Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Koupelnové jádro v paneláku

Zdarec,
chtel bych vedet, co vsechno je potreba udelat, kdyz bych chtel prestavet koupelnu a zachod v panelaku. Ted je tam puvodni jadro a ja bych to chtel vyzdit.
Hledal jsem na netu, ale zadny podrobny navod jsem nenasel.

Jasny, ze prvni se musi rozdelat to puvodni jadro, ale jak a co potom, jak vyzdit a tak ?

Jsem si rikal, ze bych se do toho pustil sam (jde to vubec zvladnout ve dvou lidech ?), akorat na instalatersky prace bych si pozval odbornika.

njn, ale kdyz odborna firma si bude uctovat za praci a ja ruce mam. Navic mam jednoho znamyho remeslnika, kterej sice dela hlavne malovani a obklady, ale snad by mi pomoh i s tim dalsim. Jo a elektriku si muzu nahodit sam, pac na to mam papiry. 8-)

Já když začínal stavět, netušil jsem z čeho se dělá malta či beton. Poprvé v životě jsem držel cihlu v ruce na vlastní stavbě. Ale jak se říká s dím Dalibourem a nouzí, byl jsem nucenej se hromadu věcí naučit. V postavení [i]kantek bych problém neviděl, zvláště s dnešními materiály...[/i]

Je potřeba pamatovat i na legislativní stránku zamýšlené přestavby (povolení družstva...).
edit: aha, o tom se píše níže...

Pozor na par veci. Na to je myslim treba stavebni povoleni. Nebo alespon ohlaseni. Pokud to hodlas delat na vlastni pest, velmi dobre si rozmysli pristup ke stoupacce :-) Nam menili stoupacky a u toho, kdo to mel postavene bez stavebniho povoleni a nemohli se tam dostat, tak to na jeho naklady vybourali.

Před sedmi lety bylo potřeba ohlášení, bohužel jsme ho vyřizovali až po anonymním udání z místa bydliště, holt nějakej soused neunesl, že budeme mít lepší hajzlík...

Když přišla paní ze stavebního odboru na kontrolu, tak nás upozornila, že stěna u stoupaček měla být odstranitelná a že v případě potřeby to budeme muset vybourat (máme v ytongu jen dvě okýnka na vodoměr a plynoměr). Takže i u ofiko přestavby hrozí bourání, když je to napevno...

Já mám v bytě (čerstvá novostavba) stoupačky na záchodě za sádrokartonem, ve kterým je okýnko 30 x 30cm a celý je to obložený kachličkama. Takže kdyby na to došlo, jak tady popisujete, tak kvůli stoupačkám by to museli u mě vybourat taky. Na druhou stranu by to bylo levnější, než bourat ytong.
Takže - kdyby dal taky na zadní stěnu sádroš, měl by to jednodušší.

Blbost to nie je, on rozdiel hmotnosti medzi nejakym sadrokartonom a tehlami alebo aj nejakym este tazsim materialom je dost velky (sa mi mari ze ten rozdiel u tych par stien sa da ratat snad na tony :)
Statik urcite povie ze dat tam nieco lahke, co aj normalny clovek urobi...

Dik za podporu, urcite to bude i s byrokratickou slozkou - povoleni nebo ohlaseni na stavebnim urade, okno na stoupacky urcite bude, inspiruju se u znamy, ktera ma podobnej byt a delala ji to firma, tak pocitam, ze az na vanu (ja chci sprchovej kout) to obslehnu od ni.

Jinak ale se na to pripravuju pres leto, takze cas na pripravu je.

Zjistil jsem, že při sprchování vyplácám zhruba stejně vody, jako když se chcu vykoupat - pokud teda nejde o vyloženě rychlou sprchu. Příjde na to, kolik vody kdo do vany potřebuje, mě stačí nějakých max 15cm vody. Vanu mám trocha menší, aby se mi tam vešla, vypadá takto, s tím rozdílem, že ji mám odezdi ke zdi. K této vaně od Ravaku výrobce dělá i sprchovací zástěnu.
Vana mi bere třetinu koupelny :-)

je potreba maly sprchovy kout

Toto je zásadní omyl.

Sprchový kout je třeba větší z těchto důvodů:

1- v mladosti je třeba se tam vejít s přítulkyní.

2- v normálním ne už mladém věku při jednomístném(+25kg proti mladosti) provozu aby se sprchovanec neotloukal o stěny.

