Sklípek
Zdravím,
v domě, který jsme koupili proběhla kompletní rekonstrukce, která se bohužel vyhnula malému sklípku pod chodbou.
Sklípek budu dávat dohromady, ale potřeboval bych se zeptat, jak to mám udělat, abych něco nepokonil. Zatím jsem udělal jen nové, dřevěné padací dveře.
1, Po obvodech se sype omítka, takže ta půjde pryč a natáhnu to perlinkou a lepidlem - dotaz č. 1 zní: nepřestanou kvůli lepidlu zdi dýchat? Abych lak neřešil nějaký problém...
2, Uprostřed sklípku předchozí majitelé postavili takovou parádu ze 4 trámů, která podpírá stropní, betonové desky. Tý se chci zbavit. Napadá mě sehnat traverzu, tu připlácnout na strop a pod ní vyzdít na dvou stranách (podél zdí) nosné sloupy, abych měl místo uprostřed místnosti. Můžu to tak udělat? Nebo je nějaká lepší rada? Strop asi úplně nespadne, ale trámy tam budou proto, aby se strop neprohýbal.
Na zemi je hlína - tam přijde štěrk + nejspíš betonová dlažba, která je určená k prorůstání trávy, aby podlaha nebyla úplně bez přístupu vzduchu.
Fotky v příloze
Za veškeré postřehy předem děkuji
Nebudu se vyslovovat k okolním stěnám. Neznám složení stávajícího zdiva, určitě je porušená izolace a nepíšeš nač sklep budeš používat. Ohledně výměny trámu za traverzu, můžeš místo stavění sloupů využít například zabetonované sloupy svařené ze dvou úček. Nezaberou tolik místa a po vyheverování traverzy tam můžeš bez problémů naklepat plechy na vyklínování. Nepíšeš rozpětí ale Íčko bych viděl tak 20 cm na výšku. Podle fotek stropu tam žádnou krásu neuděláš.
Při výměně trámu si udělejte provizorní stojky, aby se vám strop přece jenom nepohnul. Je jedno, jestli bude traverza na vyzděných sloupcích a nebo na kovové stojině, ale v každém případě nepodcenit tvrdý základ. Omítky bych udělal vápennou maltou, je to sklep, zdá trochu vlhký a vápenné omítky nejlépe odolávají plísním. Ten módní záměr s lepidlem a perlinkou bych se bál použít, uzavře stěnu a pokud někde povolí, tak se to hůř opravuje.
Ad omítka: Přesně. Nebo pokud je sklep z klasických cihel, omlátit až na cihlu a maximálně mastnou maltou vyřešit spáry.
Strop bych provizorně podložil, odstranil pak tu „parádu“ a místo ní bych dal ocelové „íčko“, které bych na obou koncích zasekal do zdi. Žádné sloupky. Vysekat dvě kapsy, jednu hlubší, aby bylo možné íčko vložit. Po usazení by mělo být tak patnáct, dvacet cm na každé straně. Před zazděním odspodu zaklínovat (použít třeba dřevěné klínky z tvrdého dřeva), aby bylo na doraz k stropu. Stěny bych normálně nahodil maltou a případně naštukoval. Žádnou perlinku, nevím proč se všichni zbláznili bez přemýšlení do perlinky. Ta byla primárně vyvinuta pro srovnání při zateplování domů. Dokud žádná perlinka neexistovala, také se nahazovaly stěny a drží dosud.
Parone ono uložení "íčka" do kapes s horním vlezem do sklepa bez oken bude asi problém kvůli větší délce, než je délka místnosti. Nicméně je to tak třeba možné udělat ze dvou kusů se středovým sloupem. Jak popisuješ jsem to už ve sklepě dělal ale měl jsem tam okna, kterýma jsem ty "íčka" nasouval. Ono i "cvičení" s 20 cm vysokým "íčkem" o délce cca 4 metry bude záživné.
No když je to pod chodbou, tak by možná stačilo íčko jen 150, nebo 160. Já bych si možná pohrál tak, že bych dal íčka napříč a z toho jedno až k hraně otvoru a do toho bych navařil podél otvoru další, které by pak bylo kratší a tím pádem lehčí. A tak by možná stačilo použít íčka i 140.
Klidně to tak může být, bohužel ani jeden z nás neznáme jak je udělaná podlahová konstrukce, jak je stará, proč to dole prasklo atd. Já si jen vzpomněl když jsem ty traverzy zasekával, jak jsem je tahal sklepním okýnkem a jakej to byl vopruz.
Já dělal půdní vestavbu, trámy byly dlouhé 7 metrů, kapsy na každé straně cca 30 čísel - a jedna strana prostě musela jít durch celou podzednicí (půl metru) aby to tam šlo narvat. A vopruz to teda byl - zejména manipulace s trámy na půdě...