Zlepšení chodu starého šicího stroje
Dobrý den,
vlastním šicí stroj veritas 3014/35, funkci splňuje, ale trochu mi vadí, že se hůře "rozjíždí" a v určité pozici otáčení motor "jiskří"(a nejede dál, dokud se nepřidá na rychlosti), což si myslím může být způsobeno, že něco někde drhne(šicí stroj jsem promazal univerzálním olejem na stroje). Rád bych znal názor zkušenějších jedinců, popřípadě nějaké připomínky. Omlouvám se za můj slovník, snad alespoň trochu dává smysl. Rád opdovím na doplňující otázky.
Děkuji za odpovědi.
zkus sundat řemínek a zjisti rozběh bez zatížení , označ si polohu řemenice jestli to je stejná poloha ,jinak to bude odporem stroje v úvrati. zkontroluj uhlíky zda nejsou krátké. motorek se dá na bazaru koupit za slušnou cenu
Sundal bych opatrně hlavní kolo stroje, a koukl jestli pod ním není namotána nit která se tam mohla dostat při navíjení cívky do člunku
Tenhle stroj se nikdy sám nerozjížděl (máme pravděpodobně ten samý nebo podobný, motor se dodával zvlášť, byla i varianta nožního pohonu lidskou silou), proto je tam ten kotouč, kterým se postrčí. Je to jeho vlastnost, motor prostě nemá takovou sílu, aby ten stroj rozjel. Aspoň jsem to tak viděl provozovat, lehce se našlápne, ono to tak jako vrní (ve vašem videu mi nejde zvuk, tak neposoudim) a s rozběhem se mu pomůže. Když přidáte plyn, tak si akorát přišijete prsty.
Jiskření jsem teda nikdy nepozoroval.
Jinak namázání a vyčištění zmiňujete, když se na něm šije, tak se to dělá na dnešní dobu (kdy je všechno samomazné a bezúdržbové) docela často (teď z hlavy nevím jestli každý týden nebo dva, musel bych se zeptat, ale prostě pokud se nešije tak často, tak to znamená prakticky před každým šitím).
Nitě pod kolem jsem taky před několika lety vyčistil, čímž jsem ale dosáhnul jen toho, že ta spojka teď občas prokluzuje (předtím byla spojená napevno a jehla šla i při navíjení cívky, a protože jsem to tak vídal odjakživa, ani jsem nemyslel, ža by to mělo být jinak), takže zpětně si říkám, že jsem se do toho neměl hrabat, když to tam nevadilo 30 let.
Mimochodem nedávno jsem vzpomínal na prodejnu ve Strašnicích u bývalého nádraží, kde jsem do tohoto stroje sehnal řadu náhradních dílů (naposledy síťovou šňůru a řemínek) a přijde mi, že už tam neni, tak nevím, kde budu shánět náhradní díly, až budou potřeba příště.
Prodlužující spojka jde snadno seřídit,po sejmutí matice se posune nebo otočí vložena podložka s nosy tak aby šlo více utáhnout,a pak se znovu našroubuje matice,zajistí červeném.a pohyb mezi nosy by měl stačit k uvolnění hřídele při navíjení. Jinak ano mazat před každým šití,olej musí být hodně řídký a vysychá.
Nemazaly to vaše matky tím lněným olejem na šicí stroje? Jestli motorky TUR bez postrčení rozjely Minervy i Luczniky, tak Veritas by měly také.
Poprosím - nepíš takéto voloviny. Vieš vôbec na čo je tam vpravo to koliesko? Nie na to, aby si rozbehol motor, ale na to, aby si mohol hýbať s ihlou hore dole, keď ju chceš vymeniť, alebo zaviesť niť. Motor sa musí rozbehnúť sám! Pokiaľ sú zodraté uhlíky - prejavuje sa to týk iskrením - veľký prechodový odpor pri nedostatočnom prítlaku uhlíka na komutátor. Taktiež - je potrebné čas od času vyčistiť aj pohybový mechanizmus a nastavovač stehov. Niektorí používajú olej na stroje a bicykle, ale to je len dočasné riešenie (olej sa časom "vystrieka" von) - najlepšie je po vyčistení použiť vazelínu na šijacie stroje (tiež nazývaná strojová vazelína pre jemné ozubenia) - netreba jej veľa, len povlak. Vazelína sa bude súčiastok a prevodov držať (na rozdiel od oleja).
nepoužívané stroje se nejdříve rozhýbaly pomocí ptroleje, očisitly se hadrem od zatuhlého maziva a pak se pazaly olej + petrolej 1:1..alespoň to takto dělala moj míti vyučená švadlena..stroj SINGER
jinak různé návody: ve formátu ZIP
opravy%20sijacich%20strojov%20v%20domacnosti.zip