Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plán na propojení sudů na sahradě.

Dobrý den,
Potřebuji poradit. Na zahradě mám dvě bečky. Jedna je 500 L a ta druhá má 1000 L. Je to tam s těma střechama takové na prdlajs a zrovna ta menší bečka je u té větší střechy. Prohození beček není kvůli rozměrům možné. Když příjde 20 minutový příval, tak ta 500 L je okamžitě plný a přetíká. V té kubíkové je po dešti tak 200 litrů. Chtěl bych to spojit např 75 mm odpadní rourou a jak začne ta menší přetíkat, poteče tou rourou do té velké. Jsou od sebe asi 4 metry a výškově tak metr.
Poradíte mi, jak ukotvit ty trubky do těch beček? Neexistuje nějaká průchodka? Možná tam dám 100 rouru, ještě nevím. Nechci to mít nějaké zbastlené.
Díky, Tom

Ano. Od sebe jsou nějakých 3,5 až 4 metry a výškový rozdílo okolo metru. Beru vršky kádí. Myslel jsem, že na tom menším, co je výškově výš dám někde úplně u vrch trubku a samospádem ji navedu dolů a na tom spodním sudu ji dám taky někam k vršku. Nemyslím to tak, že se budou srovnávat hladiny, ale tak, že do spodního začne týct voda v momentě, jak horní začne přetíkat.

To opravdu použít nelze. Výškový rozdíl nádrží je jeden metr.
Horní nádrž by vždy vytekla až na dno, pak by se hadice zavzdušnila.
Pak při novém naplnění horní nádrže by k nacucnutí nedošlo.
I v případě, že by nádrže byly v takové výškové poloze, že by se hladiny vyrovnaly tak, že hladina dolní nádrže a hladina horní se vyrovnaly tak, že by nedošlo k úplnému vyprázdnění horní a hadice se nezavzdušnila, nikdy by nedošlo k naplnění horní, vždy by vytekla i za cenu přetečení dolní. 8-)

Zadej do googlu "stěnová průchodka šroubovací (průměr)" a google najde.
Např: http://www.jezirka-zahrada.cz/produkt/pvc-stenova- pruchodka-sroubovaci-75mm http://eshop.jezirkabanat.cz/product/pvc-stenova-p ruchodka-75-x-63-x-2-1-2:491/
Na to už nějak novodurovou trubku napojíš třeba lepením.
V horní části horního sudu udělat díru a připojit průchodku. Do spodní nádoby může vést vrchem.

Nevím, jak je velká střecha, ale při výškovém rozdílu metr a vzdálenosti čtyři metry to je takový sešup, že 75mm trubka pobere i slušný slejvák.
:puff: