Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Používání zvlčovače vzduchu

Zakoupili jsme si zvlčovač vzduchu, nejdříve jsme brouzdali po internetu a potom si nechali poradit, jedná se o zn. TEFAL Boby Home.Nebyl zrovna levný.Důvod zakoupení, nemocné průdušky a suchý vzduch v bytě. Používáme ho od vánoc,a zjšťujeme zamlžení televizní obrazovky,šedý šlem na knihách a pod.,Zvlhčovač nepouštíme naplno, vhlhkost měříme dle přiloženého vlhkoměru.Tento vlhkoměr dává studenou páru, je to štelovatelné, nádobka je na cca 4,5 l, a má to kontrolku v případě,že už voda v nádobce není.V průběhu dne dosti větráme.
Chtěl jsem se hlavně optat, zda si neuděláme větší škodu než užitek.Je pravdou, že se lépe dýchá.Děkuji za rady i zkušenosti.

Vidím, že mě berete za slovo,

Mýlíte se. Kdybych tak činil, jistě bych se pozastavil nad termínem "zvlčovač", jež jste již čtyřikrát v tomto tématu použil, a který lze tedy jen stěží považovat za překlep.

U ultrazvukových zvlhčovačů je tento popsaný jev žel běžným. Souvisí s tvrdostí používané vody - u parních se nekoná, neboť tam se minerály vysrážejí na topném tělese, které je k tomu uzpůsobeno.

..šedý šlem...

jojo, ten svinčík byl všude, takže jsem zvlhčovač hodil do skříně a tam taky zůstane. Mně to ani nemrzí, protože byl za kaček z Lidlu ačkoliv taky umí štelovat vydatnost, ale co jsem zjišťoval, je to šedivé svinstvo nepříjemným vedlejším produktem snad všech ultrazvukových zvlhčovačů bez vyjímky.

Příliš suchý vzduch v bytě je !! vždy !! důsledkem přílišného větrání a topení. Tato kombinace vzduch suší. Nadměrné větrání může být i nenápadné, důsledkem neutěsněných oken či bytových dveří, otevřeného komínového průduchu, atp.

Když je venku např.56% vlhkosti a já na několik minut / krátce / vyvětrám a doma jsem měl 20% tak jsem si myslel, že trochu toho vlhkého vzduchu z venku převezmu do bytu,asi jsem se tedy mílil.
Zaráží mě ten šedý povlak-šlem na všem, to mě bylo již částečně vysvětleno předchůdcem,,,díky i za další rady

Záleží na teplotě toho venkovního vzduchu. Pokud má venkovní vzduch výrazně nižší teplotu než máte doma, ohřátím se rozepne a tím pádem klesne jeho relativní vlhkost. Možná odparníky na radiátor, květiny, akvárko, sušení prádla? Většina lidí má spíš opačné problémy :)

karelIV, 30.01.2011 06:43

Vlhkost 50% znamená, že by ve vzduchu určité teploty mohlo být 2x víc vody než je. Při 10 stupních to je třeba 2 ml vody na litr vzduchu. Když tento vzduch pustím do bytu, ohřeje se na 20 stupňů. Ale v takto teplém vzduchu se dá rozpustit ne 4 ale 20 ml vody na litr vzduchu. Takže ty 2 ml co v něm byly představují po ohřátí najednou vlhkost jen 10%, tedy velmi nepříjemné sucho. Přesto, že je v něm absolutně stejné množství vody, relativně je to málo. Nepříjemně sucho v bytě mají jen Ti, co si myslí, že větráním si zvýší vlhkost a kupují zvlhčovače. Ti co vědí, že větráním se vzduch suší a větrají minimálně či jen malými netěstnostmi oken, žádné zvlhčovače vzduchu nepotřebují.

Vetrat by se melo tak jako tak, telo potrebuje cerstvy vzduch. A pak uz zalezi na konkretnim bytu/dome, jak se s castou vymenou vzduchu vyrovna. Vyborne jsou v tomhle ohledu nektere materialy, ktere umi vlhkost ze vzduchu prijimat a pak pomalu vracet, napriklad hlina nebo nektere prirodni izolace. (To uz pisu jen v ramci diskuze; necekam, ze by pan Karel zacal v panelaku omitat hlinou.)

Obecně je pravdou, že "suchý vzduch v paneláku" je problémem domácností, kde jsou stará netěsnící dřevěná okna. Po výměně za nová plastová spíše lidi prskají, že se jim rosí, že mají doma vlhko a pokud jim poradíte, jak se správně větrá, přidají i glosu "To jsme nepotřebovali nový vokna, když teď všechno teplo stejně vyvětráme!".

Telo v klidu potrebuje vetrat 8 kubiku za hodinu. Ve spanku jeste o neco mene. Takoveto vetrani byva zajisteno jen pruvzdusnosti sten a netesnosti velmi dobre utesnenych platovych oken. Zalezi na vetru a venkovni teplote. Vlhkost vzduchu je pri takovemto vetrani pres 80 % a pokud jsou okna, rohy, preklady, atp. spatne zatepleny, vlhkost se na studenych mistech srazi. Pak je treba vetrat vic, aby byl vzduch sussi.

Zvlhčovač jsem také koupil kůli synovi má špatné průdušky a bydlíme v paneláku, a ten šedý film byl opravdu takřka po celém bytě, nejvíc je vidět na tv a jiných spotřebičích, ale je to všude i tam kde to není na první pohled vidět. Už leží roky ve skříni a dáváme moékrý ručník přes topení. Bohužel na tuto vlastnost zvlhčovačů nikdo nikde při koupi neupozorní. Používat se to však nedá, myslím že časem při používání zvlhčovače by odešla i televize a jiné spotřebiče, protože věřím že se to svinstvo dostává i dovnitř.

Jak jsem vyčetla, ztěžujete si zde na ultrazvukový zvlhčovač. Zkoušel někdo parní nebo dokonce adiabatický zvlhčovač? Pokud vím, s adiabatickými zvlhčovači tyto problémy nebývají. Také jsem jej měla příležitost vyzkoušet a s něčím takovým, jako jsou šedé šlemy na zařízení jsem se nesetkala. Pokud tápete, o jakou technologii se jedná zde najdete popis: zvlhcovace-vzduchu