3- ve stáří aby tam šel dobře přistavit invalidní vozík a přesun dovnitř byl pohodlný i pro zdatného asistenta(ku).
Vstupní schůdek by neměl být moc vysoký kvůli berlím, nebude li vozík.

takze vypustim stenu mezi zachodem a koupelnou

No, tak to máme taky a paní z úřadu se to moc nelíbilo. Zapsala nám to do závad a my jsme museli slíbit, že mezi záchod a koupelnu dáme alespoň šoupačky. Dodnes tam samozřejmě nejsou a nikdy nebudou, protože se tam prostě nevejdou.
Tenkrát říkala něco o tom, že mezi WC a obytnou místností musí být dvoje dveře (i když takhle to právě máme - ze všech místností je vchod na chodbu).

Nevím, co se jí nelíbilo, vždyť dnes je bežný mít záchod a koupelnu společně.
Ale že dveře ze záchodu nesmí vést přímo do obýváku (či ostatních místností) je fakt, o tom mě informoval projektant, když jsem si přesouval příčky a dveře ještě v projektu mýho bytu.

Pidivanu taky znám. Když jsem byl na služební cestě na Kladně, tak jsem dva týdny bydlel v GDM (místní znají, nazval jsem to Údernický dům, podle těch soch dělníků úderníků s klikovou hřídelí u vchodu), což byl asi školní internát a vrcholem luxusu tam byl pokoj, který měl vlastní sociální zařízení a ano, byla tam právě ta vana 120cm. Když jsem se chtěl trocha okoupat a trocha dát relax ve vodě, měl jsem nohy natažený ke stropu :-)

Jéje, GDM = Gottwaldův dům mládeže - tam jsem bydlel cca 3 měsíce, když jsem v Praze dělal VŠ a dali mi kolej na Kladně. Jelikož už jsem byl plnoletej, měl jsem milión výhod - učni a studenti SŠ, kteří bydleli o patro níž, měli večerku, vycházky a podobné krávoviny...
Posléze jsem si ale načerno sehnal kolej v Praze.

V panelákových 1+1 nebo 2+1 byly standardně dodávány takové asi 15cm hluboké plechové sprchové vaničky na kovové konstrukci se závěsem, taky jsem to měl. Šla ven a místo ní dal plechovou vanu (je levnější proti plastovým), sic má pouze 120cm, vzhledem k velikosti jádra, ale sprcháč už nechci, ten jsem měl na předešlém bytě a byl celkem velký tuším 90*90cm se zástěnou, čili ne box a vana mi dost chyběla.
Vana je proti sprcháči universální, dá se použít se závěsem nebo zástěnou jako sprchový kout a hlavně se tam můžeš sem tam naložit a relaxovat, to ve sprcháči asi těžko :-)

Jinak ty vany 120cm vyráběji tuším pouze 3 výrobci a v plastovém provedení má takové nesmyslné sedátko a stojí nekřesťanský prachy. V plechu ji dělá pouze jedna slovenská firma a Jika (tu jsem si pořídil).

Dobrý den,

mě by zajímalo jestliže budu mít závěsné WC zda musím mít bez podmínečně spád? De oto že chci udělat odpad do L... v první části by spád určitě byl ale pak po záhybu už by trubka ležela jen na zemi a pokračovala do stoupaček..??? Co vy na to? první část elka by byla tak 1,5m a druhá tak 2m ta bez spádu..
(tiše doufám že by setrvačností odpad dojel až tam kam má.. možná by šlo udělat nějakej zoufalej spad třeba 1%)

HELP !!!

díky za echo třeba i na mail Jarda
*****@seznam.cz [mod]Mail zlikvidován, vyhrábli by tě tu boti a měl bys haldy spamů. Bohužel, stejně nelze privátně odpovídat (Rce)[/mod]

2 metry hovnovodu bez spádu je moc, to se záhy zacpe rozličnýma sajrajtama. Nezapomeň, že ženský lejou do hajzlu různé hnusy z nádobí, mytí podlahy, přepírání atd. Náš instalatér dokonce viděl, jak ženská vysypala do mísy mohutný květináč i s nějakejma lodyhama. Lejno sice nějakou dobu setrvačností letí, ale též - obzvlášť měkčí konzistence - se značně zbrzdí a zvostane kde nemá. Ještě po záhybu, tam by hov*no zcela ztratilo potřebný švih a rychlost. I zoufalej spád 1% je zoufale málo.

;-):)) Léta zkušeností, léta zkušeností. Když se ti zacpe odpad, nejde prošťouchnout, dole odřízneš novodurovou trubku a všechen blivajz ti nateče do rukávů a za lacla u montérek. Až se člověk diví, co dokáže vyprodukovat za hromadu sprostých slov.
Největší hnus jsou shnilý saponáty v trubkách. Udělají takovou houbu v té rouře. To je tak strašlivej puch s dálkovým dostřelem. Na dva kilometry spolehlivě srazí na kolena. A když toho máš plný rukávy, chuťovka. Obyčejná ho*vna jsou proti tomu vůně a hlavně jsou přírodní.