Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení rozvaděče

Zdravím

Chtěl bych zeptat jak poznám při zapojování rozváděče který přívodní kabel je ovládaný přes HDO. Například při zapojování akumulaček, které se v zimě nahřívají večer kdy je levnější proud. Do elektroměru se podívat nemohu protože spadá pod el.závody a navíc je zaplombovaný. Mohu předpokládat, že to bude kabel přibližně o průřezu 2,5mm2 a hlavní přívod 10mm2 Cu?

Děkuji

Elektromer určený na dve tarify je riadený impulzmi po vedení IS na diaľku, podľa tarify. (Pozri šipky Horný a Dolný stav).

Elektromer spojí stýkač (cievku) situovaný v rozvodnej skrini pri zmene tarify 3x380V určenú k napájaniu akumulačiek.

prierez medi 2.5mm je silne poddimenzovaný vodič k akumulačkám (priamotopu).

Ak máš v úmysle prisvojiť si dodávaný produkt, je to kábel pred elektromerom o priereze 10mm o ktorý si omylom zavadil.....

--- nuda ???? Raději sem nic nepiš:-|

Tlustý kabel bude hlavní přívod. Pokud tam nevedou další kabely od elektroměru, tak asi ten slabší kabel bude na ovládání.
V rozvaděči se umístí stykač, zapojí na jednu fázi a druhá strana cívky vede k elektroměru na HDO, které spíná nulák k cívce stykače.
Je možné, že je to tam připraveno tak, že u elektroměru je jistič, který jistí HDO, odtud vede fáze slabším kabelem k cívce stykače a další vodič téhož kabelu od cívky stykače vede zpět ke spínání nuly pomocí HDO.
V tom případě bys našel na slabším kabelu jeden vodič pod napětím a ostatní bez napětí. Jeden z těchto vodičů se při nízkém tarifu spojí s pracovním nulákem
(připojí ho HDO). Lze předpokládat že by to mohl být modrý vodič.
Bez záruky tohle zrovna není můj obor, to bude vědět přesněji mirektatra :-)

Fakt nemáš proč se stydět, protože by to mohl být dobrý nápad pro kolegy z ČEZu, jako bonus pro kvalifikované zákazníky : :-)
1) elektřina zdarma, ale málo : Jistič pro HDO je zapojen ještě před elektroměrem a pokud by byl přiveden do podružného rozvaděče, máte k dispozici trvale 2 až 6A zcela zdarma :-D
2) pokud jste nenažraní a spojíte přívod od jističe HDO s nulákem, jistič vypadne, HDO přestane pracovat a přepne elektroměr na levný tarif. Pak sice nebude ohřívat bojler, ale dáte jej "napřímo", když už je tarif "příznivý" :-D

Ne, takhle to jistě není.

Podle směru vedení kabelů lze usuzovat, že v dotazu zmíněná "desítka" a "dvapětka" jsou jediné, kterí jdou od elektroměru? Lze ověřit, že v elektroměru není nějaké pomocné relé? Poznalo by se to podle dalšího jednofázováho jističe, který není zablombován. Ne? Pak tedy 10 je silový přívod a 2,5 je od HDO - zpravidla modrý.
Pravda ovšem je, že pokud HDO není sepnuto na levný tarif, nic na tomto vodiči nenaměříte - tedy stejný stav, kdy HDO není osazeno vůbec :-(.
Výjimkou je stav, kdy je zapojeno více stykačů na jeden povel HDO a do (zpravidla) modrého se najednou vrací fáze, která zmiží,pokud se vapnou všechny jističe ovládání stykačů (bojler, topení, tepelné čerpadlo).
Jak si pomoci a nečekat, pokud nenaměříme nic? spojte všechny vodiče té 2,5ky do jedné svorky a na stykači využijte spínací pomocný kontakt tak, aby po sepnutí stykače přivedl "N" na ... prdlajs, raději to nakreslím - viz níže. Pokud HDO byť jen krátce, sepne, stykač zůstane sepnutý, dokud nevypnete jistič ovládání (stykače) bojleru. Takže hajdy do putyky a zítra kontrola :-)

