Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak hluboko dělat základy na zástěnu?

Ahoj všem.
Chystám se udělat na chatě venkovní zástěnu na sprchování. Jedna strana bude uchycená do stěny chaty a zbytek bude podepřen trámky.
Rozměry budou 2x1m a výška kolem 2m. Vevnitř nejspíš polykarbonát a zvenku obložím dřevem.
Můj dotaz je, jak hluboko je potřeba vybetonovat patky pod trámy?
Za rady předem děkuji a případné podrobnosti rád upřesním.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Asi bude záležet na podloží, podle mě by tam stačila jedna kostka ztraceného bednění, např. 500×400×…
host 19.11.2025 19:16
host
Takže do hloubky jen těch 25cm? Je tam celkem tvrdá půda, samej šutr. Zvažoval jsem i variantu tam z…
Karelll 20.11.2025 15:44
Karelll
Pokud máš k dispozici zemní vrták, tak místo ztraceného bednění by šla použít odpadová trubka KG, do…
host 20.11.2025 18:58
host
Na zemní vruty jsem taky koukal, ale nevím jestli se časem nevykloktá. Přece jen se o zástěnu občas… poslední
Karelll 21.11.2025 21:03
Karelll
Jde o to jak budeš mít odvedenu vodu. Spadnout to nespadne, ale v zimě to může zvedat mráz a bude se…
nerady 19.11.2025 19:25
nerady
Voda asi samospádem po betonových dlaždicích pod povrchem. Místo je lehce z kopce, tak by to mohlo s…
Karelll 20.11.2025 15:46
Karelll
Určitě bych vodu odvedl nějakým podpovrchovým potrubím do kanalizace (pokud nebudeš používat saponát…
nerady 20.11.2025 17:02
nerady
Všechno je ve fázi plánování, takže v ničem nemám zatím jasno. Nicméně závěs na konstrukci tam je te… nový
Karelll 21.11.2025 20:58
Karelll

Pokud máš k dispozici zemní vrták, tak místo ztraceného bednění by šla použít odpadová trubka KG, do ní nalít beton a zapíchnout ocelovou patku, do které se přišroubuje trám.

Nebo existují zemní vruty, to asi znáš. Jak jsem psal, záleží na místních podmínkách a jak moc to chceš bytelný.

Na zemní vruty jsem taky koukal, ale nevím jestli se časem nevykloktá. Přece jen se o zástěnu občas opřu, případně na ní bude tlak při větších bouřkách atd.
Vrták si zkusím vypůjčit, slibuji si od toho ulehčení práce při kopání. Ale původně jsem myslel, že prostě do díry naleju beton a zpevním několika roxory. Ta trubka mě nenapadla.

Jde o to jak budeš mít odvedenu vodu. Spadnout to nespadne, ale v zimě to může zvedat mráz a bude se to křížit. Klidně bych to uchytil celé na stěnu chaty a na dva venkovní rohy bych dal "štelovací" nohy z nerezové závitové tyče.

Určitě bych vodu odvedl nějakým podpovrchovým potrubím do kanalizace (pokud nebudeš používat saponáty tak klidně i do dešťové). Co se týká té zástěny, jde o to zda bude z jedné strany otevřená (jen závěs) nebo tam chceš dělat nějaká dvířka. Nepíšeš jaká bude podlaha. Myslel jsem to zavěsit celé na dům a konce dvou kolmých stěn opřít o betonovou podlahu pomocí závitových tyčí zapuštěných do svislých trámků. Jde v podstatě o "odlehčení" stěn co budou viset na domě. Určitě jde jen o sprchu k bazénu a pokud bych nechtěl, aby na mne koukal soused tak bych tam pouze pověsil na jednoduchou sklápěcí konstrukci nějaký závěs. To co chceš dělat bude jen zbytečně zabírat prostor v době kdy to nebude využíváno a to je 8 měsíců v roce.

Všechno je ve fázi plánování, takže v ničem nemám zatím jasno. Nicméně závěs na konstrukci tam je teď a není to již dostačující. Při nižších teplotách, nebo větru je to nepříjemné. Takže proto pevné stěny. podlahu pravděpodobně udělám z nějaké plastové nebo dřevěné skládačky vhodné do mokrého prostředí.
Jak hluboko bych tedy měl udělat základy na sloupky, abych se vyhnul problémům?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru