Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zalomena sruba - drziak WC

Zdravim,

chystal som sa vymenit kombinovane samostojace WC, avsak pri odtacani 10mm 6hrannej sruby sa ulomila. Je to cca 10cm samorezka v hmozdinke, ulomena 2cm pod hlavickou.
WC by mal byt podobny typ a preto by mala roztec pasovat s novym a nechcel by som vrtat nove diery, tj. sadlo by si to nove wc na povodne miesto.
Je nejaky sposob (bez zvaracky a nadvarania noveho kovoveho materialu a na koniec novej matky) ako ju vybrat von?
Vdaka

zatial som dohladal taketo riesenia:
s mensim vrtakom vrtat dookola vedla sruby, tak aby odvrtalo hmozdinku a sruba potom vyjde lahko.
dalsie je nahrievat plamenom, aby teplo roztopilo hmozdinku (moznost poskodenia dlazdic..?)
ak je priemer zalomenej sruby dostatocne maly, a dostatocne vykukujuci nad povrch, tak uchopit srubu vretenom vrtacky a tocit do protismeru (obavam sa ze sa vysmykne z vretena, alebo nevojde)

Porcelánové WC má většinou výšku porcelánu v místě šroubu kolem 4 cm. Pokud porcelán rozbiješ tak ti bude koukat cca 2 cm dříku šroubu. Pokud nemáš možnost navaření nové matky a šroub je v hmoždince tak bude asi nejlepší možnost se snažit menším vrtákem kolem šroubu odvrtat hmoždinku a pak hasákem šroub uvolnit. Teplem to neuděláš jelikož hmoždinka se ještě přilepí k okolnímu materiálu. Pokud se ti utrhla hlavička tak ti to vrtačka neutáhne, nebo ti to bude prokluzovat ve vřetenu. Jelikož se asi jedná o šroub o průměru 6 mm (hlava 10 mm) tak naříznutí flexou zbytku šroubu na použití normálního šroubováku, nebo zbroušení dříku ze dvou stran a použití malého otevřeného klíče nepřipadá v úvahu. Pokud ho kouká víc jak 2 cm je možné ho také kladivem ohnout a nasadit trubku a vytočit jako šroubovací skobu.

Použijte malou trubku jako korunový vrták. Na trubičku s malým průměrem, jen o málo větším než je zalomený šroub, vybrousit /vypilovat zuby a pomocí vrtačky tu hmoždinku odstraníte. Nespěchat, pracovat po kouskách, otáčky raději menší, aby se materiál hmoždinky netavil.

Dobrý nápad. Ocelovou silnostěnnou trubičku s odpovídajícím vnitřním průměrem najdeš jako zdvihátka ventilů u motorů nákladních automobilů. Také se možná dá někde sehnat trubkový sekáč podobného průměru, ale do něj budeš muset asi přivařit stopku na uchycení ve sklíčidle vrtačky. Tak jsem se koukal v dílně a nejmenší trubkový sekáč mám o vnějším průměru 17mm a vnitřním 12mm. Lepší bude "zrušit" nějaký trubkový klíč příslušného vnitřního průměru pokud nenajdeš někde nějakou přijatelnou trubku.:-)

Tohle není úplně to pravé ořechové. Jak už z názvu vyplývá, jde o vytahováky zalomených šroubů. Takový šroub je zašroubovaný do díry se závitem a v naprosté většině případů není nijak sevřený z boku. Samozřejmě může být zarezlý, ale to většinou umíme chemicky uvolnit.
Naproti tomu vrut je sevřený plastem, který si tam ten vrut při šroubování natlačil a pokud dojde k jeho zareznutí, tak se ukroutí velmi rychle. A na takovýto ukroucený vrut se vytahovák použít nedá.
Tady v tom případě se jedná o vrut průměru 6 mm, takže aby se to po navrtání neroztrhlo, tak by musel mít ten vytahovák cca 3 mm. A ten to opravdu nevykroutí. Asi tak.