Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Připojení elektriky na kliku u dveří.

Zdravím,
Co si teď přečtete, tak jste tu ještě určitě neměli :-)
Víte, chodíme s kamarádama na elektrotechnickou školu a nedávno jsme viděli video, kde si bratr z druhého bratra udělal srandu, že udělal okruh přes kliku a pustil tam nějaký proud a tomu bratrovi to dalo ránu, ale neublížilo.

ZDE VIDEO - watch

A teď k problému, jak by se dalo toto realizovat? Jaké napětí je bezpečné?
Děkuji za odpovědi a prosím nerozmlouvejte nám to.
ReeTos

To si jen dva blbečkové nahráli něco,co můžou dát na Youtube.Mají toho tam plno.
Proč blbečkové?Normální člověk by po první ráně buď přestal nebo prostě shrnul rukáv a otevřel přes něj.A první dotyk mu moc neublížil,tak pro se při dalších víc a víc svíjel?Je to celé nahrané,nevím,jak je ta klika izolovaná,že tam vedou oba dráty na kovové části a zároveň se pak obou dotýká.Kdoví,jestli tam vůbec nějaké napětí je,když je to nahrané.
Pokud máš ale potřebu někoho praštit,aby ale přežil,zkus třeba toto.
Ovšem jako studenti elektro byste měli sami něco vědět,co se dá a co ne.

No, hoši z jakési elektroškoly, nemám z Vás radost :-( Ne z kravin, které vymýšlíte, to je vpořádku - je to z oboru a tak se na tom i přiučíte.
Smutnej jsem z toho, že si s tím nevíte rady ale vůbec, principiálně! ]:(
Kantoři ve vás moc výraznou stopu nezanechali, když nevíte nic o reakcích živého organismu na elektřinu:
1) jak by se to dalo realizovat? No jedině tak, že dojde k uzavření elektrického obvodu - to musíte vymyslet buď tak, že dojde k dvoupólovému styku s klikou, nebo snadněji tak, že přivedete takové napětí, že ačkoliv člověk stojí na podlaze izolovaně, při dotyku s klikou se jeho tělo nabije na její napětí a průchod tohoto nabíjecího proudu je zaznamenán mozkem, jako nepříjemný.
2) jaké napětí je bezpečné Tato otázka je řešena příslušnou EN, kterou považuji za základ znalostí elektrikáře, byť ve stádiu studia - učte se hledat informace :-P

Princip, který by vám měl kantor říct jako první:
Napětí samo o sobě není nebezpečné - nebezpečný je proud, který organismem prochází a způsobuje svalové křeče, nebo třeba rozklad elektrolýzou... také až odumření a zuhelnatění tkání. Tkáně obsahují velké množství vody, která el.proud snadno vede a má účinky rozdílné podle toho, jak dotyk probíhá a o kterou tkáň těla se jedná. Podle úrovně porušení tkání dochází k podráždění nervové soustavy a vyhodnocení, jako nepříjemný pocit- nebo až bolest...

Tedy:
Uvedeného jevu lze dosáhnout při zachování relativní bezpečnosti (resp. jisté úrovně nebezpečnosti) tak, že sice použijete napětí daleko přesahující "bezpečné napětí" dle EN, ALE použijete zdroj s omezenou proudovou kapacitou - tedy takový, který je sice technicky schopen dodat takto (jinak) nebezpečné napětí, ALE není schopen dodat proud větší, než je bezpečný a po dobu delší, než je bezpečné.
A včíl babo raď: Jaký je bezpečný proud, když každý organismus má jinou citlivost, jiné parametry dotyku... a já vědomě nedodržím bezpečné napětí? Dokážu spočítat ten proud s dostatečnou bezpečnostní rezervou tak, aby se dostavila křeč v ruce, ale už ne křeč srdečního svalu? :-/

Na tohle téma si ale popovídejte s kantorem na té vaší elektrotechnické škole, já jsem jen tříletý, maturity prostý vyučenec a moje elektrotechnický vzdělání skončilo před 40ti lety. :-P

Realizovat sa to da tak ze sa pouzije zariadenie ktore obmedzi prud na bezpecnu hodnotu, a z toho vyplyva ze tam nebude pevne napatie, logicky. Neexistuje nejake bezpecne napeti ktore by kopalo, existuje len bezpecny prud. (resp. ne "bezpecny" ale taky ktory by nemal sposobit smrt, bezpecne neni nikdy nic).
P.S. ked sa takto pytas tak sa o take veci ani nepokusaj, nech vas to vsetkych nezabije. Take veci moze robit len niekto kto 100% vie co robi, a uvedom si ze ked sa nieco posere tak mozes skoncit v base na dozivotie.

sú to len Yourubery

z elektriky vedia len to ako zapojiť nabíjačku do zásuvky

momentálne máju 258 vzhliadnutí takže sú ziskový

robia reklamu sebe alebo inému na oplátku

už prváci na škole tohto zamerania vedia takéto blbosti a dávno už všetci osobne pocítili "ako to kope"

na videu sú len mizerný herci

Tak tabulku bezpecnych napeti jste snad meli ve vyuce, ne? http://www.wikiskripta.eu/index.php/%C3%9A%C4%8Din ky_elektrick%C3%A9ho_proudu_na_organismus - si kdyztak pocti, hodnoty jsou dole.
Nicmene, tudy cesta nevede...
Reseni jsou v zasade tri:
1)mekky zdroj proudu, idealne reseny jako vnitrne bezpecny. To muze byt treba malinkej trasformatorek 230/12V cca 1VA, kterej nejakym multivibratorem nebo treba 555 nakrmite do toho 12V vinuti a 230V vinuti bude kopat. Bezpecnost je tady dana prurezem a materialem jadra. Jeden pol uzemnit na topeni, druhej na kliku a pro jistotu vytrit.
2) impulzni indukcni zdroj. V nejjednodusi variante relatko zapojeny jako wagnerovo kladivko(za cenu jeho velmi kratke zivotnosti). Bezpecnost opet dana parametrama civky rele.
3) Kondik, nabijenej nejakym impulznim zdrojem(kterej ovsem muze mit mensi civku a podstatne vyssi frekvenci). Bezpecnost je dana dosazenym napetim a kapacitou kondenzatoru. Norma povoluje 50uC, no nebal bych se trosku pritlacit, ale ne moc.
4) samozrejme, neni to kompletni vycet metod, ale jiny metody jsou dost komplikovany.

Napatlal bych tu kliku něčím páchnoucím, možností se nabízí dost. Pro studenty elektrotechnické školy to bude jednodušší i bezpečnější a srandy si užijete taky kopec. Místo cukání rukou a foukání vzduchu na údek se budete chytat za nos a zvracet, to se bude kamarádům taky líbit.