Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Připojení elektriky na kliku u dveří.

Zdravím,
Co si teď přečtete, tak jste tu ještě určitě neměli :-)
Víte, chodíme s kamarádama na elektrotechnickou školu a nedávno jsme viděli video, kde si bratr z druhého bratra udělal srandu, že udělal okruh přes kliku a pustil tam nějaký proud a tomu bratrovi to dalo ránu, ale neublížilo.

ZDE VIDEO - watch

A teď k problému, jak by se dalo toto realizovat? Jaké napětí je bezpečné?
Děkuji za odpovědi a prosím nerozmlouvejte nám to.
ReeTos

No, hoši z jakési elektroškoly, nemám z Vás radost :-( Ne z kravin, které vymýšlíte, to je vpořádku - je to z oboru a tak se na tom i přiučíte.
Smutnej jsem z toho, že si s tím nevíte rady ale vůbec, principiálně! ]:(
Kantoři ve vás moc výraznou stopu nezanechali, když nevíte nic o reakcích živého organismu na elektřinu:
1) jak by se to dalo realizovat? No jedině tak, že dojde k uzavření elektrického obvodu - to musíte vymyslet buď tak, že dojde k dvoupólovému styku s klikou, nebo snadněji tak, že přivedete takové napětí, že ačkoliv člověk stojí na podlaze izolovaně, při dotyku s klikou se jeho tělo nabije na její napětí a průchod tohoto nabíjecího proudu je zaznamenán mozkem, jako nepříjemný.
2) jaké napětí je bezpečné Tato otázka je řešena příslušnou EN, kterou považuji za základ znalostí elektrikáře, byť ve stádiu studia - učte se hledat informace :-P

Princip, který by vám měl kantor říct jako první:
Napětí samo o sobě není nebezpečné - nebezpečný je proud, který organismem prochází a způsobuje svalové křeče, nebo třeba rozklad elektrolýzou... také až odumření a zuhelnatění tkání. Tkáně obsahují velké množství vody, která el.proud snadno vede a má účinky rozdílné podle toho, jak dotyk probíhá a o kterou tkáň těla se jedná. Podle úrovně porušení tkání dochází k podráždění nervové soustavy a vyhodnocení, jako nepříjemný pocit- nebo až bolest...

Tedy:
Uvedeného jevu lze dosáhnout při zachování relativní bezpečnosti (resp. jisté úrovně nebezpečnosti) tak, že sice použijete napětí daleko přesahující "bezpečné napětí" dle EN, ALE použijete zdroj s omezenou proudovou kapacitou - tedy takový, který je sice technicky schopen dodat takto (jinak) nebezpečné napětí, ALE není schopen dodat proud větší, než je bezpečný a po dobu delší, než je bezpečné.
A včíl babo raď: Jaký je bezpečný proud, když každý organismus má jinou citlivost, jiné parametry dotyku... a já vědomě nedodržím bezpečné napětí? Dokážu spočítat ten proud s dostatečnou bezpečnostní rezervou tak, aby se dostavila křeč v ruce, ale už ne křeč srdečního svalu? :-/

Na tohle téma si ale popovídejte s kantorem na té vaší elektrotechnické škole, já jsem jen tříletý, maturity prostý vyučenec a moje elektrotechnický vzdělání skončilo před 40ti lety. :-P

Napatlal bych tu kliku něčím páchnoucím, možností se nabízí dost. Pro studenty elektrotechnické školy to bude jednodušší i bezpečnější a srandy si užijete taky kopec. Místo cukání rukou a foukání vzduchu na údek se budete chytat za nos a zvracet, to se bude kamarádům taky líbit.