Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem myčka na nádobí- zničený ovládací panel (knoflíky :-) )

dobrý večer. poraďte ,prosím, kdo víte... teď byl u nás opravář -myčce na nádobí odešel ovládací panel- jde do něj proud jak má,ale on je zničený vlivem horké páry,která na něj šla, při otevření po umytí. že opravit nejde a nový panel stojí 5000 ! to už je jak nová myčka. nová sice stojí víc ,ale nemáme ani na tu opravu. nejde někde splašit starší náhradní panel? nebo neplete se opravář? že by se to dalo přece jen rozebrat a opravit? dík .

A ten panel nedělá nic? Nesvítí, myčka nejde zapnout? Nejčastěji je tam jen "studený spoj" - vlivem páry tam shnije nějaká cínová pecka a pak to nepracuje, jak má. Třeba by stačilo ty spoje, které jsou viditelně zoxidované, prohřát pájkou. Při té příležitosti vytahat všechny konektory, prostříknout Kontaktolem a vrátit zpět.

že tam opravář viděl na nějakých plošných spojích tmavé -asi mastné fleky. panel nesvítí, nereaguje . úplně mrtvý. předtím myla a když končil program zhasla a přestala jít. už jsem vyřídila otci váš nápad. díky moc. před časem jsme opravovali plynový kotel- taky chtěl servisák vyměnit drahou součástku bez opravy-že je neopravitelná. nakonec se to podařilo- nějaký vypálený cínový spoj - chvilka a téměř zadara,ale dodělal to strejda a našel to otec :-).

viděl na nějakých plošných spojích tmavé -asi mastné fleky

To já zase viděl spoustu mrtvých mašin, které jdou opravit. Mám na to v práci velmi šikovného kolegu. Mastné fleky lze téměř vyloučit, ale mohl by to být lak z plošného spoje - ten obvykle tmavne vlivem tepla. Začal bych tedy tím, že ten plošný spoj ze strany, kde nejsou součástky, očistíte lihem (starý zubní kartáček namočený v lihu či isopropylalkoholu je ideál). Potom se podívejte na ty cínové pecky - ty pochybné mají obvykle jinou barvu, nebo praskliny. Jak jsem psal - prohřát.
Samozřejmě existuje i možnost, že ta pára vlezla kam neměla a zkratovala nějakou součástku, čili tohle celé bude k ničemu, ale za pokus to stojí.

Těžko říct na dálku, ale zpravidla nejjednodušší opravy jsou, pokud se zařízení chová úplně mrtvě.
Postup: přívod, hlavní vypínač, na desce elektroniky zdroj (diodový můstek, stabilizátor (int. obvod)-nejčastější závady bývají právě v napájecím zdroji elektroniky. Samozřejmě optická kontrola spojů, ale přeletovat jen takový spoj, který je viditelně vadný. Při přeletování všech spojů se často udělá víc škody, než užitku. Okolo řídícího procesoru raději páječkou nedělat nic. Tam je studený spoj málokdy.
Většina elektronických součástek, mimo procesoru a podobných obvodů, se dá ověřit pomocí obyčejného multimetru. Ale přece jen to není pro úplného laika. Ono totiž dnešní servisáci nejsou opraváři,
ale "výměnkáři" Umí pouze vyměnit celý náhradní díl a nic víc. A i kdyby to uměli, je pro ně lepší, než namáhat mozek, vrazit tam téměř bezpracně díl za 5 litrů a mít v kapse cca 2tis. na marži.
Samozřejmě je li závada v řídicím procesoru, je kutilská oprava prakticky nemožná, už proto, že stěží seženeme naprogramovaný procesor.

Ještě k tomu čištění jak píše Kurt. Na té straně elektroniky, kde jsou ty cínové pecky a nejsou tam součástky, tak tam u dnešní elektroniky součástky zpravidla jsou, ale jsou tak malé že na první pohled nejsou vidět. Při neopatrném čištění by se mohly poškodit. Například tam mohou být odpory, ve formě natištěných černých obdélníčků. Pokud je umyjeme pryč, můžeme to zahodit.;-)

Natištěný odpory jsi neviděl? Podívej se třeba do mob. telefonu, takové černé obdélníčky mezi plošnými spoji. Samozřejmě se netisknou na ingoustovce, ten výraz jsem použil pro představu a umýt by se daly samozřejmě jen nějakým drhnutím ale opatrnosti je v tomto případě potřeba.:-);-)

Ale to nejsou tištěný odpory. To jsou SMD odpory, ty se netiskou, ale osazují tímto. Jelikož se jedná o uhlíkovou vrstvu na keramické destičce, tak to vodou, ani lihem umýt nejde. Leda tak mechanicky ulomit.
A i tak to vydrží docela dost, protože při opravách ve výrobě se to běžně čistí isopropylem a drhne kartáčkem (očištění od tavidla).

Miluju tyhlety "profi" opraváře. Neserou se s tím, prostě to celé vymění a hotovo.
Když před rokem přestala fungovat rodičům myčka, stačilo rozebrat řídící jednotku a vyměnit přismahlé relátko. A myčka šlape dál.
Součástka stála 30 Kč.

Oni jsou k tomu tlačení. Na nový díl jim dá dodavatel záruku - představ si, že jedeš někam třeba 20km na opravu, abys vyměnit relátko za padesátku. Za 3 měsíce uhnije relátko vedle a co? Na opravu je záruka, čili tam jedeš těch samých 20km, jenže tentokrát už za svý a v rámci reklamace si vyměníš další relátko, který zaplatíš taky ze svýho. Není lepší vyměnit panel komplet? Dokonce je možná lepší tu opravu nedělat vůbec, protože v tom prvním případě jsi v mínusu už po první reklamaci.

Jsou k tomu tlačeni ale je to otázka přístupu. Já dělám opraváře skoro 40 let. (svářečky) Tedy ještě "ze staré školy", tedy ještě opravuji, pokud se oprava dílu vyplatí(zákazníkovi). Záruka na celý stroj je jen při nákupu nového. Záruka na opravu je jen na vyměněné díly a práce s tím spojené. Takže vyměním li například to relátko a po čase odejde jiné, záruka se na to nevztahuje. Kdyby tomu tak nebylo, opraváři by nemohli existovat, protože například po výměně ventilu u aut. pračky by zákazník v rámci reklamace mohl požadovat výměnu třeba čerpadla, motoru a podobně. To by servisy dlouho neustály. :puff:

Takhle nějaké fotky co je na nich něco vidět by nebyly špatné.
A těch opravářů bych se zastal. Pokud jsou ze značkového servisu, tak asi mají mějaké předpisy kterými se musí řídit. Teď, kdy se k nám dostávají manýry z USA kdy každý žaluje každého za cokoliv - pokud by třeba opravená myčka chytla plamenem i kdyby to s opravou nesouviselo, na nějaký soudní spor by to určitě vydalo. Případně pojišťovna by to mohla brát za vítanou záminku jak se vyvléci z placení škody.