Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna šroubovacích pojistek za jističe

Pokud se jedná o změnu jištění a přidání dalších okruhů, jedná se o rekonstrukci, i kdyby zbytek bytu zůstal stejný.
Věcně a normově správně by bylo, že projektant nakreslí projekt, ten odsouhlasí rozvodný závod, instalaci provede elektrikář a nakonec se provede revize.
Nicméně, málokdy jsem slyšel, že by to tak někdo udělal. ;-)
Tedy pokud to budeš dělat nějak svépomocí, tak doporučuji.
Je li v koupelně bojler a pračka, udělat pro koupelnu samostatný okruh pro bojler, další pro pračku, jeden zásuvkový a jeden světelný.
Celou koupelnu zapojit přes proudový chránič (myslím, že je zbytečná investice instalovat více chráničů na jednotlivé okruhy).
Do kuchyně, která je nejvíce energeticky náročná, je potřeba: samostatný vývod pro sporák, světelný okruh, a alespoň dva samostatné zásuvkové okruhy.
To proto, že například rychl. konvice, trouba a podobně, mají velkou spotřebu a jeden jistič to udrží jen stěží.
Zbytek bytu, bych ponechal v hliníku. "hliníkový strašák" se někdy dost přehání. Sám mám rozvody hliníkem a nikdy jsem s tím neměl problém. Jen při výměně zásuvek a podobně s vodiči zacházet trochu opatrně a při případném odstraňování izolace vodič nenaříznout. (nepoužívat ani odizolovací kleště, ale izolaci odřezat nožem podélně s vodičem, ne napříč, pak se to neláme).
Energeticky je zbytek bytu málo náročný, přetěžování je nepravděpodobné.
Kolik to bude stát si netroufám odhadnout, záleží kdo to bude dělat, jestli odborná firma, nebo známý elektrikář. :puff:

Je zde ale trochu problém. Pokud bude koupelna a kuchyně nová a použit chránič, bude tam síť TN-S. Pokud k tomu zůstane zbytek bytu postaru, bude tam zřejmě dvouvodičová TN-C. A ono by to tak nemělo být. I když to fungovat bude a ani bezpečnost nebude nijak narušená.
Z toho důvodu by bylo přece jen lepší udělat nové všechno.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny