Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zlomená střelka

Potřebuji poradit postup, jak nejšetrněji otevřít dveře, u kterých došlo ke zlomení střelky zámku a zbytek té západky je tlačen pérem do futer, takže dveře nejdou otevřít. ( Domnívám se že prvotním úkolem bude "vydlachnit" nějakým způsobem to tlačící péro a potom se snažit tu západku dostat zpátky do zámku (mezera mezi dveřmi a zárubní je celkem dostatečná). Myslím si, že by to mohlo jít vyvrtáním díry pod kováním až do zámku a tou potom to péro nějak eliminovat. Nevím ale ve kterém místě a jestli to takhle vůbec půjde. Zjistil jsem, že to vůbec není ojedinělý problém, ale tady v práci je to samá ženská a ty jenom vědí, že se jim to také stalo, někdo ty dveře otevřel, ale nevědí jak. V jednom případě se to řešilo zničením dveří (rozštípáním), ale to bych nechtěl. Tady bylo omluvou, že za těmi dveřmi bylo malé dítě a tak to bylo nejrychlejší řešení. Byl bych rád, kdyby někdo mohl sdělit své zkušenosti a poznatky. Až přijdu domů z práce, zkusím je uplatnit. Díky.
Ještě poznámka - ke dveřím je přístup z obou stran

Velký výběr odkládacích stolků do vašeho obýváku (inzerce) (reklama)

Bohužel řešení vašeho problému se bez částečného rozštípnutí dveří neobejde. Střelka tímto způsobem praská poměrně hojně a dveře jdou otevřít opravdu jen mírným násilím. Tedy pokud otvírá někdo, kdo ví co dělá. Tím dojde k podélnému rozštípnutí rámu dveřovky kolem zádlabu pro zámek nahoru a dolů. Není to moc. Jen něco kolem 30 - 35 cm. Takto oteřené dveře jdou velmi lehce opravit. Po vyjmutí poškozeného zámku se prasklina rozevře nějakým vhodným páčidlem a do praskliny se zakape lepidlo. Pro svépomoc je nejdostupnější disperzní Herkules. Lepidlo je nanesené, takže nyní už stačí dveře stlačit truhlářkými svěrkami a nechat 24 hodin zaschnout. Po uplynutí této doby se dveře mohou přetmelit, je-li to nutné, přelakovat, znovu osadit zámkem a používat dále. Kdo nebude vědět, nepozná že jsou dveře opravované. Kdo nemá tolik času, trpělivosti a možnosti, obyčejně dveře prez prasklinu jen přešije několika vruty a zalákne hlavičky. Není to sice řemeslné, ani příliš estetické, ale účel to splní a dveře slouží také dál.

Mám bohužel bohaté zkušenosti se stejným problémem ]:(

Po poslední vykopávačce dveří jsem namontoval do všech dveří nové zámky (Hobes). Střelky v nich vypadají na rozdíl od těch dosavadních jakoby_litinových pofidérností více železně.

Obvykle používám speciální úzký a tenký majzl "na rozbití zbytků střelky" (mezi dveře a futra), nejde-li střelka zatlačit různými háčky, strkanými tamtéž. Definitivním řešením je pak silný kop do dveří v místech zámku (klika odstraněna). Dveře mi ještě nikdy nenapraskly, hůře to ovšem vypadá s vybráním ve futrech :-/

Taky jsem si to zkusil :-( , je to nějaká divná hliníková slitina.
Řeším to následovně,(stojíš na straně kde se dveře otevírají k tobě):vyvrtat 27mm(nutno zkontrolovat typ dveří a futer aby se vrtalo do místa střelky) nad vodornou osou kliky otvor průměr cca 4mm do futer, pod úhlem 45 stupňů těsně u dveří.Směrem do dveří.
Vrtání: ze začátku kolmo a po mírném navrtání přejít na sklon 45 st.
No a když je otvor tak šťóórat..zatím(3x)se mi to vždy povedlo bez ničení dveří a zůstane malý otvor pro další problém se zámkem...:puff:

Děkuji všem za názory a rady. Dveře jsou již otevřené. Když jsem dorazil domů, byla už manželka domluvená se zámečníkem sídlícím v naší ulici a tak jsem si počkal až je otevře odborník. Začal ze strany kam se dveře neotvírají a kde je zámek přikrytý pouze tím sololitem. Použil metodu "brutal force", takže rozšířil pod štítkem otvor pro kliku směrem nahoru, zámek po částečném odvrtání rozpáral a sřelku vyndal. Když namontoval nový zámek (HOBES - jak píše L-Core) a vrátil štítek zpět není nic poznat. Samozřejmě, že dveře poškozené jsou, ale není to vidět a myslím, že dalších 20 let ještě vydrží. Když už byly otevřené tak se dostavil soused se svými zkušenostmi a v podstatě říkal totéž jako Sancho, akorát tu dírku do futer vrtá proti střelce podél zdi a potom šťourá a snaží se ji vytlačit zpět do zámku. Tento postup je ale možný jen pokud má člověk možnost přístupu ze strany, kam se dveře otevírají. Já jsem měl k dispozici přístup k oběma stranám dveří a tak mě mrzí, že jsem tento postup nezkusil. Zajímalo by mě, jestli by se podařilo střelku zasunout zpátky do zámku, protože ta byla "vyjetá" z vodítek v čele zámku a tak dost pochybuji že by se to podařilo (trpělivosti také nemám na rozdávání). Ještě jednou všem děkuji za příspěvky k problému a označuji za vyřešené

Taky se nám to stalo. Jestli jsou panty šroubované a je k nim přístup, tak plátek pilky na železo( ten oboustranný neboť je širší), rukavice a za polohlasného klení řežeme.
Uříznutí tří pantů cca půl hodiny. Dveře se pak vyndají. Pak se musí pomocí vývitníku vyšroubovat ty zbytky uříznutých pantů z vysazených dveří a koupit nové o stejné hloubce a průměru. Na to pozor.
Varianta druhá vyvrtat do futra vedle kliky z té správné strany dírku cca 6mm a háčkem z drátu přesvědčit ulomenou západku, aby vypadla do futer.

Jde o to, kde se to zlomí...když hlouběji v zámku (jako dnes mi), tak ulomený kus nemá místo na vypadnutí do futer, tzn. musí se vrátit zpět do zámku. Při tom šťourání ve vyvrtané dírce je dobré, když je zmáčklá klika...zlomený kus jde snadněji zašťourat do dveří, protože se nepřetlačujete s pružinou, která tlačí zápatku ven ze zámku...kdybych to věděl, měl bych otevřeno podstatně rychleji.

Mi jsme to vyřešili tak, že jsme vysekli vedle futra asi 3x5 cm díru ve zdi, uvolnili, zamázli. Dveře - žádný zásah :-) Ale byl to profesionální(otvírač), který otvírá pro hasiče a ten nám řekl, že kdyby věděl do čeho jde, tak nepřijel :-D Laboroval s tím 2 hodiny, protože klika je u stěny a nebyl k tomu přístup.

Tak jsem si sem šel dneska pro radu a nakonec jsem zjistil, že už nejsem první. :-) Dneska se mi to právě taky stalo. Bohužel počítač na druhé straně dveří, tak jsem si rady přečetl až po tom co jsem po dlouhém laborování nakonec dveře vykopnul. Bohužel mi nepraskly jen po délce ale i kousek napříč. No pokusím se to opravit, ale asi si budu i zámky muset vyrábět sám, protože tomu zetalu, nebo z jakého nesmyslu se to vyrábí se věřit nedá. Praskne to samo od sebe, aniž by se s dveřma třeba bouchlo. Kdybych za dveřma zůstal na straně pantů a bez nářadí, tak nevím nevím. Asi bych se musel podhrabat. Pro jistotu si všude aspoň připravím ty dirky, pokud se mi poštěstí a zůstanu zrovna z té správné strany. :-)
Tak to jenom abych si někde trochu postěžoval a příští nešťastník věděl že v tom není sám. :-D

Taky s tím mám zkušenost, ale na začátek píšu, že dveře měli skleněnou tabuli.
Postup:1.) vyjmout sklěnou tabuli a vysvobodit případné osoby
2.) Demontovat kování
3.)Vzít si podobný zámek do dveří a kouknout, kde je pérko
4.)Vyvrtat otvor cca 10 mm přímo proti pružině(možná už při vrtání povolí)
5.)Odstranit pružinu
6.)Vzít šroubovák(vel do díry) a planžetu a pomalu zkoušet střelku vrátit zpět, ale v mém případě zatlačit do futer, je třeba vyzkoušet.

