Dřív omítka vydržela staletí, dnes pár let. Vědci zjišťují proč
Moderní omítky sají vlhkost a často jsou po několika letech poškozené. V minulosti přitom vydržely i stovky let. Toto umění totiž lidé postupně zapomněli. Vědci proto zkoumají, jak se omítka dělala dřív, díky čemu byla tak kvalitní a proč vydržela staletí.
V historických Solvayových lomech nad Svatým Janem pod Skalou od poloviny srpna vypalují ve středověké peci vápenec, aby zjistili, jak dávní kameníci a stavebníci vyráběli kvalitní vápno.
Spolupracují na tom odborníci z Ústavu teorie aplikované mechaniky, Národního technického muzea a Archeologického ústavu. Moderní omítky totiž škodí zvláště historickým budovám, které původní omítky chránily daleko lépe.
No jo, jenze nasadit si na barak omitku, ktera vydrzi desitky let (nemluvim o stovkach) je silne proti konzumu prece. Dneska se veci s dlouhou zivotnosti nevyrabi jednoduse proto, ze vyrobci musi prodavat porad a porad.. Jestli se to dostane na historicke budovy... ale beznym lide? Ani nahodou .
Tzv. plánovaná spotřeba.
Je to asi i proto, protože dnes vyráběné věci stojí za hovno. Žárovky co nesvítí, isolepa co nelepí, všechno eko, bio, super bezpečné, low carbon a pak to nemá být na pytel...
S plíživou diverzí eco, bio bych souhlasil. Je to krásně vidět v polygrafii. Za poslední roky se hodně měnila osvědčená chemie jen kvůli tomu. Ty základní vlastnosti chemikálií šly do hajzlu, ale je to víc a víc "eco".