Sítě TN-C a TN-S
Pro lepší pochopení toho, jaký je rozdíl mezi sítěmi TN-C a TN-S (a také jak se zapojují) jsem se rozhodl zde založit tento článek, na který bude později možno odkazovat.
Vysvětlení pojmů
L [Leader] = fázový vodič /barva vodiče: hnědá, černá nebo šedá
N [Neutral] = pracovní (nulový) vodič /barva vodiče: modrá
PE [Protective Earth] = zemnící vodič /barva vodiče: žluto-zelená
PEN [Protective Earth and Neutral] = zemnící/pracovní vodič /barva vodiče: žluto-zelená
Co je síť TN-C (centralizovaná)
Síť TN-C, která je soustavou, kde je ochrana zajištěna tzv. nulováním. Nulový vodič je spojený s vodičem zemnícím. Například při zapojování zásuvky vedeme vodič PEN přímo na kolík a z kolíku již odizolovaný vodič vedeme dál na pravou dutinku.
Zapojení zásuvek v síti TN-C:
Co je síť TN-S (separovaná)
Síť TN-S, která je soustavou, kde je ochrana zajištěna tzv. zemněním. Zde je vodič PEN rozdělen na vodiče PE a N.Například při zapojování zásuvky vedeme střední (modrý) vodič přímo na pravou dutinku a přímo na kolík jen vodič PE.
Zapojení zásuvek v síti TN-S:
Jak vytvořit ze sítě TN-C síť TN-S
Abychom ze sítě TN-C vytvořili síť TN-S, stačí pouze zapojit v rozváděči PEN vodič na lištu označenou PE a obě lišty PE a N vzájemně spojili vodičem. No a po té už můžeme vést N a PE odděleně tak, jak je značeno na lištách. Po rozdělení se ovšem tyto dva vodiče nesmí nikde spojit!
Závěr
Na závěr bych rád dodal, že ne vždy se vyplatí hrát si na domácího kutila. V případech kdy se jedná o opravy, rekonstrukce nebo nové elektroinstalace v domě či bytě je určitě lepší si na tuto práci zavolat kvalifikovaného elektrikáře.