Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká hmota je dobrá na praskliny v omýtce?

Poraďte mi jakou hmotu použít na praskliny v omýtce.Dům je starší a pracuje.Nejlépe nějakou elastickou a překrývatelnou.Ještě se chci zeptat jestli se dají nějakým způsobem odstranit drobné nerovnosti na stěně,třeba nezarovnaná sádra atd,dalo by se to třeba nějak obrousit?

U nás v Čechách se píše omítka.

Na praskliny a zarovnávání nerovností mohu poradit akrylátový tmel Soudal. Dá se po zatvrdnutí brousit, ale není moc pružný.
http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1270 500

Pružný je např. tento: http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1200 700

Mají tam i jiné:
omítkový tmel: http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1280 200
pružný spárovací tmel: http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1250 100
a podobně.

Víc by ti určitě poradili ve stavebninách.

Pokud to pracuje, tak to je problém, vždycky ti to za nějakou dobu stejně praskne. Pro nějaké menší praskliny používám akrylátový tmel. Je v tubě, elastický, snadno přetíratelný, zdraví neškodlivý, za pár kaček, použití jak interiéry, tak exteriéry.

Ano, také mě zarazilo:

Dům je starší a pracuje.

. Starší domy jsou už obvykle usazené a pokud "pracovat" začnou, tak to obvykle signalisuje problém, ale ...... možná autor jen chce tímto říct, že za léta "pracování" domu se vyskytly praskliny, ale ty se snad řeší při každém malování. V každém případě, pokud se začaly praskliny objevovat znenadání, tak bych to začal sledovat .... praskliny přelepit páskou, nebo vytvořit sádrovou plombu a sledovat jestli se "trhnou" .... a při větším rozsahu volal statika.
Nechci navozovat katastrofické scénáře, ale při tom starším baráku je podivný vznik nových trhlin a pouze jejich oprava nepomůže. Pro vznik takovýchto trhlin někdy stačí, že v sousedství zasypají nepoužívanou studnu a .... voda si najde cestu jinudy a začne narušovat podloží.

Mně se nejlépe osvědčil šlehaný tmel. Je toho kyblíček a váží to jako pírko. Je přetíratelný. A hlavně s vysycháním nezmenšuje objem - to mě trápí u akrylátových tmelů, které jsou sice pružné, ale při vysychání se "propadají" a prasklina pak je opět vidět.

Šlehaný tmel OneTime (Red Devil) ... je na něm dobré, že se dá použít v malé vrstvě na velkou plochu (mám vyzkoušeno 0.5 m2) i na hlubší (asi 5 cm). Krásně se hladí, nepadá to, a po ztvrdnutí za 24 hod. se dá smirkem vyhladit a PRIMALEX mu nedělá problémy.

Potvrdzujem aj ja, slahany tmel je najlepsi na rozne prasklinky v interieru pretoze sa nezmrstuje. Akykolvek akrylat u mna sux. V navode sa sice pise ze sa ma nechat uschut, ale ja ho pouzivam casto i tak, ze i pocas malovania ak najdem na stene prasklinu, zatrem slahanym tmelom a hned prejdem valcekom primalexom alebo podobnou farbou, a je to bezproblemov.

Ten šlehaný tmel je opravdu dobrý,ale na větší plochy bys v tom nechal majlant.
Kup si kyblík finálního tmelu -stěrky a máš pokoj.Jen je potřeba ty praskliny,větší jako 1 mm proškrábnout do hloubky hranou špachtle a pak zamáznout.Pokud by se zatírala prasklina jen povrchově,odloupne se to.
JABRAKA