Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj pre akuvrtačku

Dobrý deň!
Mám trafo sek výstupom 20V/8A.Chcel by som urobyť regulovatený zdroj k akuvrtačke.Ja konkrétne potrebujem 14,4V ale keď už to robím nech je to regulovatelný aby sa to dalo využívať aj pre iné účeli popr pre akuvrtačky s různým napetim.Potreboval by som nejakú dobrú ale jednoduhú schému regulovatelného zdroja 0-24V zaťažením do 10A /prúd netreba regulovať/. Vopred ďakujem.

Stabilizátor 12V (7812), uzemňovací pin nastavit třema - čtyřma diodama na zvýšení výstupního napětí a pro zvýšení výstupního proudu stabilizátor připojit k opravdu výkonnýmu tranzistoru.
Ale seš si jistej, že ta vrtačka si cucne jen 10A? Hádám, že při velké zátěži (typicky šroubování) si to vezme i více.

Ahoj já pouštím 14,4 V akuvtračku přes zdroj z PC a v pohodě jsem sešrouboval celou psí boudu ,jen jsem výstup 5 V musel víc zatížit aby vevypínal . Na autoledničku mi stačila žárovka 6 V 5W a na vrtačku zatěžuji 5V větev žárovkou 6 V 25 W a již nevypíná

Ahoj jěště dotaz, z čeho je to tvoje trafo potřebuji 20V cca 15 A na bufík cca 50sekund to bere 27 A a pak 5 A .Na 100VA trafu mi moc spadne napětí a 24 V je mi líto odmotávat .děkuji .konkrétní nabídky sms na tel 724313123

No, jenze v autozasuvce neni 12V, ale 13.8V nekdy i 14V. A to uz mi prijde jako docela darda na 9.6V. Proudove je ta zasuvka v aute jistena cca 15A, takze to by slo. V tomhle pripade bych ale nejaky srazeni napeti videl jako docela prakticky, at uz to realizovat jako stabilizator, nebo brutalne nekolika diodama do serie.

Ďakujem za odpovede napriek tomu že o nič som neni ďalej lebo schému zdroja mi nikto nenavrhol.Píšete tu už o takých odberoch prúdu, že sa mi to zdá nezmiselné /10-20A/ -tak tá vrtačka by mala mať motor s výkonom 144-288W čo je podĺa mňa neveritelné. Motor stierača v aute má odber 2,5-5A a už to potrebuje silu.Nezabudnite na to že aj vrtačka má prevod - pomer neviem, ale výstupný moment je 12Nm a otáčky max 750ot/min.Z toho by sa dalo vypočítať výkon vrtačky deleno s pomerom prevodu /čo neviem/ a tak by sme došli k výkonu motoru a keď to vydelime s napetim dostaneme prúd.Jeden elktrotechnik mi povedal že baterka odovzdá max 1000x taký prúd aký je prúd nabíjačky. Nabíjačka má výstupný prúd 200mA x 1000 je 2A, tj baterka má max výstupný prúd 2A-re. Neviem že je to pravda alebo nie.Každo pádne by som poďakoval konkrétnú schému regulovatelného zdroja.

P=2píMf/60 tj. jestli ta vrtačka má 12Nm a 750rpm, tak je výkon cca 940W, to jen tak pro upřesnění. Ale ona ti samozřejmě tuhle sílu při jmenovitých otáčkách nedá. Ty motůrky mají výkon cca 100-300W.

200mA x 1000 je 2A

Není 2A ale 200A ;-). Blbost jsou obě čísla, z běžného sériového NiCd baterypacku lze táhnout dlouhodobě tak 5A, ale špičkově dokáže dát i desítky ampér záleží na jeho konstrukci a stavu.

Motor stierača v aute má odber 2,5-5A a už to potrebuje silu.

Zkus tam dát měřák a ten stěrač zastavit, uvidíš, jak ten proud vyletí. A to má jen jmenovitých hloupých 20-30W. Ale při plné zátěži (zastavíš stěrač rukou) si klidně 8-10A vezme a velice rychle se díky tomu taky spálí.

Placas nesmysly, stirace v VW Touran jsou napr. jistene 25A, a kdyz je spustis primrzle tak svete div se se ta pojistka 25A prepali!
Stejne tak akuvrtacka si tech 15A klidne vezme, pokud neveris, tak proc si to nezmeris, jako jsme to udelali my ostatni.
Si k vanocum daruj ss klestovy ampermetr a par veci kolem sebe si promer, to je dobra zkusenost.

Jeden elktrotechnik mi povedal že baterka odovzdá max 1000x taký prúd aký je prúd nabíjačky.

Co to studoval a kde?

Nabíjačka má výstupný prúd 200mA x 1000 je 2A, tj baterka má max výstupný prúd 2A-re. Neviem že je to pravda alebo nie.

Máte špatný výsledek, neumíte počítat, nebo se vám porouchala mluvící kalkulačka.
Tak třeba toto má maximální provozní vybíjecí proud 8A.
Startovacímu akumulátoru se startovací "říká" také proto, že je schopen dodat krátkodobě velký proud do startéru, což je obvykle ss. sériový motor. Takže cca 80 - 180A, některé startéry si "vezmou" v nárazu daleko více, klidně i 1kA.

Výstupní proud bude omezen ohmickým odporem elektromotru ve vrtačce. Při dotahování motoro skoro stojí a tím pádem se indukční odpor nekoná, takže proto jen ohmický odpor vinutí. Z něj a napětí baterie pak vypočítáš maximální možný odběr.