Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Plíseň kolem oken

Dobrý den
Chci se zeptat jestli někdo nevíte co dělat s plísní kolem oken máme asi 5 let starý dum s plastovými okny každý ráno máme úplně mokry parapety jak se na skle sráží vlhko a kvůli tomu nám plesniví rohy kolem okna

vetrat, vetrat a zase vetrat. v tomto pripade mikroventilace spise uskodi nez pomuze.

- ktera okna se rosi. uplne vsechna?
- varite doma a pouzivate odsavac par?
- kdyz perete, susite pradlo v na radiatorech, nebo venku?
- vic pouzivate vanu, nebo sprchu? mate odsavani, nebo okno v koupelne?
- nemate doma botanickou zahradu?
- cim jsou ta okna zasklena? je dost dobre mozne ze lvi podil na roseni ma mizerny součinitel prostupu tepla zaskleni

nevim jestli se vyjadrim uplne spravne, ale mikroventilaci dochazi k vetsimu ochlazovani osteni cim se na nem silne srazi para, omitka nasaka a protoze to ochlazeni neni zase velike, vznikne uplne senzacni prostredi bujeni plisni. meli jsme to jako jeden tematicky blok skoleni loni na jare.
pokud vetrat, tak intezivne jak je tu jiz uvedeno. okna dokoran a na par minut pruvan skrz barak. teplo akumulovane ve vnitrni hmote objektu pak ohreje chladny vzduch velmi rychle zpet na pokojovou teplotu, takze pocit chladu je jen kratkodoby.
CINK

Větrat aspon dvakrat denně.

Dělá se to tak, ze se otevrou vokna ve dvou pokojich treba skrz barak a udělá se pruvan, tak na 15 minut, rano, vecer.

jinak samozrejme dalsi vetrani, pokud neprsi tak mikroventilace nebo vetracka.

Všechny ostatní rady jsou naprosto správně! doplňuji pouze: pod oknem má být radiátor ÚT... je-li pod oknem parapetní deska, neměla by přesahovat nad radiátor více než 1/3 jeho šířky... jinak doporučuji udělat průduchy, aby stoupající teplý vzduch "ofukoval" okno... a jinak jak píšou ostatní VĚTRAT !

Souhlas s předchozími radami (=větrání).Jen pro dokreslení, v čem taky může být někdy problém: známí zjistili, že v novostavbě, kde se jim stále značně rosily okna, větrali, utírali, mikroventilovali, pořád nic, tak si nechali prověřit zasklení a s hrůzou zjistili, že stavební firma nahradila požadovaná okna s koef. prostupu 1,1 nějakým šmejdem s KP přes 2.
No reklamace atd.,dnes už je to v pořádku.

Jojo, jen drobnůstka - jde o rosnej bod. Pokud budete mít miroventilaci, tak se vytváří ideální podmínky v okolí té mikroventilace a vzniká tam tekutá voda (rosa) a pak na ní rostou houbičky. Jediná cesta je skutečně pravidelně větrat celý dům. VH

Jelikož se výrobou těch plastovejch šmejdů zabývám, mohu potvrdit, že se jedná skutečně o rosný bod. Uvedený problém reklamuje spousta lidí, ale fyzika je hold neúprosná. Většinou je topení na noc vypnuté, stačí si k tomu oknu položit přes noc teploměr a zjistit, na kolik stupňů poklesla teplota. Průměrný člověk vypotí a vydýchá za noc ve formě vodních par cca 0,5 litru vlhkosti, v ložnici je to tedy 1 litr. A ta vlhkost se logicky vysráží na nejchladnějším předmětu v místnosti a to je právě okenní sklo.
:>:Přepočet relativní vlhkosti a teploty rosného bodu

Jen dotaz, nevyřešila by toto i poměrně drahá ale možná z dlouhodobého hlediska výhodná klimatizace s rekuperační jednotkou? Jako každý den 30min mít otevřená okna jen tak pro nic za nic, je docela drahý špáš. A ještě na to myslet pořád.