Ale když tak nad tím přemejšlím, :-), Pokud se zaplombuje stykač, aby třeba nemohl někdo úmyslně vyhodit jistič HDO, tak by to tak nemohlo stejně fungovat?
Jestli si dobře pamatuju, tak HDO připojí nulák k cívce stykače ve stavu NT
a naopak připojí nulák k tarifovému přepínači v elměru ve stavu VT.
Vyhozením jističe bych vyřadil HDO z provozu. Ale to nemají ošetřeno tak, aby ve stavu, kdy by bylo HDO bez napájení, že by přepínací relé v HDO bylo ve stavu pro VT (něco jako klidový stav relé)?
Mám mezery rád se poučím 8-).
Jaký by teda byl důvod zaplombovaného stykače, co jsem viděl. Myslel jsem že právě proto, aby tam někdo nebral proud, jak jsi psal. Jako že by se takovým zapojením ušetřil jistič stykače. Možná že to byl nějaký ojedinělý (teda dva,jsem viděl) příklad, že to tak někdo udělal. Je fakt, že jsem si toho všimnul, když jsem byl natahnout jistič a že jsem se trochu divil, že se plombují stykače. To jsou věci po dvou deci:))

Už jsem se lek že mu radíš to tak nechat zapojené trvale (obrázek), pak mi to došlo, že je to jen k ověření zda ten kabel vede k HDO :-)

Jo, asi jsem měl zdůraznit, že po odzkoušení se to musí zrušit...

REP (rozvodný energetický podnik - protože ne vše je ČEZu) na sebe nechce brát odpovědnost za silová zařízení, která přímo nesouvisí s distribucí, proto chce v zablombované "neměřené" části jen to, co tam nezbytně potřebuje k zajištění distribuce. Kolikrát jsi již viděl vyhřátý stykač... a vždycky k tomu musí vyjet jejich technik, aby to zamáčkl - zdarma, jde o poruchu v neměřené části.
V minulosti byl nedostatek HDO a spinaček, takže v místech, kde bylo víc odběratelů se stejným tarifem, jedním drátem propojili všechny tarify na elměrech a současně použili jistič pro "předávací relé",které ovládalo stykače v bytech - kvůli napájení před el.měrem proto pod blombou. Později inovovali zapojení tarifů pro 3-4 odběry použitím pomocného relé tarifu (za blombou - počet dán počtem přepínacích kontaktů relé), protože v případech odebrání elektroměru (neplatič, zrušení, odstěhování) nemuseli vše svorkovat, ale jen odpojit el.měr., ale celý barák musel mít sfázovány stykače v bytech na jednu fázi... To už jsem tady psal.

Už dávno využívam spaľovanie vody (H2O) meniacim sa frekvenčným rozsahom 35-65kHz od doby dostupnosti rýchlych procesorov meniacich frekvenciu z dôvodu pamäti týchto dvoch extrémne výbušných molekúl H2 a O2, známych pod pojmom "zhášania vody". (Inak by nám po blesku do oceánu zmizla naša planéta Zem).

Rozklad vody ultrazvukom na suchú hmlu obohatenú 1% rozloženým vodíkom a kyslíkom tvorí po predhriatí na 800°C v zdvojenom potrubí výhrevný plyn dosahujúci 50% vyššej účinnosti než LPG. Nevýhoda, nedá sa komprimovať ani skladovať.

Výhoda: 0,0001 promile dodanej energie k frekvenčnému rozkladu, na 1l vody dojazd vozidla s bežným spaľovacím motorom činí 300km. Rozložená voda sa spaľovať tiež v bežnom kotli na zemný plyn, horí so vzduchom jasne modrým plameňom.

U nás doma bežne využívame pojem "Free energy" dodanej k blahu inteligentných bytostí s vlastným vedomím Stvoriteľom. Len sa čudím, že v ČR, "zlatý český ručičky" sa ešte nezobudili.... Že by vás držala v strachu pred vlastným životom furt pri zemi ropná, uhoľná a jadrovo-betónová lobby?