Uvedený postup jsem sám navrhl a vyzkoušel, když jsem to dělal bylo mně cca 12-13 let, takže pokud se toho nebojíte, tak dotoho. Dveře dodnes slouží a není na nich ani známky, pouze zůstala servisní dírka pod kováním, takže žádné násilné otevírání. Hodně zdaru.

Zkoušel jsem to vším možným a nešlo to. Akorát to bylo na nervy.3-[ Jednoduší je si na úhlovou brusku nasadit tenký řezný kotouč. Nejlépe o průměru 1mm a opatrně odřezat panty. potom dveře lehce vysadíte. 1 ks pantu stojí 20 kč. Za těch utracených 60 kč za tři kusy jsem měl ušetřeno mnoho nervů, a na dveřích ani škrábanec.:-D

Tohle už tady bylo kdysi řešeno.Pokud máte kovovové zárubně tak jak je už zde psáno vyvrtat otvor v místě střelky do zárubně a vyháčkovat střelku dovnitř zámku.Jde to a otvor vhodně zamaskovat přelepením, to záleží na vás čím.Litinové střelky nepraskají ale ty ze slitiny hliníku ano.

Teda já tohle viděl poprvé před měsícem, kdy jsme slavili kámošovi narozeniny a holčina (no teda paní) se takhle zabouchla na záchodě. Dostávali jsme jí tam odsud snad hodinu, páč pořád nechtěli přijmout (mojí ;-)) myšlenku, aby odřezal flexou pant a nejřív kutali do zdi vedle dveří, že to nějak vyšťouchnou. Nakonec se sejně řezalo, ale stačil jen jeden pant, ten horní, tak už se to vyhnulo a ostatní se řezat nemusí. Když už tak dva, ale třetí mi teda fakt přijde jako zbytečnost.
Co mě ale překvapuje, že to je takhle frekventovaný, myslel jsem, že to je fakt rarita, v životě jsem o něčem podobným ani neslyšel.

Dobrý den,frekventované to je dosti,alespoň v mém případě.Poprvé u záchoda,myslel jsem,že si někdo zevnitř hrál s klíčem,nastavil do polohy těsně před zamčením a bouchnutím dveří to zaskočilo,nebylo tomu tak,do záchoda se dá dostat přes koupelnu okýnkem,zamčeno nebylo,západka ve futru,futro dřevěné s kováním.Napadlo mě podívat se na druhé dveře ve kterém místě střelka je,proměřil,vyvrtal u záchodových do plechu kam zapadá střelka otvor asi pětkou vrtáčkem a střelku pomocí drátu nastrkal zpět do zámku.
Příště v práci u kanclu,stejnou metodou,jen jsem střelku nasměroval do futer,povedlo se během několika minut.
Další doma u sklepa ze dvora,dost se s dveřmi bouchá,nabobtnávají a čas od času nejdou zavřít,opět stejná metoda.
Další braňka ,která rozděluje dvůr,tam to šlo nejlíp,západka jde pouze za úhelník přivařený na trubce,spadla na zem a nic se nedělo.
Naposledy loni v létě,přišla dcera s vnučkou a šly k mojí mamce prababičce ,osmdesát let do jejího bytu ve stejném domě,kde bydlím i já.Najednou mám telefon,nemůžeme se dostat z bytu,vnučka šla ze záchoda,bouchla dveřmi od obýváku a praskla opět západka ve futru.Opět pětka vrták a kus drátu.
Možná se to někomu nebude zdát nedůvěryhodné,že toliko případů a jeden člověk,opravdu nekecám.
Naštěstí se ta západka dá koupit v Chlumci nad Cidlinou v železářství vedle PENNY za pár korun.:-)

