju
pohybuju se ve stavebnictví , ale ne konkrétně v sádrošech. Nicméně viděl jsem podobnou situaci a sádrokarton lepili na zdivo pomocí lepidla( podobně jako obkladačky) ale na bochánky, můžu se ale zeptat co vás vede k takovému řešení? V drtivé většině se tahá perlinka a omítka, ytong je dosti přesné zdivo a natáhnutí omítky není v tomto případě nijak náročné.
Tímto způsobem bych chtěl eliminovat praskliny (kopírující tvar cihel)
Výrobce doporučuje sádrovou omítku částečně vyztuženou armovací mřížkou,odůvodňuje to výbornou schopností sádry pohlcovat či vypuzovat vodní páry a tím vyrovnané klima v místnostech.
naopak lepidlem se prý stěna uzavře a nedýchá.
Já bych rád použil sádrokarton přímo na zeď bez lepidla pouze na spec. šrouby,dále standart. postup
Je to mnohem rychlejší a levnější a finální vzhled je taky OK. Věřím tomu,že to nepopraská.
Něco podobného nabízí KM BETA (cihla s nalisovanou sádrokartonovou deskou¨)
Samozřejmě počítám s tím ,že vnitřní stěna bude max.rovná,což se dá Ytongem poměrně snadno docílit.
Díky za reakce!
To si opravdu nedokážu představit. Stěna z porobetonu je sice víceméně rovná ale stejně tam jsou vždycky drobné nerovnosti. Když na to přišroubuješ SDK desky, určitě nebudou nachlup stejně. Každej milimetr bude vidět a srovnat se to nedá. Proto se to dává na "buchty" lepidla, aby se domačknutím nebo povytažením dosáhla přesná rovina.
To je dnes oblíbená věta, mnohokrát zkritizovaná odborníky v oboru. Dokonce i polystyren má určitou propustnost par, natož milimetr lepidla. Aby stěna hodně dýchala se vyžaduje jenom u speciálních staveb jako jsou vnitřní bazény atd., kde je extrémní vlhkost.
Moje doporučení-perlinka, lepidlo, štuk. Za chvíli je hotovo a bez problémů. Tak dlouho to netrvá. SDK se stejně musí několikrát tmelit a brousit, takže časově žádná výhra.
Souhlas. Jde to rychle a snadno, jen se nebát. Dávat SDK jen kvůli lenosti štukovat, to není to pravé.
Taky nechápu, proč na YTONG instalovat sádrokarton, ale pokud je to přání tak budiž. Ovšem než na lepidlo bych jej instaloval na rošt. Alespoň dřevěný. Pak použití parozábrany není problém.
Sádrodesky se na zdivo lepí spec.lepidlem. Ale to se používá většinou pro zlepšení a vyrovnání vzhledu povrchu stěny. Šroubování na rošt z profilů (kovové jsou lepší, mají stejnou roztažnost jako sádrodesky a nepodléhají změnám rozměrů vlivem vlkosti jako dřevo)se používá, např. když je třeba zlepšit akustické nebo tepelné vlastnosti stěny, pak se ještě do mezery vkládá izolace.
Ale ta parozábrana ? Většinou je zájem udělat stěnu co nejprůvzdušnější, aby vlhkost mohla difundovat do venk. prostoru. Vložením parozábrany si vytvoříte něco jako skleník. Tedy předpokládám, že tazatel má na mysli stěny budovy, ne stropy nebo krov.
pripojuji se ke kolegum, kteri jiz prede mnou obhajovali klasiku - omitku. pokud zvolite (penetraci, armovaci tkanimu..) a dodrzite (to je hodne dulezite..) spravnou technologii, pak nema na omitce narok co praskat, nebo opisovat spary. samozrejme zaruka uspechu je podminena bezzavadnym podkladem - zdivem.
pokud se preci jen priklonite k sadrokartonovemu obkladu, pak je to IMHO mrhani prostredky, ale budiz..
kazdopadne na tuto technologii dodava vyrobce sadrokartomu sve lepidlo a desky se lepi na buchty. v pripade nalepeni na ytong, kde je predpoklad dokonale rovinnosti, by se snad buchty daly nahradit nanesenim lepidla pomoci obkladacske zubate sterky 6, nebo spise 8mm. prima montaz bez lepidla jen na srouby je spekulativni. urcite bych musel zavrit obe oci a stejne bych nemel dobry pocit. at uz z titulu "ojebavani" technologie, nebo z presvedceni o zbytecne vynalozenych prostredcich za presne zdivo + sadrokarton.
CINK