Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna šroubovacích pojistek za jističe

Prosím o info k výměně porcelánových (nebo keramických, fakt nevím, jsou to ještě ty šroubovací) pojistek v panelovém bytě. Kabely jsou stále hliník. Potřeboval bych vyměnit stávající pojistky (ty jsou dvě) za jističe a vytáhnout dvě nové větve pro koupelnu a kuchyň (takže další dva jističe). Kabely zůstávají stejné.
Je toto reálné?
A kolik si myslíte že si elektrikář za to řekne, včetně materiálu.
Díky moc za Vaše odpověďi a reakce.

Pokud se jedná o rekonstrukci tak bych volil asi možnost udělat komplet rozvody nové a v mědi. Nevím jak je to tam řešené ale nic neni nemožné, navíc nové rozvody zvednou i cenu bytu také a bezpečnost. S hliníkem bývají kolikrát problémy. Jistí lidé zde na poradně by určitě namítali že hliníkové rozvody pokud jsou OK se mohou nechat ale i tak běď je jistota. Pokud se do krabice s hliníkem dostane třeba vlhkost tak je to konec, nebo pokud se hliníkové rozvody přetěžují tak se časem doslova rozpadnou.

Kolik si za to řekne je těžké odhadnout, hlavně si o dotyčném co nejvíce zjistěte protože existují i takoví exoti kteří práci sice odvedou ale člověku je pak do breku jen když se na to podívá. Chce to solidní firmu. Nejlepší by bylo aby udělal návrh i s cenou a podle toho se zařídit.

Pokud se jedná o změnu jištění a přidání dalších okruhů, jedná se o rekonstrukci, i kdyby zbytek bytu zůstal stejný.
Věcně a normově správně by bylo, že projektant nakreslí projekt, ten odsouhlasí rozvodný závod, instalaci provede elektrikář a nakonec se provede revize.
Nicméně, málokdy jsem slyšel, že by to tak někdo udělal. ;-)
Tedy pokud to budeš dělat nějak svépomocí, tak doporučuji.
Je li v koupelně bojler a pračka, udělat pro koupelnu samostatný okruh pro bojler, další pro pračku, jeden zásuvkový a jeden světelný.
Celou koupelnu zapojit přes proudový chránič (myslím, že je zbytečná investice instalovat více chráničů na jednotlivé okruhy).
Do kuchyně, která je nejvíce energeticky náročná, je potřeba: samostatný vývod pro sporák, světelný okruh, a alespoň dva samostatné zásuvkové okruhy.
To proto, že například rychl. konvice, trouba a podobně, mají velkou spotřebu a jeden jistič to udrží jen stěží.
Zbytek bytu, bych ponechal v hliníku. "hliníkový strašák" se někdy dost přehání. Sám mám rozvody hliníkem a nikdy jsem s tím neměl problém. Jen při výměně zásuvek a podobně s vodiči zacházet trochu opatrně a při případném odstraňování izolace vodič nenaříznout. (nepoužívat ani odizolovací kleště, ale izolaci odřezat nožem podélně s vodičem, ne napříč, pak se to neláme).
Energeticky je zbytek bytu málo náročný, přetěžování je nepravděpodobné.
Kolik to bude stát si netroufám odhadnout, záleží kdo to bude dělat, jestli odborná firma, nebo známý elektrikář. :puff:

Je zde ale trochu problém. Pokud bude koupelna a kuchyně nová a použit chránič, bude tam síť TN-S. Pokud k tomu zůstane zbytek bytu postaru, bude tam zřejmě dvouvodičová TN-C. A ono by to tak nemělo být. I když to fungovat bude a ani bezpečnost nebude nijak narušená.
Z toho důvodu by bylo přece jen lepší udělat nové všechno.

... ale nezakázal, kolega jen apeluje na "profesní čistotu řešení" a má pravdu.
Z dotazu je patrné, že je snaha o minimální náklady, tedy: konzultovat s elekrtiářem materiál i způsob natažení kabelů, vše koupit od něho, připravit do zdi, nechat zkontrolovat a na "fajnovou" odbornou práci si po malování pozvat stejného elektrikáře.
Odhad nákladů:
přestrojení a doplnění rozvaděče /nový rozvaděč, chránič, jističe 3tis., práce 1tis./
Rozvody: 300 - 400,-Kč za každý vývod ze zdi, včetně kabelů /zásuvka, vypinač, bojler, svítidlo.../