Dva roky, dva případy. Pokaždé na té straně dveří kam se neotvírají.
Poprvé půl hodiny páčení až se prasklá střelka natočila tak že přestala dveře blokovat (byla rozpadlá na 3 části)- mírně odřené dveře po páčidlu. Dveře tolik nepřiléhali k futru, tak to šlo.
Podruhé včera večer, vysvobozování malého dítěte z koupelny malým oknem. Dveře mnohem těsněji přiléhají k futru. Páčení získalo jen malou vůli, planžeta nepomohla. Pomohlo vrtání desítkou (menší nepomohl) vrtákem do dveří v místě kde je střelka a otočení zlomené a vzpříčené střelky tak, že spadla níže. Je to peklo. Dveře s dírou, ale odřené méně než první případ. V obou případech je ale poškození nepatrné a kdybych měl chuť dá se se spravit štětkou... ale chuť mě přešla. :-)
Díky za tip na Chlumec, nemám to daleko. :-)

Dobrý den také mě se zasekla a zlomila západka a dveře nešly otevřít. Naštěstí to byly dveře od obyváku kam je přístup z obou stran. Tak jsem ze strany kam se dveře otevírají vyvrtal do futer díru a zkoušel západku zatlačit dovnitř. Ale byla tak pevně zaseklá že s ní pohnout nešlo. Tak jsem odšruboval štítek a pod ním jsem větším vrtákem odvrtal ve dřevě větší otvor. Potom jsem odvrtal plechový kryt zámku a tenkýma kleštěma vypreparoval rozbité části západky a z futer jsem konečně odtlačil západku do dveří. Takhle by šel asi odstranit i zámek nejen západka. Nakonec jsem zažehlovací páskou zakryl otvor ve futrech, namontoval nový zámek a ani není nic vidět po opravě protože štítek vše zakryl. Rady že se rozštípají dveře nebo se flexou odřezají panty se mě nezdají. Je potom velký nepořádek.

Zrovna před chvílí jsem tento problém řešil.Vyvrtat stačí i malou dirku staří 5mm, zhruba 1.5 cm nad klikou a střelka povolila. Nešla vyháčkovat z futra tak jsem ji odvrtal otvotem mezi dveřmi a futrem zboku.Nic není zničené ani odřené.

Řešil jsem podobný případ a podařilo se mi dveře bez poškození vypáčit.
Dostal jsem postupně páčidlo z boční strany mezi dveře a futra na straně zámku a zabral jsem tak, abych tlačil dveře k pantům. Zapružilo to a západka ze z futer vysmekla.

Můj případ byl ovšem snazší v tom, že:
- dveře jsou plechové (do sklepa); jsou tedy trochu poddajné a na vzhledu tak nezáleží
- horní pant byl přidělaný na šroubech, asi z nějakého předchozího případu; mohli jsme ho tedy odšroubovat, dostat se páčidlem mezi dveře a futra seshora, kde byla větší vůle, potom jsme střídavě dvěma páčidly postupovali na stranu co nejblíž k zámku.

Na druhé straně to bylo těžší, protože:
- zámek je bezpečnostní, takže z vnější (mojí) strany nešel sundat kryt zámku ani odmontovat koule
- zeď je panel, takže sekání a vrtání do zdi je větší problém.

Nakonec se ukázalo, že západka dál funguje, nebyla prasklá, jen tam byla nějak zaseknutá. Tak nevylučuji, že v budoucnu budu taky potřebovat některou násilnějších metod. Doufám, že až se to příště přihodí, budu zase na vnější straně dveří.

Právě jsem řešil totéž. Prosklené dveře, přístup jen ze strany, kam se zavírají, plechová futra. Po dlouhém laborování jsem si naohýbal ocelový drát průměru 3 mm do pravoúhlého Z (délky úseků 25, 60, 60), ten krátký konec na svislo zasunul podél dveří v místě střelky, pak otočil a tlačil s ním do střelky a viklal na všechny strany, až střelka zajela zpět do zámku. Přitom jsem měl sundanou kliku a kování kvůli lepší manipulaci. Když se dveře otevřely, střelka vypadla ven a pružina tam zůstala.
Trvalo to kratší dobu, než tenhle článek. Dveře vypadaly, že doléhají na těsno, ale drát se tam pohodlně vešel a nic nepoškrábal.
Předtím jsem ale hodinu zkoušel odemknout zámek, než mě napadlo starou plastovou kartou (planžetou?) zjistit, že nevisí závora, ale jen střelka a kde přesně je.