Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr dřeva a jeho úprava, lávka přes potok

Potřebuju poradit od zkušených.

Na jaře budu dělat lávku přes potok, představa je dvě silnější fošny a napříč desky. Ty přibiju hřebíkama k fošnám. Přes lávku se nebude jen chodit, ale taky jezdit s plným kolečkem. Šířka lávky bude asi 150 cm, délka 4 m. Lávka bude nad potokem, takže permanentní vlhkost a voda; životnost ideálně nekonečná.

Nevím dvě věci:
1. Jaké dřevo zvolit pro desky, typ a tloušťka.
2. Jakým způsobem je ošetřit proti vodě.

Zatím se mi jeví jako prvotní nástřel tvrdé dřevo, neošetřené desky tloušťky 2.3 cm a ručně je svépomocí ošetřit vhodným olejem.

V tomto oboru nemám žádnou zkušenost a praxi, poradíte mi konkrétně?

Díky.

Pokud opravdu chceš použít dřevo, tak ho pořádně napustit teplou fermeží a pak vše natřít několikrát olejovou barvou. Nepřibíjet hřebíky, ale použít aku vrtačku a pozinkované vruty, které před zašroubováním klidně namoč do té olejové barvy. Vše natři před montáží a dovezením na místo. Nejvhodnější by byl asi akát ale ten neseženeš tak to udělej z modřínu. Pokud to natřeš jen shora, tak ti to od spodu shnije. Fošny dej na výšku, asi bych dal 6cm na 14cm.

Ještě poznámka: Mezi prkny nechat mezery cca 1,5 cm, udělat menší podélný i příčný sklon a po dokončené montáži vše ještě jednou natřít. Nicméně jak radil "host" udělal bych to kovové. Spodek z ekonomických úček a nahoře rošty. Ten dovoz by šel udělat také na kolečku, nebo osičce s dvěma kolečky jak se dřív převážely loďky.:-)

Osetrit proti vode lze lecjak. Ale prakticky nijak nelze trvanilve osetrit misto, kde to bude lezet v hline, to bys to musel macet v horkem asfaltu. Takze si dej tu praci, na kolecku privez aspon 4 pytle betonu a z kazdeho udelej jednu patku. Do ni / na ni dej ocelovou kotevni patku a do ni teprve fosny. Na delku 4m uz budes potrebovat poradne, aspon 50x160 na vysku. A i na sirku budes muset dat neco festovniho, 150cm uz neni tak malo, na 20 prkno bych se plne kolecko bal postavit.