Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připomenutí: od 1.9.2010 končí prodej žárovek 75W (až 99W).

Já zásobu normálních žárovek "do konce života" mám už od konce první etapy.

Od r. 2012 má být ukončen i prodej 40W žárovek. Jsme zvědav, co se bude dávat do křišťálových lustrů (místo dosavadních "svíček", asi ty úsporné zmotance :-?). Takové vybavení 16-ramenného lustru vyjde třeba na 5 tisíc (dnes za dvě stovky) - a to se přece vyplatí!

Úmyslně jsem to nedal do Zpráviček - tady je to více na ráně.

Já si nakoupil asi 50ks žárovek 60W. Jiný nepoužívám, mám je na chodbu, hajzlík a koupelnu. Někde mám úsporný, nebo svítím lampičkama, v kuchyni mám halogenky.
A vaše obavy, že se to bude nahrazovat úspornýma žárovkama jsou zbytečný, halogenky by se měly prodávat nadále - mají asi o 30 % nižší spořebu vůči klasice při stejné svítivosti. Nevýhoda je, že jsou to všecko malinký bulvy, pokud to nejsou takový ty modely se zpětným zrcadlem do lampiček. A taky to stojí asi osminásobně víc.
Takže až dojdou zásoby, narvu tam halogenky.
Po mrtvolným svitu LEDek nijak netoužím, úsporky taky moc v lásce nemám, mají furt hromadu nevýhod:
- občas málo vydrží
- dost drahý
- dlouhej náběh
- časem ztrácí svítivost, jakýsi nonamy z Globusu po dvou letech svítily sotva polovičním jasem.
- světlo je matný

Zajímavý tip! Díky.
Jen bych chtěl varovat neelektrikáře před nebezpečím smrtelného úrazu elektrickým proudem! :x:
Dále v případě požáru a dohledání jeho zdroje v tomto, neplnění ze strany pojišťovny atd.

Víte někdo, jakou mají životnost zmiňované halogenky oproti běžným žárovkám a jak vychází cenové srovnání? :?:
Ty drátky mi přijdou "slabší". Nesvítí společně s tou halogenkou? :-D

Křišťálový lustr není záležitost zbohatlíků, ale koncepce interiéru. Křišťálový lustr na to, aby se křišťálově leskl t.j. rozkládal světelné spektrum potřebuje svíčku, nebo klasickou žárovku. To nevěděl ani ekoterorista Bursík, když poprvé v životě uviděl na Pražském hradě křišťálový lustr.Tato trapná postava jak ze Švandrlíkových Černých baronů tam chtěla dát taky zářivky.
Holt bude to jak za prohibice v Americe. Bude pašovačka pro náročné a kroupy pro podnikavé.